o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

2
Podziel się

Od 13 października obowiązują przepisy, które powołują do życia Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Przedsiębiorcy muszą się do niego wpisać, bo w niektórych przypadkach może im grozić nawet milion złotych kary.

Przedsiębiorcy mają nowy obowiązek. Warto się zainteresować
Przedsiębiorcy mają nowy obowiązek. Warto się zainteresować (Materiały prasowe)
bEipzOGJ

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", firmy mają czas do 12 kwietnia 2020 roku, by wpisać się do rejestru. A w zasadzie nie siebie, a beneficjentów.

Kim jest beneficjent? W sporym uproszczeniu - chodzi o osobę, która czerpie korzyści z zarządzania spółką. Czy to bezpośrednio, jako osoba fizyczna, czy też za pośrednictwem na przykład innych firm czy organizacji.

To również osoby, które wpływają na decyzje zapadające w firmie oraz decydują o podpisanych umowach, nawiązywanych stosunkach gospodarczych czy przeprowadzonych transakcjach.

bEipzOGL

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Powód? Skarbówka ma wiedzieć, kto naprawdę zarządza firmą, nawet jeśli robi to "z tylnego siedzenia". Resort finansów podkreśla, że taki rejestr jest również w interesie kontrahentów takiej firmy.

Ma to zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy i zwalczaniu zjawisk, które pozwalają przestępcom ukryć się w skomplikowanej korporacyjnej strukturze.

bEipzOGR

Rejestr powstał na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W sumie do CRBR może trafić nawet 450 tys. firm z całej Polski. Warto więc zorientować się, czy w przypadku swojej firmy trzeba się wpisać do rejestru. Można to zrobić na przykład w urzędzie skarbowym.

bEipzOGS

Kara za niewpisanie się może wynieść bowiem nawet milion złotych. Dlatego lepiej wpisać za dużo osób niż za mało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEipzOHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
mam pomysła
2 lata temu
może rząd wprowadzi taki rejestr również... Bo Polacy nieobrzezani chętnie się dowiedzą "kto naprawdę zarządza firmą, nawet jeśli robi to "z tylnego siedzenia""
afrykaner
2 lata temu
czy rejestr jest też dla żydów i biskupów ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić