o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Chcieli podpalić budynek Towarzystwa Węgrów Zakarpackich. Trzech Polaków zatrzymanych

30
Podziel się

ABW zatrzymała trzech Polaków podejrzanych o podpalenie budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej na Ukrainie, w Użhorodzie. Dwóch z nich aresztował sąd.

Polacy związani z radykalnie prawicową Falangą są podejrzani o popalenie budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie
Polacy związani z radykalnie prawicową Falangą są podejrzani o popalenie budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie (East News, MARIUSZ GACZYNSKI)
bESpyPFN

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora polskich służb specjalnych, poinformował o prowadzonym śledztwie ws. próby podpalenia budynku SKW na Ukrainie - Badane są m.in. kontakty międzynarodowe osób zatrzymanych w tej sprawie - powiedział.

Polacy na początku lutego br. mieli próbować podpalić fasadę budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej. Zatrzymani to Adrian M., Tomasz Sz. oraz Michał P. Wobec dwóch z zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował trzymiesięczny areszt. Trzeci mężczyzna, by pozostać na wolności musiał złożyć poręczenie majątkowe. Wobec niego zastosowano również policyjny dozór.

Według informacji podanych przez szefa administracji państwowej obwodu zakarpackiego na Ukrainie, Hennadija Moskala, do zdarzenia miało dojść 4 lutego. Jako podpalaczy wskazał Adriana M. z Krakowa i Tomasza Sz. z Bydgoszczy, którym przypisuje się członkostwo w radykalnie prawicowej "Falandze". Moskal dodaje, że aktywiści tej organizacji uczestniczyli w walkach w Donbasie po stronie "Ługańskiej" i Donieckiej Republiki Ludowej.

bESpyPFP

Oskarżeni mieli dopuścić się dwóch prób podpalenia budynku w nocy z 4 na 5 lutego - ok. godziny 1:00 i drugą po godzinie 4:00. Obie próby nagrali kamerą wideo.

Według wiceszefa SBU, Wiktora Konenko, Polacy mieli działać na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. W obwodzie zakarpackim na Ukrainie żyje 150-tysięczna węgierska mniejszość narodowa, która nie zgadza się z kijowską ustawą o oświacie. Zdaniem Budapesztu narusza ona prawo mniejszości do nauki w języku ojczystym.

Źródło: RMF24

bESpyPGq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(30)
nikc
4 lata temu
była Ameryka, a teraz nasi nieprzyjaciele chcą mącić między "Bratankami- Polską i Węgrami" - nie uda się ...
stefan
4 lata temu
sciema , prowokacja ukraińska
stefan
4 lata temu
ukrainska prowokoacja !!!
bESpyPGr
a
4 lata temu
na Wegry Polak reki nie podniesie.
grubymi.nićmi...
4 lata temu
Polak podpalający Węgierski budynek. Na Ukrainie. Taaaa... Jasne. He he he.
-
4 lata temu
o2 to syf i manipulacja,chyba przeniosę pocztę gdzie indziej.
Darek
4 lata temu
To ordynarna prowokacja ! Wszystko po to by doprowadzić do delegalizacji ONR, wy wredne pastuchy, ale się wam to nie uda. W życiu nie uwierzę, że Polacy z ONR dopuściliby się podpalenia budynku Towarzystwa Węgrów, to prowokacja szyta grubymi nićmi !
Jaa
4 lata temu
To napewno nie Polacy.
Ja
4 lata temu
Nie wierza że to byli prawdziwi Polacy.
Polak Węgier ...
4 lata temu
Polak Węgier dwa Bratanki!!
Hańba Abw
4 lata temu
Ukrainiec kłamca pluje w twarz Polakom i się śmieje. Ci którzy mówili że nie było rzeźi kresowych bo jak wiemy nie tylko Wołyń ale wiele polskich województw zostało zniszczone przez Ukrów. Stek pomówień ze strony Ukraińskiej. Ten Pis na prawdę jest skundlonym kundlem jak już Ukraina jest ponad rządem polskim. Pis to jednak banda pedałów a przez chwilkę wierzyłem w ich patriotyzm. Dlaczego artykuły prasowe piszą o nich ja już jak bybyli po wyroku? Skąd oni wiedzą że to oni bo ukrainka tak powiedziała?
ķłamcy kłamcy
4 lata temu
Dajcie jakis link do innej strony z tą informacją :P Przeciez gdzies indziej, chociażby w ukrainskich czy węgierskich gazetach i portalach internetowych, musi być jakaś wzmianka o tym zajsciu ^^
DFR
4 lata temu
To na pewno nie Polacy, nie każdy mówiący po polsku to Polak. Węgrzy to nasi Bracia. Chamska prowokacja najpewniej banderowych.
bESpyPGj
elear
4 lata temu
oni tacy polacy jak ja kosmonauta ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić