o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Chiny kupią ryż od USA. To pierwsza taka transakcja w historii

3
Podziel się

Po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone będą eksportować ryż do Chin. To efekt umowy, podpisanej w czwartek między dwoma mocarstwami.

Chiny kupią ryż od USA. To pierwsza taka transakcja w historii
(123RF.COM)
bDYPnmBh

Jak informuje CNN, to historyczna chwila dla obu państw. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się bowiem, by Chiny importowały swoje narodowe dobro waśnie ze Stanów Zjednoczonych.

- Rozmowy na ten temat prowadziliśmy już od wielu lat i miło mi poinformowac, że zaowocowały one porozumieniem - powiedział w czwartek Sonny Perdue, amerykański sekretarz ds. rolnictwa. - Cieszę się tym bardziej, że wiem, ile korzyści przyniesie to naszym rolnikom i przemysłowi.

To, że Chiny muszą importować ryż, nie jest jednak niczym nowym. Oprócz tego, że Państwo Środka jest największym producentem, to jest również zdecydowanie największym konsumentem ryżu na świecie. I krajowa produkcja nie wystarczy, by zaspokoić popyt najludniejszego kraju na świecie.

bDYPnmBj
Zobacz także: Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce

Tylko w ubiegłym roku Chiny musiały importować 5 mln ton narodowego przysmaku. Wydano na to ok. miliarda dolarów.

Do tej pory chińskie władze kierowały się głównie w kierunku innych azjatyckich państw, ale żeby uniezależnić się od dostaw z sąsiednich krajów, tym razem będą importować ryż z USA. Stany Zjednoczone nie zdołają jednak zaspokoić potrzeb Chin. Cały eksport ryżu sięga bowiem 3-4 mln ton. A tylko Chiny potrzebują 5 mln.

bDYPnmBp

CNN podkreśla jednak, że podpisanie umowy na dostawę ryżu nie zmienia stosunków między obydwoma krajami. Te bowiem nadal są bardzo napięte.

bDYPnmBK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(3)
WOJ
4 lata temu
a CHIŃSKI PRYSKANY ARSENEM SPRZEDADZĄDO POLSKI !!!
ana
4 lata temu
No to GMO szybko zrobi w Cinach swoje...poczytajcie o Monsanto - nam tez to szykuja
noooo
4 lata temu
Takie rzeczy tylko w Chinach ;D
bDYPnmBL
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić