Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

CD Projekt i Andrzej Sapkowski bliżej ugody. Pisarz może zapomnieć o 60 mln zł

15
Podziel się:

Produkująca gry firma CD Projekt i pisarz Andrzej Sapkowski są o krok bliżej zakończenia sporu. Autor książek o Wiedźminie najprawdopodobniej nie doczeka się 60 mln zł, których żąda jego pełnomocnik. Nie oznacza to jednak, że odejdzie z niczym.

Andrzej Sapkowski, twórca "Wiedźmina"
Andrzej Sapkowski, twórca "Wiedźmina" (Materiały prasowe)

To jeden z największych spoorów w polskiej branży rozrywkowej. Wart blisko 60 mln zł. Tyle bowiem od CD Projekt żąda Andrzej Sapkowski, twórca "wiedźmina". Jak informuje "Puls Biznesu", w ciągu miesiąca powinniśmy poznać informację, jakie będzie rozwiązanie sporu. Informator gazety podał, że obie strony dążą do ugody, choć na tym etapie nic jest przesądzone.

Zobacz także: OGLĄDAJ: Cyberpunk 2077. Nowy projekt twórców "Wiedźmina"

W październiku zeszłego roku pełnomocnik Sapkowskiego wezwał studio do wypłaty 60 mln zł. Na tyle oszacowano udział autora książki w zyskach ze sprzedaży gry "Wiedźmin". Problem w tym, że przeszłości pisarz dość niefrasobliwie negocjował przekazanie praw do publikacji.

CD Projekt proponował pewien procent zysków wypracowanych przez "Wiedźmina". Sapkowski nie chciał o tym słyszeć, bo nie wierzył w sukces kasowy produkcji i zażądał kwoty z góry. Niewykluczone, że chodziło o 35 tys. zł.

Pełnomocnik Sapkowskiego, gdy przedstawiał roszczenia swojego klienta, powołał się na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mówi on, że "w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd."

W piśmie od pełnomocnika czytamy, że właściwe wynagrodzenie dla Andrzeja Sapkowskiego powinno wynosić 6 proc. osiągniętych zysków.

CD Projekt raczej nie ugnie się przed tymi żądaniami. Może jednak docenić pisarza w inny sposób, na przykład proponując mu udział w kreowaniu pomysłów dla spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
qaz
4 lata temu
pisarz, wicie rozumicie, pisarz. głupot naciapał w tych książkach ale pisarz wicie rozumicie, pisarz
Agata
4 lata temu
Straciłam szacunek dla Pana Sapkowskiego. Firma CD Projekt zaoferowała mu uczciwe warunki, na które on się nie zgodził. To był jego błąd i nie powinien się teraz zachowywać w ten sposób. Zszargał sobie reputację.
antykomer
4 lata temu
taki fajny pisarz a teraz gul mu wyrósł. A proponowali mu procent ze sprzedaży. To odmówił. Tak teraz słowa dochowuje
adam
4 lata temu
To tak jak z frankowiczami
Padi 257
4 lata temu
ten człowiek stworzył coś pięknego. Wiedźmin jest kapitalny... jako autor jest kapitalny ale jako biznesmen już nie bardzo... i tak wielki szacun odemnie. ile wieczorów przy Wieśku to moje.. Ale dzięki niemu. zdrowia panu życzę
Gierpia
4 lata temu
W momencie nabycia praw autorskich w 2002 roku nikt nie był w stanie oszacować czy przebije się ta twórczość na rynku gier komputerowych. Dostał ile zażądał,ale przejechał się na swojej ignorancji i stracił olbrzymie pieniądze z tantiem jakie by mu przysługiwały po zawarciu mądrej umowy. Chciwy a do tego bardzo marny biznesmen.
san
4 lata temu
Gdyby nie gra to Wiedźmin książka już dawno by porastał kurzem na półkach bo pokolenie medialnych analfabetów nie przejawia chęci do składania liter i zrozumienia co z tego wyniknie. Pazerny gość bez twarzy
ksl0051
4 lata temu
Należą sie pieniądze dla tego Pana .Jak psu buda.
Sic
4 lata temu
Cóż, nauka dla innych twórców. Czasami warto zaryzykować i iść na niepewny deal niż hapnąć kilkadziesiąt tysięcy a później płakać, że można było zgarnąć więcej. Widźmin mimo, że jest jedną z moich ulubionych postaci z książek fantasy nie jest ewenementem. Takich postaci jest setki. To jednak CD-Project zrobiła z niego postać kultową. To oni zainwestowali miliony w grę, technologię, jej promocję. Odnieśli sukces i chwała im. Pan Sapkowski powinien być zadowolony, że jego postać znana jest dzięki tej grze na całym świecie, ale oni teraz krzyczy "oddawajcie moje miliony". Trochę żałosne.
szatan
4 lata temu
nie wiem jakim prawem ten pasożyt chce te 60 mln. przeceiż sam się zgodził na 35 tys. a teraz mu mało prawdziwy burak!
Skarpetowsky
4 lata temu
ja bym zazadal 100mln - lepiej wyglada okragla suma, po co sie rozdrabniac
CHytra żmija
4 lata temu
chytrusek zobaczył że poszło dobrze to teraz chce więcej
żenada
4 lata temu
Żałosny jest ten facet. Najpierw się zgodził na 35 tysięcy, a teraz "dej moje miliony" bo firmie udało się osiągnąć sukces.
/////////////
4 lata temu
Chytry dwa razy traci
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić