Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Brexodus problemem. Brytyjczykom brakuje już niemal miliona pracowników

26
Podziel się

Zjednoczone Królestwo boryka się z coraz większym brakiem rąk do pracy - wynika z analizy brytyjskiego odpowiednika naszego GUS-u. To już nie jednorazowy fenomen, ale trend notowany w kolejnych badaniach.

Brytyjski rynek odczuwa poważny brak pracowników
Brytyjski rynek odczuwa poważny brak pracowników (East News, AP)
bFdUjxlx

"Zjednoczone Królestwo traci rosnącą liczbę pracowników z Europy. Zwłaszcza z państw rozwijających się. Niepewność dotycząca Brexitu oznacza dla wielu z nich obawy o środki do życia, co zachęca ich do rozważania powrotu do kraju pochodzenia" – czytamy w analizie danych Office of National Statistics przygotowanej przez Emerging Europe.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego liczba nieobsadzonych miejsc pracy w ciągu 3 miesięcy wzrosła o 16 tys. i sięgnęła w styczniu tego roku łącznej liczby 870 tys.. Najwięcej wakatów, bo 88,2 proc. z nich, przypada na sektor usług. W branżach związanych z handlem i motoryzacją to łącznie 140 tys. wolnych stanowisk. W służbie zdrowia i pracy społecznej "na już" potrzeba 131 tys. osób.

bFdUjxlz

W raporcie dołączonym do badania Office of National Statistics napisano wprost, że brak pracowników jest odczuwalny przez cały rynek.

Twardy Brexit bezlitosny dla polskich firm. Ministerstwo ostrzega

Od referendum ws. brexitu (2016) na Wyspach notowany jest odpływ pracowników z Unii Europejskiej. Tylko w 2018 r. ze Zjednoczonego Królestwa wyjechało 76 tys. unijnych pracowników. Londyn stara się tę lukę zasypać i w tym samym okresie w kraju pojawiło się 156 tys. pracowników spoza UE. To jednak nie wystarcza, by zaspokoić potrzeby rynku, który dzięki pracy migrantów zdołał szybko "odbić się" po uderzeniu kryzysu w pierwszej dekadzie XXI wieku.

bFdUjxlF

Eksperci Emerging Europe przypominają, że na Wyspach oficjalnie w 2017 r. żyło 930 tys. Polaków (według mediów to ponad milion osób – red.). Dwa lata wcześniej nasi rodacy wyprzedzili pochodzących z Indii i stali się najliczniejszą grupą obcokrajowców żyjących na Wyspach.

Ten stan może się długo nie utrzymać Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że Zjednoczone Królestwo z najpopularniejszego kierunku emigracji Polaków spadł niemal na koniec stawki.

bFdUjxlG

Na tę sytuację wpłynęły także poprawiające się z roku na rok wyniki gospodarcze Polski oraz poziom życia w naszym kraju.

Eksperci Emerging Europe nie prognozują jednak, by powrót do kraju był oczywistym wyborem. Ostrą konkurencję, z którą przyjdzie zmierzyć się Warszawie, zaprezentowali już m.in. Niemcy kuszący polskie pielęgniarki wizją kuchni i pogody lepszych od tej na Wyspach. O wyższej niż w Polsce pensji wspominać chyba nie trzeba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdUjxma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Aragorn
3 lata temu
Nooo to teraz leniwi Brytole zakasać rękawy i ro roboty...Chcieliście swoj kraj z powrotem to macie.
axel
3 lata temu
"...Niemcy kuszący polskie pielęgniarki wizją kuchni i pogody lepszych od tej na Wyspach..." - no rzeczywiście, to jest niewątpliwie decydujący powód. A co z muzułami i innymi czarniawymi i brązowawymi czcicielami kóz?
A
3 lata temu
Turki zrobią swoje
bFdUjxmb
Bystry
3 lata temu
Poprostu kurs funta
e
3 lata temu
Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+ dla Warszawy. PiS: to segregacja i ideologia!
Szkola
3 lata temu
Tych z afryki juz szkolą
damrok
3 lata temu
no przeca do granic eu dobijają sie lekarze inzyniery niedocenieni docenci naukowcy i cała reszta jedynej słusznej przyszłosci nacji europy
aaaaaa
3 lata temu
Tragedia, teraz sami beda musieli zabrac sie do pracy
ad
3 lata temu
Tylu inzynierow i doktorow to przeciez Wielka Brytania nigdy nie miala. O co wiec chodzi ?
krytyk
3 lata temu
Ostatni akapit można by dopracować technicznie. Jest napisany nie do końca czytelnie.
stefan
3 lata temu
"Na tę sytuację wpłynęły także poprawiające się z roku na rok wyniki gospodarcze Polski oraz poziom życia w naszym kraju." - to się ubawiłem, chyba poziom życia tych co ciągną 500+
tesa
3 lata temu
Tak krzyczeli ze im pracy brak bo zaduzo maja najezdnych to teraz maja co cicieli
kris
3 lata temu
Proponuje Waszej Wysokości i tym darmozjadą w pałacu wziąć się za kopanie rowów.
bFdUjxlT
dżentelmen
3 lata temu
Niech dalej opluwają Polaków, a zostaną z palcem w nocniku, i ich pokręconą "tradition" i muzułmanami żyjącymi z socjalu. Tylko na jak długo?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić