Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

CAPTCHA umiera. Stworzyli system komputerowy, który radzi sobie z nieczytelnymi znakami

7

Pewnie nie raz denerwowaliście się na testy typu CAPTCHA. Zabezpieczenie niebawem może odejść do lamusa. Naukowcy stworzyli system komputerowy, który pomyślnie przechodzi sprawdzian "na bycie człowiekiem".

CAPTCHA umiera. Stworzyli system komputerowy, który radzi sobie z nieczytelnymi znakami
(iStock.com, milindri)

System komputerowy poprawnie rozwiązuje CAPTCHĘ w dwóch na trzy przypadkach. Złamano najpopularniejsze zabezpieczenie, które ma za zadanie rozpoznać, czy jesteś człowiekiem, czy tylko komputerem. Naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w amerykańskiej firmie Vicarious AI opublikowali raport, w którym chwalą się działaniem sztucznej inteligencji.

Naukowcy zrezygnowali z dotychczasowego sposobu programowania. Do tej pory algorytmy, które miały zwalczać CAPTCHE, opierały się głównie na technice "głębokiej nauki”. Polega ona na tym, że pokazywano maszynie przykłady, na podstawie których była w stanie "nauczyć się”, jak wyglądają poszczególne litery. Problem polegał na tym, że nawet jeśli tych przykładów było kilkaset tysięcy, to komputery wciąż miały wyraźne problemy z rozpoznaniem znaków.

Zobacz także: Zobacz także: Sztuczna inteligencja z Polski lepsza od człowieka

*Naukowcy z USA opracowali system, który nazwali siecią rekursywno-korygującą. * Oznacza to, że komputer buduje swój własny model litery. Znajdziemy w nim kontury liter, ich wypełnienie itp. Gdy musi rozpoznać literę, stara się dopasować obraz do schematu. Według raportu, model poprawnie rozwiązuje reCAPTCHA w 66,6 proc. przypadków, Yahoo w 57,4 proc., a PayPal na poziomie 57,1 proc.

CAPTCHA jest jedynie narzędziem w badaniach naukowców. W dłuższej perspektywie chcą stworzyć sztuczną inteligencję, która działa podobnie do ludzkiego mózgu. Nie jest jasne, jak duży będzie wpływ tych badań na bezpieczeństwo informacji. Firma Google już jakiś czas temu odeszła od systemu CAPTCHA opartego na tekście, na rzecz bardziej zaawansowanych testów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić