Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Lidia Pustelnik
Lidia Pustelnik
|
aktualizacja

Całe nastoletnie życie zbierała na operację nosa. Dziś pyta, dlaczego jesteśmy dla siebie tak okrutne

29
Podziel się

– Nie zawsze mamy wpływ na to, jak wyglądamy – mówi fotografka Klaudia Dolna. Mimo to na przykre komentarze jesteśmy narażeni wszyscy. Fotografka zaprosiła do współpracy modelki z bulimią oraz anoreksją i za pomocą swoich niezwykłych zdjęć pokazuje, co to znaczy mieć problemy z akceptacją własnego wyglądu.

Klaudia Dolna fotografuje kobiety z zaburzeniami żywienia.
Klaudia Dolna fotografuje kobiety z zaburzeniami żywienia. (Klaudia Dolna Fotografia)

Lidia Pustelnik: Pani zdjęcia są bardzo mocne, trudno przejść obok nich obojętnie. Skąd pomysł, by zaprosić do współpracy dwie tak różniące się od siebie fizycznie modelki, zmagające się z różnymi zaburzeniami żywienia?
Klaudia Dolna: Kilka lat temu jeden z kolegów poprosił mnie o towarzyszenie mu na weselu i właśnie tam, pierwszy raz od kiedy byłam dzieckiem, spotkały mnie otwarte drwiny. "Patrzcie jaki chudzielec , anorektyczka, pewnie myśli że się wszystkim to podoba” – mówiły stojące w grupie obok kobiety, paląc papierosa. Zrobiło mi się bardzo smutno. Byłam wtedy po chorobie, która wyniszczyła mój organizm. Miałam 179 cm wzrostu i ważyłam 48 kg, to rzucało się w oczy, a jednak nie powstrzymało kobiet od "wbijania szpilek”. Wtedy pierwszy raz pomyślałam o jakiejś kampanii, która miałaby na celu zapoznać ludzi z różnymi typami sylwetki i możliwymi chorobami, jakie je spowodowały. Chciałam pokazać, że nie zawsze mamy wpływ na to, jak wyglądamy, ale zawsze mamy wpływ na to, co powiemy.

Już wtedy zaczęła pani nad tym pracować?
Najpierw przyszedł drugi przełomowy moment, na początku tego roku. Przebywałam wtedy kilka dni w szpitalu na oddziale z ludźmi wyniszczonymi chorobami jelit, połowa z nich wyglądała jakby chorowała na anoreksję. Pamiętam, jak siedząc w przeszklonym korytarzu, zastanawiałam się, jak wiele drwin musiały usłyszeć te przeraźliwie chude kobiety? Pomyślałam, że chciałabym pokazać je jako takie same osoby, jak wszyscy inni. Zrobienie projektu zarzuciłam do czasu, gdy przypadkiem spotkałam Wiki i w mojej głowie zaczęły pojawiać się pomysły. Musiałam tylko znaleźć tę drugą dziewczynę i obie namówić do sesji.

*Większość nastolatek w Polsce nie akceptuje swojego wyglądu. Czy sama miała pani takie doświadczenia? *
Najgorsze wspomnienia mam z okresu, gdy byłam przeraźliwie chudym dzieckiem i dopiero wkraczałam w wiek nastoletni. Potem miałam to szczęście, że zaokrągliłam się tam, gdzie trzeba. Ciężko jednak powiedzieć, że akceptowałam siebie w stu procentach. Całe swoje nastoletnie życie zbierałam na operację nosa i brody, bo parę razy usłyszałam, że wyglądam jak czarownica. Teraz, z perspektywy czasu, śmieję się z tego, ale wtedy nie było mi do śmiechu. Niemal wszystkie złe rzeczy, które w życiu usłyszałam, mówiły mi kobiety. Nigdy te naprawdę piękne.

*Kobiety są często okrutne dla samych siebie, jeśli chodzi o wygląd. Z czego to wynika? *
Może z zazdrości? Albo chęci podniesienia własnej samooceny? Lub pragnienia wyżycia się na kimś i zapomnienia o swoich problemach i niedoskonałościach? Popatrzmy chociażby na siostry Godlewskie - stworzyły swój image i konsekwentnie się go trzymają. Czytałam ich wypowiedzi, oglądałam ich filmiki i muszę stwierdzić, że wbrew pozorom muszą to być bardzo inteligentne kobiety. Wiedzą, że to co zwyczajne, po prostu się nie sprzeda.
Rozumiem, że to co robią, jest kontrowersyjne i mnie samej, tak jak wielu innym, również nie podoba się ich wygląd. Jednak czy daje nam to prawo do wyśmiewania się z nich i obrzucania wyzwiskami?

*Pokazuje pani różne typy kobiet. Na pewno bardzo wiele pani poznała w trakcie swojej pracy. Czym jest dla pani kobiecość? *
Uważam, że kobiecość kryje się we wnętrzu. To ciepło i pewien wewnętrzny spokój, który trzyma rodzinę razem. To chęć stworzenia rodziny, domu, czasami umiejętność wywyższenia potrzeb kogoś innego. Kobiecość to wewnętrzne piękno, coś tak nieuchwytnego, że trudno to zdefiniować. Jeśli chodzi o cechy zewnętrzne, "kobiecość” to umiejętność zadbania o siebie. Osobiście bardzo podobają mi się kobiety o zadbanych włosach i skórze, potrafiące właściwie dobrać ubranie do swojej figury, bez względu na rozmiar. Ideałem kobiecości jest w moim odczuciu jest Monica Belucci, a jak wiadomo nie nosi ona rozmiaru 36.

Zobacz także: Zobacz też: Jurorka "Supermodelki Plus Size" o bulimii: "To nie wstyd"
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(29)
Onnn
4 lata temu
To wszystko wina Tuska
gnago
4 lata temu
Zwyczajnie one muszą się malować, nosićgorsety wyszczuplacze , sztuczny biust etc. Taka wada"materiałowa"
Sad
4 lata temu
Spójrzcie na wszystkie portale, gazety i co one lansują? Sztuczną urodę.Czy w jakimś środku masowego przekazu pokazali kobietę inżyniera,albo nawet tramwajarkę.Na okrągło gwiazdy,puste i zarozumiałe
Koniec PO
4 lata temu
Wina Tuska 😂😂😂
zochunia
4 lata temu
Mam 60 lat i od dawien dawna moim znajomym kobietkom w dniu naszego święta życzę ABY KOBIETA DLA KOBIETY BYLA ZAWSZE KOBIETA. Bo nic tak nie boli jak pogardą w oczach drugiej kobiety gdy patrzy na ciebie. Moje Panie. Zycie wielu nie oszczedza ale idąc przez życie nie należy NIGDY deptać tych których spotyka sie na swej drodze bo los sie okrutnie msci za podłość często na twych bliskich a to bardzo boli.
chudy
4 lata temu
moje puszyste maleństwo ma nosek w kształcie bałwanka
Lu
4 lata temu
Ble ble ble. Jeśli chodzi o to że one nie miały wpływu na to jak wyglądają. To bzdura. Gdyby urodziły się z defektem to tak. Ale to jest tłumaczenie obrzarstwa z jednej strony i sadomasichizmu z drugiej. Wystarczy że jedna wkońcu zacznie jeść a duga zmniejszy miskę i zacznie mieć więcej ruchu niż tylko spacer do lodówki. Na marginesie ta większa może zmienić wszystko relatywnie łatwo.
Klasyk
4 lata temu
No chuda jeszcze do walniecia. Grubej juz nic nie pomoże.
Oooo.,pl
4 lata temu
Women power samiec to wróg największy
mr.G
4 lata temu
każda potwora znajdzie swego amatora. NIE obrażam Pań. takie powiedzenie. mężczyzna się nie interesuje, jak kobieta wygląda, gdy ta go nie interesuje.
ecik
4 lata temu
Dwie reklamy . 1- tuczarni. 2- zakładów pogrzebowych. Skutek jest czytelny tych reklam. Żryj a skończysz na cmentarzu.
:-)
4 lata temu
Tak naprawdę to na punkcie swojego wyglądu świrują tylko i wyłącznie kobiety, katując się dietami i operacjami oraz wmawiając sobie różne rzeczy. Tymczasem obie te panie ze zdjęcia są bardzo ładne, obie z pewnością mogłyby mieć niejednego faceta, bo przecież każdy człowiek ma inny gust. Mnie np. podoba się ta pulchniejsza pani.
ewa
4 lata temu
to nie kryzys kobiecosci a kryzys faceta stad taka kobiecos
ArtBi
4 lata temu
To wina Tuska
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić