o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Cała Europa ma problem. Ptaki masowo wymierają

133
Podziel się

Skowronek, szpak, czajka - coraz rzadziej się je słyszy i widzi. Od 1980 r. zniknęła ponad połowa gatunków ptaków uważanych za pospolite. Problem ma cała Europa.

Pospolite ptaki przestają być pospolite. Populacje niektórych z nich skurczyły się dwukrotnie
Pospolite ptaki przestają być pospolite. Populacje niektórych z nich skurczyły się dwukrotnie (Picture Alliance, J. Stratenschulte/DPA)
bDzaWXLp

Monitoring ptaków polnych oparty na obserwacjach ornitologów z całej Europy wykazuje dramatyczny spadek liczebności jeszcze nie tak dawno powszechnych gatunków, wśród nich skowronków, czajek czy szpaków.

Europejska Rada Liczenia Ptaków (European Bird Census Council) w holenderskim Nijmegen porównała ich liczebność z lat 1980 i 2016. Z raportu wynika, że w Europie zniknęło w tym czasie 56 procent ptaków polnych. Wyniki badania dotyczące Niemiec przerastają nawet najgorsze oczekiwania oparte na obserwacjach dokonanych już wcześniej przez ornitologów.

Niemiecka organizacja ochrony środowiska NABU wychodzi wręcz z założenia, że polnych ptaków jest dziś w Niemczech o 40 procent mniej niż w latach 80-tych XX wieku. Wyraźny spadek ich liczebności potwierdza też Federalny Urząd Ochrony Środowiska.

bDzaWXLr

Ptakom brakuje przestrzeni życiowej

"Są to alarmujące dane" - ocenia szef NABU Leif Miller. Odpowiedzialnością za tę sytuację obciąża przede wszystkim intensywny system produkcji rolnej. Obecność ptaków jest niezawodnym wskaźnikiem zdrowego krajobrazu. Kurczenie się ptasich populacji dowodzi wyjałowienia pól i łąk. Ptakom brakuje miejsc lęgowych i pożywienia - insektów, ziół. Federalny Urząd Ochrony Środowiska dopatruje się też przyczyn takiej sytuacji w coraz gęstszej zabudowie. Ptakom coraz trudniej znaleźć przestrzeń życiową.

Liczebność ptaków polnych w Europie utrzymuje się od 2012 roku na nadzwyczaj niskim poziomie. I nie ma widoków na poprawę, ostrzega NABU.

bDzaWXLx

Niepokojąca sytuacja też w Polsce

W najmłodszych krajach członkowskich UE, w tym w Polsce, Bułgarii czy na Łotwie ornitolodzy zaobserwowali jeszcze szybsze kurczenie się populacji ptaków polnych niż np. w Niemczech. NABU tłumaczy to unijnymi dotacjami rolnymi, które wspierają produkcję rolną szkodliwą dla środowiska.

Zobacz także: Zobacz także: Wielkie wymieranie. Przyczyną będzie działalność człowieka
bDzaWXLy

W końcu stycznia unijni ministrowie rolnictwa będą obradowali w Brukseli na temat działań na rzecz ochrony środowiska w ramach wspólnej polityki rolnej w latach 2021-2018. Leif Miller domaga się by niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner (CDU) zdecydowanie opowiedziała się na rzecz polityki rolnej przyjaznej dla środowiska.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

bDzaWXLS
KOMENTARZE
(133)
kiki
2 lata temu
więcej ziarna zaprawianego, jeszcze więcej - bo to nie szkodzi, jak pisze firma Bayer i Monsanto
smutmar
2 lata temu
Czego się człowiek nie dotknie to spierniczy.
Zgrozny
2 lata temu
"w ramach wspólnej polityki rolnej w latach 2021-2018" Serio nikt tego nie przeczytał przed zredagowaniem... o zgrozo
bDzaWXLT
xtx
2 lata temu
Ja bym do listy dopisał wróbla. Kiedyś było ich tak dużo, że można było wręcz mówić o pladze wróbli. Nie było osoby która nie znałaby wróbla. Na dzień dzisiejszy wróbli prawie nie ma. Zakleja się otwory w blokach w których wróble zakładały gniazda. Problem w tym, że mniejsza ilość wróbli = większa ilość kleszczy. O kleszczach kiedyś mało kto słyszał a teraz nawet na osiedlowych trawnikach są. Dajcie schronienie wróblom to i kleszczy będzie mniej. Dajcie schronienie nietoperzom to będzie mniej komarów, itd. Z przyrodą trzeba się zaprzyjaźnić i trochę nią pokierować a nie walczyć różnymi związkami chemicznymi.
Wifisrifi
2 lata temu
3G, 4G a teraz 5G. Goodbye ptaki.
Najnowsze komentarze (133)
Roman
2 lata temu
mam karmnik z ziarnem slonecznika,sadlo i mielone na grubo orzechy.Dawniej widywalem(na balkonie i mam foto) gile,dziecioly,grubodzioby,szczygieli wszystkie male ptaszki.W biezacym roku tylko sikory,zadnego dzwonca,jedynie para jastrzebii(foto z odl.o,5m) gania male ptaszki.Nad woda 20l slonecznika i sadlo szybko znika,ale tylko sikorki.
Mariusz
2 lata temu
Nieźle zmanipulowany artykuł, zawierający prawdę połowiczną.
Illa
2 lata temu
Glifosatat i 5g. Oto odpowiedź.
lol
2 lata temu
Nie tyle intensywna uprawa co fakt, że nowobogackie mieszczuchy osiedlają się na wsi i pola uprawne i łąki znikają pod zabudowę developerom. Sami ludzie co tam mieszkają też aktywnie dewastują środowisko - jeśli mają koty to puszczają je samopas i one dokonują istnej rzezi młodych i dorosłych ptaków. Nie dość, że ptaki mają coraz mniej siedlisk, miejsc do żerowania to jeszcze niedobitki są dobijane przez koty, których właściciele są zbyt leniwi by się nimi opiekować jak np: psem. To pokłosie egoistycznego podejścia 'chce się wyrwać z miasta do natury' - tyle, że natura nas NIE CHCE. Bo my ją niszczymy nawet nieświadomie i bezpośrednio (np: kotami czy pestycydami).
Jola
2 lata temu
Już od jakiegoś czasu to obserwuję -kiedyś przed oknami było pełno ptaków a teraz pojedyncze sztuki -nawet osiedlowe sokoły przeganiane przez wrony zniknęły
Marek
2 lata temu
Ja co roku kupuję 3 worki 30 kg słonecznika i sypię ptaszkom, ponadto sieje na działce słonecznik aby miały co dziobać i wiecie co koło mojego domu jest taka chmara ptactwa, że aż żona się wkurza bo ciągle brudzą> ja się śmieję bo są to ptaszki mojego 2,5 wnuka , który potrafi godzinami patrzeć się i komentować te ptaszki, nie potrzebuje TV , smartfona , tableta. Wiemy wszyscy jak jest w rolnictwie więc regularnie dokarmiajmy, po tylu latach zobaczyłem z bliska ptaki które widziałem w TV i na zdjęciach
Lukasl79
2 lata temu
Jeszcze trochę a będziecie to samo pisać o białej rasie w Europie?
TW -Siggi...
2 lata temu
Za dużo lisów !
bDzaWXLL
ina
2 lata temu
część ptaszków zostaje na Malcie niestety...
rolnik
2 lata temu
lasów u nas nie brakuje a zwierzyny pełno o co chodzi?
Kontrybucja
2 lata temu
To wina ryzego
hm
2 lata temu
widziałam już na niebie stadka szpaków, czy to możliwe na początku lutego?
Huk
2 lata temu
Nagroda Nobla za zmodyfikowane dna zbóż (karlowate) a teraz te gatunki które jeszcze nie wymarly zostaną dobite G5 a potem przyjdzie czas na nas. Ale to wszystko jest precyzyjnie zaplanowane
Stasio
2 lata temu
Oprócz GMO należy dodać stacje przekaźnikowe telefonów komórkowy G3, G4 i tyle w temacie. Jak wejdzie G5 to pozamiatają resztę
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić