Damian Słomski
Damian Słomski| 
aktualizacja 

Ceny produktów rolnych. Żywiec wieprzowy w rok zdrożał o 50 procent

0
Podziel się:

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych średnio wzrosły w skali roku o 9 proc. Wynika to przede wszystkim z drożejącego mocno żywca wieprzowego. Ceny zboża w tym samy czasie zmalały.

Ceny żywca wieprzowego mocno poszły w górę.
Ceny żywca wieprzowego mocno poszły w górę. (East News, Face to Face/REPORTER)

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, wzrosły w grudniu 2019 roku zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,9 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 9,1 proc.) - informuje GUS.

W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen jęczmienia, owsa i drobiu. Najbardziej w górę poszły ziemniaki (35 proc.).

Inaczej wygląda porównanie cen skupu w skali roku. Tu większości produktów rolnych jest tańsza. Zboża potaniały średnio o 15-20 proc. Gigantyczny wzrost odnotował jednak żywiec wieprzowy. W rok kilogram podrożał o 49,2 proc.

Zobacz także: Ceny warzyw mocno w górę. Morawiecki pokazuje drugą stronę medalu

GUS w raporcie opisuje bardziej szczegółowo kilka ważniejszych produktów rolnych. W grudniu średnio za pszenicę płacono w skupie 69,34 zł/dt (dt to decytona, czyli 100 kg). Ceny targowiskowe pszenicy sięgają za to 86,72 zł/dt. Ceny żyta w skupie wyniosły 58,00 zł/dt, a w transakcjach targowiskowych wyniosły 70,32 zł/dt.

W skupie za ziemniaki płacono średnio 53,63 zł/dt, a na targowisku 205,00 zł.

Ceny skupu żywca wołowego to 6,35 zł/kg, przy czym targowiskowe stawki wyniosły 6,75 zł/kg. W przypadku wieprzowiny było to odpowiednio 6,26 zł/kg i 6,56 zł/kg.

Ceny skupu drobiu rzeźnego kształtowały się na poziomie 3,77 zł/kg. Z kolei za 1 hl mleka płacono w skupie 139,73 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić