o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arkadiusz Stando
|

CCPI: Polska czerwoną plamą na mapie Europy. Jesteśmy najgorsi w rankingu

7
Podziel się

Polska na 50 miejscu w rankingu CCPI (Climate Change Performance Index), czyli działań na rzecz polityki klimatycznej. Jednocześnie najgorzej radzimy sobie spośród krajów Unii Europejskiej.

Jesteśmy na 50 miejscu spośród 61 wziętych pod uwagę państw
Jesteśmy na 50 miejscu spośród 61 wziętych pod uwagę państw (Germanwatch 2019, CCPI)
bELbLwTF

Według tegorocznego rankingu CCPI, Polska zajmuje 50. miejsce i radzi sobie najgorzej z nadążaniem za międzynarodową polityką klimatyczną. Ogromne emisje gazów cieplarnianych, niski poziom wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, oraz średni poziom zużycia energii. To nasze najgorsze cechy.

Za Polską znalazły się tylko: Japonia, Rosja, Malezja, Kazachstan, Kanada, Australia, Iran, Korea Południowa, Chińskie Tajpej, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone.

bELbLwTH

Działania na rzecz polityki klimatycznej wewnątrz kraju oceniane są bardzo nisko. Najczęstszym obiektem krytyki są plany otwarcia nowych kopalni węgla brunatnego oraz węgla kamiennego. Najgorszym jednak jest brak jakiegokolwiek odniesienia do redukcji emisji w polskim planie energetycznym na następne 20 lat.

Polacy chcą być lepsi, ale politycy widzą to inaczej

Eksperci zauważają wysoki wzrost świadomości w społeczeństwie. Polacy widzą problem i chcą zmian. Niestety politycy negują przyjęcie europejskiego celu osiągnięcia neutralnych emisji do 2050 roku. Eksperci sądzą jednak, że zwrot w polskiej polityce klimatycznej jest możliwy.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w październiku 2019 roku rząd uruchomił Ministerstwo Klimatu, którym kieruje prezydent COP24 Michał Kurtyka. Polska może wkrótce zacząć nadrabiać zaległości w kwestii energii odnawialnej oraz neutralności wobec klimatu.

bELbLwTN

Ale póki co, jesteśmy na samym dnie rankingu. Eksperci krajowi oczekują także problemów. Największym z nic będzie oczywiście odejście od paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny i węgiel brunatny, będące sporą częścią polskiego przemysłu.

bELbLwUi
KOMENTARZE
(7)
Redaktor to d...
2 lata temu
https://www.green-projects.pl/najwieksi-emitenci-co2-niechlubny-ranking/ Proszę wejść w link i zobaczyć inne rankingi...Polska znajduje się w 1-25 a takie info że 50 to chyba w mozambiku...
Jarek
2 lata temu
Krajom rozwiniętym jest łatwio mówić o ekologii. Zapomnieli wszyscy ile od rewolucji przemyslowej do teraz wyprodukowali CO2 spalając węgiel...
Danielo203
2 lata temu
A gdzie są Chiny głupoty
bELbLwUj
Alisher
2 lata temu
Co za brednie może jeszcze napiszą ze w Polsce jest najmniej lasów w Europie które wchłaniają CO2
Jaaa
2 lata temu
Cóż za brednie. Energia produkowana z wiatraków jest kompletnie bez sensu. Wiatraki produkują prąd tylko w określonych warunkach. Gdy nie wieje, lub wieje za mocno... Nie produkują. W czasie gdy jest produkowany prad elektrownia tradycyjna jest w zawieszeniu, czyli działa(Bo nie może zostać wygaszona). W momencie gdy wiatraki stają następuje rozruch elektrowni tradycyjnej. Taka praca powoduje o 30% większą emisję CO2 do atmosfery niż ciągła praca. Dużo by pisać, krótko mówiąc, ktoś robi interes na niby ekologii, kosztem zdrowia naszej planety. A Niemcy czemu są przed nami? Przecież zamknęli elektrownie atomowe i wrócili do węgla.
harry2
2 lata temu
Oczywiście według roSSMAN.
jbb
2 lata temu
"Za Polską znalazły się tylko: Japonia, Rosja, Malezja, Kazachstan, Kanada, Australia, Iran, Korea Południowa, Chińskie Tajpej, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone." Mieliśmy być drugą Japonią a tu proszę - Jesteśmy lepsi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić