Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|
aktualizacja

Chcą nowej opłaty związanej z pogrzebem. Może wynieść co najmniej tysiąc złotych

38
Podziel się:

Śmierć bliskiej osoby w domowym zaciszu może się wkrótce wiązać z dużymi kosztami. Jak ustaliła Wirtualna Polska, powstaje właśnie ustawa, która ma wprowadzić obowiązek profesjonalnego sprzątania i dezynfekcji nieruchomości za każdym razem, gdy ktoś umrze w domu. Koszt takiej usługi to co najmniej tysiąc złotych.

Chcą nowej opłaty związanej z pogrzebem. Może wynieść co najmniej tysiąc złotych
(PAP)

Co roku w domu umiera ponad 130 tysięcy Polaków. Ich bliscy mogą się wkrótce liczyć z tym, że zasiłek pogrzebowy na pewno nie wystarczy na pokrycie kosztów związanych ze śmiercią bliskiej osoby.

– Przygotowujemy projekt ustawy, która wprowadzi obowiązek profesjonalnego sprzątania po tym, gdy ktoś umrze w domu. Chodzi o bezpieczeństwo współmieszkańców – mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Węgorowski z firmy sprzątającej po zwłokach Bio-Clean. W opracowaniu procedur sprzątania po ciałach jego firma współpracuje z Państwowym Zakładem Higieny. - Nie chodzi nam o to, by dodatkowo zarobić, ale o to, by rozwiązać problem braku procedur. Na Zachodzie już dawno zostało to uregulowane - dodaje.

Groźne bakterie

Eksperci wskazują, że rozkładające się zwłoki stanowią niebezpieczeństwo dla współmieszkańców. W przypadku, gdy ciało leży w mieszkaniu dłużej niż kilka dni, przez kontakt ze szczątkami można się zarazić m.in. gruźlicą, żółtaczką, wirusem hiv i tężcem. Bakterie gnilne, które przyczyniają się do rozkładu ciała, mogą wywoływać m.in. wrzody żołądka.

- Gdy zwłoki zaczęły się już rozkładać, leżały w mieszkaniu dłuższy czas, niezbędna jest pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, która zdezynfekuje nieruchomość i zutylizuje meble. Jeśli ciało zostało zabrane przez zakład pogrzebowy kilka godzin po śmierci, to aktualnie nie ma żadnych zaleceń, by przeprowadzić profesjonalne czyszczenie pomieszczeń. Nie ma tu ryzyka dla mieszkańców – mówi Wirtualnej Polsce Ewelina Suska, rzecznik Wojewódzkiej stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Poznaniu. Dodaje, że trwają aktualnie prace nad zmianą ustawy w tym zakresie.

Zasiłek nie wystarczy

Gdy zwłoki uległy rozpadowi w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, właściciel nieruchomości często zobowiązany jest do przeprowadzenia dezynfekcji. W takich przypadkach trzeba usunąć z mieszkania nie tylko meble, które zostały zabrudzone szczątkami ludzkimi, ale także całe wyposażenie wraz z podłogami. W skrajnych wypadkach niezbędne jest skuwanie tynku, do którego przenikają bakterie gnilne. Wtedy koszt usługi sprzątania sięga kilku tysięcy złotych.

Zasiłek pogrzebowy od kilku lat wynosi 4 tysiące złotych. Rząd PiS wielokrotnie podkreślał, że na razie nie ma planów jego podwyższenia. Wielu krewnych osób zmarłych przyznaje, że ta kwota ledwo pozwala pokryć koszty pogrzebu. Na pewno nie starczyłoby na opłacenie usług profesjonalnej formy sprzątającej. Nie wiadomo też, czy zasiłek mógłby zostać przeznaczony na ten cel, gdyż ma on pokrywać koszty pochówku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Kandydat szczery do bólu. W swojej kampanii nic nie obiecuje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(38)
Pasmantullo
4 lata temu
Tam jakieś kupuje się ale to nie jest zatrważająca liczba.
Pasmantullo
4 lata temu
Jak ktoś nie ma za dobrze to co na to poradzi.
Pasmantullo
4 lata temu
Czasami może kogoś niestac na coś jeszcze dodatkowo.
Pasmantullo
4 lata temu
Nie bardzo może być coś takiego.
lili
4 lata temu
TUSK UKRADL 2tys A NTERAZ MORAWIECKI SIE SZYKUJE ??? NIEBOSZCZYK NIE MOWI I NA ULICE NIE WYJDZIE
Ben
4 lata temu
Największy ból zostaje żywym, dlatego powinien być zapis w tej USTAWIE by ZUS zaraz na początku pracy człowieka utworzył konto specjalne / jakiś określony procent/, z odprowadzanych przez lata składek na godny pochówek i posprzątanie. Ostatecznie nie rozliczją się z pozostałych i już nie wypłacanych pieniędzy po śmierci, ani też nie przekazują spadkobiercom!
Sprawa dla Zi...
4 lata temu
To jawna korupcja jeśli prywatna firma "pracuje" nad opracowywaniem tzw."procedur" dotyczących tej branży-to już nie jest nawet lobbing to jest korupcja.
Pytam tylko
4 lata temu
Co za bzdury...a kto normalny trzyma zwłoki w domu przez kilka dni??? Kilka godzin to rozumiem.Ciekawe jak zmuszą do tego właścicieli nieruchomości,by ktoś im "posprzątał"ich dom wbrew ich woli.
zzz
4 lata temu
a za poród NFZ płaci 1800zł. za cięcie cesarskie też. TO też jest za mało...., a chyba ważniejsze jest przyjście na świat...
Zorro
4 lata temu
Chodzi i zarobienie pod płaszczykiem pomocy. Śmierć to tragedia. A na tragediach świetnie się zarabia. To taka ludzka tradycja. Praktykują ją wszyscy wierzący a chrześcijanie szczególnie.
Pacjent na za...
4 lata temu
Obok mnie na łóżku szpitalnym zmarł człowiek i mojej sali nikt nie dezynfekował !
żięć
4 lata temu
juz kupiłem zamrażarkę żęby trup się zmiescił
śmierć
4 lata temu
ojciec do syna tuż przed śmiercią: -"za co mnie pochowasz synu?", na to syn: -"ojciec najlepiej jakby cie co zeżarło"...
bratuś
4 lata temu
hałł hałł sam to zrobisz albo oni zrobią to za ciebie;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić