o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Chcą odbudować kościół, który kojarzy się z Hitlerem. Ludzie protestują

7
Podziel się

W Poczdamie odbudują kościół garnizonowy, w którego podziemiach pochowany jest inicjator pierwszego rozbioru Polski Fryderyk II zwany Wielkim. Ten kościół ma też związki z Adolfem Hitlerem. Ludzie protestują przeciwko budowie.

W Poczdamie odbudują kościół, który ma związki z Hitlerem i pierwszym rozbiorem Polski.
W Poczdamie odbudują kościół, który ma związki z Hitlerem i pierwszym rozbiorem Polski. (Print Screen Twitter)
bEDFkhnV

16 tysięcy podpisów zebrała inicjatywa obywatelska "Chrześcijanie nie potrzebują kościoła garnizonowego" sprzeciwiająca się odbudowie świątyni w Poczdamie. - To był kościół wojskowy z licznymi symbolami wojskowym, który propagował wojnę za pomocą modlitwy - argumentował jeden z inicjatorów sprzeciwu, Simon Wohlfart.

Zniszczony nalotami alianckimi w końcowej fazie wojny kościół garnizonowy wiąże się z Adolfem Hitlerem. To tu, w tzw. Dzień Poczdamu 21 marca 1933 roku kanclerz Adolf Hitler i prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg uścisnęli sobie dłonie w czasie uroczystości z okazji rozpoczęcia kadencji nowego parlamentu. Historycy interpretują ten gest jako symbol końca niemieckiejj demokracji.

Także między I i II wojną światową kościół był miejscem tworzenia się niechlubnej historii. Wówczas spotykały się tu skrajnie prawicowe organizacje, podważające demokratyczną Republikę Weimarską.

bEDFkhnX

Dziennikarz Die Zeit zauważa też, że w podziemiach kościoła pochowano m.in. inicjatora pierwszego rozbioru Polski Fryderyka II zwanego Wielkim, a świątynia była "panteonem pruskiego absolutyzmu".

Zwolennicy odbudowy kościoła podkreslają z kolei, że na nowo wzniesiona świątynia stanie się miejscem pojednania i debat o przeszłości.

bEDFkhod

Mimo protestów, w niedzielę odbyła się msza inaugurująca prace nad projektem odbudowy. Nowa, 90-metrowa wieża kościoła ma stanąć w 2020 roku.

bEDFkhoy
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(7)
Antykatol
4 lata temu
Wszystkie koscioly kojarza sie z hitlerem....kto jak nie czarni popierali 3rz??? Kto ich ukrywal i przerzucal do A.P. po wojnie???
nikc
4 lata temu
zapominają o hitlerze jako oprawcy, dlatego chcą, żeby obozy koncentracyjne były nie ich..
h,m
4 lata temu
Niby wstydzą się ''działalności''Hitlera.Niby nie chcą wspominać owych czasów.Niemiec zostanie Niemcem-a tylko garstka nie rodowitych pewnie się sprzeciwia.Niech się kulturowo rozwijają i zostawią Polskę w spokoju.
bEDFkhoz
Pasmantullo
4 lata temu
mam zablokowany wyswietlacz smartfona i dostep do internetu za pomoca smartfona
Juyf
4 lata temu
Przepraszam a czy pozyczy mi pan 5 zl
Kierowca
4 lata temu
Sprzedam nagrzewnicę 12V do samochodu Star 244.
Mario
4 lata temu
Niech meczet wybudują to się Niemiaszką będzie lepiej kojażył !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić