o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Burza wokół mrożonego pieczywa. Ujawniono skalę nieprawidłowości

104
Podziel się

Dlaczego chleb jest nazywany świeżym, podczas gdy "odpieczono" go z mrożonego i przechowywanego tygodniami ciasta? Na taką kontrowersyjną praktykę sieci handlowych i dostawców pieczywa zwrócił uwagę poseł Marek Wójcik (PO). Oficjalna odpowiedź zawiera zaskakujące dane.

Markety i piekarnie masowo wprowadzają w błąd w sprawie pochodzenia pieczywa
Markety i piekarnie masowo wprowadzają w błąd w sprawie pochodzenia pieczywa (East News, WOJTEK LASKI)
bDUvakTF

Dzięki jego poselskiej interpelacji ujawniono skalę nieprawidłowości w branży mrożonego pieczywa. Mimo to ministerstwo rolnictwa nie planuje wprowadzenia wymogu specjalnego oznaczania pieczywa, które powstało z mrożonego ciasta.

W interpelacji do ministerstwa rolnictwa Marek Wójcik przekonuje, że sprzedawcy lekceważą obowiązki informacyjne. - Ciasto głęboko mrożone, wypiekane z niego chleb i bułki spożywają codziennie miliony Polek i Polaków. Może być przechowywane przez wiele miesięcy w magazynach, zanim ostatecznie trafi do polskich sklepów. Przy promocji sprzedawcy odwołują się do faktu, że wypieki są "świeże", pomimo iż nieznany jest termin wytworzenia ciasta, z którego powstało pieczywo - przekonywał poseł Wójcik.

Poseł poprosił o informację na temat wyników kontroli oznakowania pieczywa. Zapytał, czy planowane jest zwiększenie wymogów dotyczących informowania konsumentów o składzie i pochodzeniu "mrożonek".

bDUvakTH

Na interpelację odpowiedział Szymon Giżyński, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa. Mocno staje w obronie branży mrożonego pieczywa. W jego piśmie znajdujemy obszerny wykład o zaletach mrożenia. Urzędnik stwierdza, że przepisy dotyczące oznaczania produktów żywnościowych są już wystarczająco precyzyjne, a możliwe kary ostre i odstraszające. Ministerstwo nie planuje wprowadzenia dodatkowych rygorów. Dodał, że dzięki mrożonkom piekarnie dynamicznie się rozwijają i eksportują mrożony chleb nawet do USA.

Ponad połowa pieczywa zakwestionowana

Wszystko to brzmiałoby świetnie i uspokajająco dla konsumentów, gdyby nie dodana do interpelacji tabelka z wynikami kontroli Inspekcji Handlowej. Liczby dają do myślenia. W ciągu ostatnich trzech lat pracownicy Inspekcji Handlową zbadali 11 tys. partii pieczywa. Z powodu nieprawidłowości w oznakowaniu zakwestionowano aż 60 procent badanych produktów. W przypadku 2861 partii produktów piekarnie lub sprzedawcy nie informowali o alergenach w składzie pieczywa.

Zobacz także: Zobacz także: Spotkanie Duda-Pence. Wiceprezydent USA cytuje Wałęsę
bDUvakTN

Okazuje się, że inspektorzy widzą problem inaczej niż ministerstwo rolnictwa. - Spotkałam się ze świadomym wprowadzaniem w błąd konsumentów i ukrywaniem etykiety "pieczywo produkowane z ciasta mrożonego". Mandat za takie przewinienie wynosi 500 zł, a w skali przychodów marketu to niewiele. Stąd tak złe statystyki - komentuje dla Wirtualnej Polski szefowa jednego zespołów kontrolerów żywności Inspekcji Handlowej. - Przepisy nie definiują co dokładnie oznacza określenia "świeże" dla pieczywa. Sprzedawcy wykorzystują to, masowo promując świeżość chlebów z mrożonego ciasta i dezorientując klientów - dodaje urzędniczka.

Do największych przedsiębiorstw produkujących pieczywo mrożone w Polsce należą: Inter Europol S.A., Lantmannen Unibake, La Lorraine, Aryzta, Nowel, Oskroba, SPC. Firmy te dostarczają zamrożone półprodukty do sieci sklepów. Eksportują pieczywo m.in. do Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Rumunii, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet do Stanów Zjednoczonych.

Dzięki technologii mrożenia piekarnie mogą osiągnąć gigantyczną skalę sprzedaży. Wygląda to tak, że kajzerka trafiająca do pieca, wypiekana jest jedynie na 70-80 procent. Następnie bułki są szybko schładzane na kamień. W temperaturze -25 stopni trafiają do sklepów. Na miejscu, czyli w sklepie, kawiarni, barze można je wypiec już na 100 procent. Technologia zapewnia elastyczność produkcji, ogranicza straty z tytułu zwrotów czerstwego pieczywa. Pytanie tylko, czy taki produkt można nazwać świeżym.

bDUvakTO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUvakUi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(104)
kolo
2 lata temu
Liczy się tylko i wyłącznie kasa, człowiek jest tylko przedmiotem, ma kupić, zapłacić i reszta się nie liczy, przykre......
krakow2000
2 lata temu
Władza niby tak dba o interes Polaków a tutaj EWIDENTNIE widać iż ministerstwo dba o interes producentów a nie obywateli. Obywatel jest im potrzebny przy głosowaniu i do podatków, wtedy obywatel jest ważny...
pp
2 lata temu
Marek Wójcik z PO przecież mrożone pieczywo sprzedaje się od wielu wielu lat pan poseł przez osiem lat rządów PO miał czas na zapytanie się swoich kolegów o to nie szukać akurat teraz winnych czy panowie z PO naprawdę myślą że w ten sposób pokonają PiS coś mi się wydaje że nie PO twierdzi że PiS jest popierane przez Moskwę ale to PO wchodzi w koalicję z spadkobiercami PZPR zresztą od przemian współpraca z byłą PZPR a Wałęsą i Solidarnością układa się dobrze.
bDUvakUj
Rolnik
2 lata temu
No i co, że mrożone. A zawartość bromowych spulchniaczy oraz glifosatu was nie martwi ?
edek
2 lata temu
Nie kupuję w molochach pieczywa.
Najnowsze komentarze (104)
klient
2 lata temu
Nie kupujcie mrożonego pieczywa...,! Oni produkują je z zamrożonego ciasta, które sprowadzają nawet ponoć z Chin... !!!! Nikt właściwie nie wie jaki skład ma pieczywo mrożone .. .Skąd pochodzą produkty : mąką i inne...
Może ktoś to ...
2 lata temu
To że chleb zrobiony jest z ciasta mrożonego które mogło być zamrożone że trzydzieści lat albo i więcej to jeszcze mała betka w porównaniu z pieczywem tak zwanym pieczonym tradycyjnie na " zakwasie " !!! Chyba nie ma kontroli co w piekarniach się wyprawia i czym karmi ludzi !!! Powąchajcie chleb warszawiacy a doznanie uczucia woni tak straszliwej , cuchnącej jakimiś chemikaliami . Nie mam pojęcia co to jest ale organizm który dotychczas jakoś to zdzierżał już odmawia w postaci torsji na ten zapach . Najbardziej wyczuwam to świństwo w chlebie Gospodarza ( duży 10 , 50 zł ) i w chlebie Staropolskim ,szwajcarskim . Czy to celowe zatruwanie ludzi ? Chleb powinien pachnieć chlebem a nie jakąś stęchłą chemia !
Hihi
2 lata temu
Efekt jest jeden inwazja dyskontów i inwazja na onkologie .Więcej dobrodziejstw sieci nie widzę
polskie to zd...
2 lata temu
NIE kupujcie pieczywa mrożonego...Ciasto jest nawet importowane z Chin, a w nim kreda, talk i inne świństwa... Na pieczywie z lokalnej piekarni jest skład i informacja o produkcie, a na mrożonym brak To jest świadome TRUCIE Polaków przez zagraniczne sieci..
Tadeusz
2 lata temu
To jest podobnie jak z jakiego kraju pochodzi żywność i co tam można wypisywać to co pasuje i okłamywać konsumenta ?
Wyborca
2 lata temu
I znów PIS uderzy w uczciwy polski przemysł spożywczy, chroniąc przekrętów. Polacy chcą czystej wody, czystego powietrza i zdrowego jedzenia.
Hej szable w ...
2 lata temu
Jak wynika z przekazów, jesteśmy truci na każdym kroku olbrzymią ilością wszelkich artykułów spożywczych i idziemy jak barany na zarżnięcie. Czas żebyśmy się otrząsnęli i pokazali sprzedawcom, producentom i rządzącym, że nie zgadzamy się na to. Sposobów na sprzeciw jest wiele. Pokażmy naszą konsumencką siłę.
mój nick
2 lata temu
chodzi o same oznaczenia- a jeżeli chodzi o mrożone to poczytajcie pudelki najpierw i poedukujcie się zanim ferment zasiejecie ludziom
bDUvakUb
Proste
2 lata temu
To pieczywo koopuje tylko smex ludzky
xx
2 lata temu
koledzy wykanczaja konkurencje pod innych kolegow ?
Elka
2 lata temu
Pamiętam, że w 2006 roku mieliśmy mrożone pączki, które miały 10 lat gwarancji!
4r
2 lata temu
Syf jemy,wdychamy syf wiec sa raki.
Tu i teraz
2 lata temu
tylko bojkot takich towarów...wystarczy nam już padlina wołowa....
kojak
2 lata temu
A PO odkryło aferę; za waszych rządów wszyscy jedli świeżutkie pieczywo wypiekane na 100%?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić