o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Burza wokół Rosji. Jest oświadczenie MSZ

20
Podziel się

Nie ustaje zamieszanie wokół stanowiska Polski w sprawie członkostwa Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w tej sprawie oświadczenie.

"Za" Rosją miał głosować m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz
"Za" Rosją miał głosować m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz (PAP, Jakub Kaczmarczyk)
bDTsiMCt

Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących stanowiska Polski MSZ informuje, że stanowisko resortu zostało opublikowane.... w depeszy PAP z dn. 10 czerwca.

"Polska niezmiennie podkreśla, że nielegalne działania Federacji Rosyjskiej, w tym okupacja i aneksja Krymu, czynią Federację Rosyjską państwem odpowiedzialną za zaistniały kryzys w Radzie Europy" - czytamy.

MSZ podkreśla, że Federacja Rosyjska pozostaje od wielu lat pełnoprawnym członkiem Rady Europy: nie została z niej wykluczona, a jej członkostwo nie było i nie jest zawieszone.

bDTsiMCv
Zobacz także: Zobacz także: Incydent w PE z udziałem europosłów PiS. Sasin: może zabrakło refleksu

"Jednakże od 3 lat delegacja rosyjska do Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie brała udziału w posiedzeniach w odpowiedzi na odebranie jej przez Zgromadzenie Parlamentarne RE prawa głosowania na tym forum. Rosja przestała płacić swoją składkę do budżetu RE 2 lata temu" - przypomina resort.

MSZ podkreśla, że w maju w Helsinkach ministrowie nie decydowali w sprawie powrotu Rosji do prac Zgromadzenia Parlamentarnego RE, "w szczególności zaś - czytamy - nie odbyło się w tej materii jakiekolwiek głosowanie".

bDTsiMCB

"Decyzja Komitetu Ministrów nie dotyczyła charakteru członkostwa jakiegokolwiek państwa w Radzie Europy. W głosowaniu nad przyjęciem decyzji Komitetu Ministrów Polska zajęła konstruktywne stanowisko, zbieżne z 38 państwami, w tym zdecydowaną większością państw UE (m.in. V4, Wielką Brytanią, Niemcami i Francją), które kierowały się chęcią przezwyciężenia kryzysu Rady Europy" - wyjaśnia MSZ.

"W toku prac nad projektem tej decyzji, Polska bardzo wyraźnie wskazywała na potrzebę pełnego respektowania przez Rosję wymogu wpuszczenia na swoje terytorium, a także inne kontrolowane przez siebie obszary, przedstawicieli Rady Europy, w tym zwłaszcza Komisarz Praw Człowieka i ciał monitoringowych, oraz rzetelnego i sprawnego wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" - podkreślono.

Resort tłumaczy, że przywrócenie prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE znajduje się w gestii jedynie Zgromadzenia Parlamentarnego, a nie Komitetu Ministrów.

"Z racji tego, że większość Zgromadzenia nie poparła wniosku uznającego, iż Rosja nie spełnia przesłanek merytorycznych pozwalających na udział jej delegacji parlamentarnej w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, parlamentarzyści kilku państw, w tym Polski, ogłosili zakończenie udziału w sesji" - podsumowuje MSZ.

bDTsiMCC

O co chodzi?

Przypomnijmy, zamieszanie wokół stanowiska Polski wobec Rosji powstało po publikacji portalu Onet. Wynikało z niej, że polski rząd w połowie maja w Helsinkach poparł deklarację, która umożliwiła Rosji przywrócenie prawa głosu w Radzie Europy. Decyzję o powrocie Federacji Rosji do RE miał podjąć m.in. polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Poparcie deklaracji miało zszokować naszych wschodnich sąsiadów.

Sprawę komentował w czwartek w programie "Tłit" rzecznik rządu Piotr Muller. - To nieprawda, Rosja nie miała nigdy zawieszonego członkostwa w RE, tylko prawo do głosowania w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE. Polska była przeciwko odwieszeniu tego prawa. Nie rozumiem skąd jeden z portali wykreował taką informację, to powielanie nieprawdziwych tez. Polska nie głosowała w żaden sposób za przywróceniem Rosji do RE, głosowaliśmy za zachowaniem zawieszenia głosowania - tłumaczył.

Zobacz także: Zobacz także: Rzecznik rządu odpowiada Wałęsie ws. Rosji: to nieprawda
bDTsiMCD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTsiMCW
KOMENTARZE
(20)
europejskie s...
2 lata temu
Dobrze wiemy o co chodzi. Chodzi o to że większość polityków zachodnich, szczególnie ci w Brukseli siedzą w kieszeni Putina. Rosjanie głodują a Putin rozdaje kasę na lewo i prawo bo marzy mu się wielka polityka. Zobaczcie na takiego Timmermansa, był 3 lata ambasadorem Holandii w Moskwie i już wrócił stamtąd jako wielki przyjaciel i orędownik Rosji - powód? Kasa! I tak jest z większością tego typu działaczy. Mają w nosie to co robi Putin, ich interesuje wyłącznie konto i ześwinią się w każdy sposób aby było pełne.
VNNNV
2 lata temu
Zamiast poprawiać stosunki z Rosją a tym samym wspierać polskich przedsiębiorców, dla których był duży rynek zbytu, to jak zwykle machają szabelką w obronie Ukrainy, w której rząd jest nieprzychylny Polsce. Chore, ale zdrowi raczej w MSZ nie pracują..
Darek
2 lata temu
Nie chce mi się dyskutować... ;)
bDTsiMCX
kiki
2 lata temu
Onet jest niemiecki i robią artykuły na zamówienie.
dzięcioł
2 lata temu
Naród rosyjski nigdy nie był negatywnie ustosunkowany do Polaków tak samo jak Polacy do nich . .To niestety rządzący tym krajem zawsze byli bandycko usposobieni do naszego kraju .Rosja to kraj rządzący przez aferzystów i wojennych bandytów .
Najnowsze komentarze (20)
birton
2 lata temu
zamknij jadaczkę Czaputowicz, ty izraelski agencie
g
2 lata temu
nie rozumiem tej nieprzychylności w stosunku do Rosji i przychylności w stosunku do ukrainy która czci ludobójców z TFU-upa
Krzysztof
2 lata temu
Wykonali z Kaczynskim rozkaz Putina i tyle w temacie. Od dawna są sługusami Rosji, czerwonymi pająkami.
wania
2 lata temu
A jak nas okupują Kauflandy Lidle czy Biedronki to bardza dobrze jest.
huu
2 lata temu
a czy ten nasz minister to nie czasem ukrainiec z pochodzenia?
pl
2 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
asd
2 lata temu
walic ruskich , walic za KATYN walic ruskich walic ,
dede
2 lata temu
pisiorki były za a nawet przeciw
bDTsiMCP
:-) SB
2 lata temu
Naród Radziecki cierpi (bieda az piszczy) ,a oligarchia tonie w kasie ,to jest demokracja
dziecinada
2 lata temu
Lemingowe trole PEŁO zaklinają rzeczywistość, tak jak PEŁO 8 lat okłamywało Polaków.
Krzysztof
2 lata temu
Dostał polecenie od kuternogi ten od swojego mocodawcy Putina i poszło...
czak
2 lata temu
a czy portal ukarano finansowo za kłamstwo - a powinni taka kare dowalic ze przez 10 lat płacili by i nie odważyli by się 2 -raz klamac - tak powinno być , w czym problem ?
dzięcioł
2 lata temu
Naród rosyjski nigdy nie był negatywnie ustosunkowany do Polaków tak samo jak Polacy do nich . .To niestety rządzący tym krajem zawsze byli bandycko usposobieni do naszego kraju .Rosja to kraj rządzący przez aferzystów i wojennych bandytów .
Mary Yolla
2 lata temu
ale się Rosja przejęła... a zwłaszcza polskim rządem i pieskami z tego forum....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić