o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Katarzyna Romik
|

Chorwacja. Potężne pożary lasów sosnowych na południu kraju

0
Podziel się

Strażacy i wojsko walczą z ogniem w okolicach miasta Szybenik na południu Chorwacji. Pożar objął głównie lasy sosnowe, ale na zagrożonym terenie są też liczne farmy wiatrowe. Ewakuowano 30 gospodarstw, nikt nie ucierpiał.

Chorwacja. Ponad 200 strażaków walczy z pożarami lasów na południu kraju
Chorwacja. Ponad 200 strażaków walczy z pożarami lasów na południu kraju (East News, eastnews)
bDmzOQkB

Na miejscu akcji gaśniczej jest ponad 200 strażaków i 50 żołnierzy chorwackiej armii. Żołnierze włączyli się do akcji po tym, jak po zmroku wycofano z niej śmigłowiec. Do gaszenia pożaru skierowany został także samolot.

Pożar niszczy okolice miasta portowego Szybenik. Z jednej z okolicznych wsi ewakuowano mieszkańców 30 domostw. Według lokalnych władz, nikomu nic się nie stało.

Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, stąd duże trudności z jego ugaszeniem. Na południu Chorwacji jest susza, a akcję utrudnia silny wiatr. Władze regionu zdecydowały o wyłączeniu dostaw energii elektrycznej i zablokowaniu dróg na czas akcji strażaków i wojska – podał portal dnevnik.hr.

bDmzOQkD

Szybenik leży nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego, w środkowej Dalmacji. Jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Chorwacji. Pożar w okolicy może spowodować duże straty dla całej branży turystycznej – szacują eksperci. Przypominają także, że to jeden z filarów chorwackiej gospodarki. Tylko w ubiegłym roku kraj odwiedziło 19 mln turystów.

Reuters podkreśla, że nie jest to pierwszy tak duży pożar tego lata w Chorwacji. W połowie lipca z powodu dużego pożaru lasu ewakuowano 10 tys. uczestników festiwalu muzycznego na wyspie Pag. Wtedy też szczęśliwie nikt nie został ranny. Festiwal hip-hopowy "Fresh Island", w którym uczestniczyli głównie młodzi turyści, zorganizowano na plaży Zrće.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jan Ołdakowski pod wrażeniem akcji WP. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w niej

bDmzOQkJ

Źródło: rmf24.pl

bDmzOQle
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić