o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • QUIZY
Wróć na

Budowa zbiornika Racibórz Dolny. Zmienili bieg Odry

2
Podziel się

Niecodziennie zmienia się bieg rzeki. Miało to jednak miejsce w Polsce. Dokonały tego firmy budujące zbiornik Racibórz Dolny.

             Budowa zbiornika Racibórz Dolny to największa inwestycja przeciwpowodziowa w Polsce
Budowa zbiornika Racibórz Dolny to największa inwestycja przeciwpowodziowa w Polsce (Budimex)
bEEHlARN

10 października na placu budowy zbiornika Racibórz Dolny gliwickie Wody Polskie wraz z wykonawcą robót budowlanych, czyli konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A zmieniły bieg rzeki Odry, przepuszczając jej bieg przez budowlę przelewowo-spustową.

To największa inwestycja przeciwpowodziowa w Polsce. "W wyniku 'przepięcia' rzeki na kluczowy obiekt hydrotechniczny powstającego zbiornika, woda popłynęła kanałem doprowadzającym do przęseł budowli, by po ich przekroczeniu trafić do kanału odprowadzającego i następnie do Kanału Ulgi" - informują wykonawcy.

bEEHlARP

Przeprowadzenie operacji było możliwe za sprawą wcześniej zamontowanych na tym obiekcie zasuw, które regulują przepływ wód. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała się mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma szerokość 12 m i wysokość ponad 8,5 m, a podnoszona jest na blisko 9 m.

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Pojemność obiektu to 185 mln m sześć., a powierzchnia polderu liczy ponad 26 km kw. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, chroniąc życie, zdrowie i dobytek mieszkańców trzech nadodrzańskich województw – w sumie 2,5 mln osób. Oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim zbiornik obejmie obszar około 600 km² kw.

bEEHlARV

Wartość kontraktu szacuje się na ok. 2 mld zł. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEHlASq
KOMENTARZE
(2)
Wodniak
2 lata temu
Zbiornik Racibórz to jeden z elementów przyszłej drogi wodnej Odra - Dunaj. A gdzie są śluzy i cała infrastruktura dla barek, statków. Będziemy to wszystko za 10-20 lat znowu rozkopywać. Chyba ktoś tu nie myśli perspektywicznie.
Gosc
2 lata temu
Jaka będzie moc elektrowni wodnej (darmowa ZIELONA energia) budowanej na tym najnowocześniejszym obiekcie hydrotechnicznym.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić