Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
Tomasz Molga
|

Cichy bohater nocnej awantury w Sejmie. "Pani Marszałek, tak nie można"

62
Podziel się:

W trakcie nocnej awantury w Sejmie, gdy padło "trzeba to anulować, bo przegramy", tylko jedna osoba zachowała zimną krew i powstrzymywała marszałek przez złamaniem procedur. To Dariusz Salamończyk, zastepca szefa Kancelarii Sejmu, który zwrócił jej uwagę: "Pani Marszałek, tak nie można".

Trzeba to anulować, bo przegramy - pada w stronę marszałek Sejmu. Wtedy pracownik kancelarii zwraca jej uwagę, że nie można ot tak anulować głosowania.
Trzeba to anulować, bo przegramy - pada w stronę marszałek Sejmu. Wtedy pracownik kancelarii zwraca jej uwagę, że nie można ot tak anulować głosowania. (Kancelaria Sejmu, sejm.gov.pl)

Sceny z nocnego głosowania przejdą do historii. W mediach społecznościowych już powstało hasło "Trzeba anulować, bo przegramy". Tak brzmiały słowa poseł PiS Joanny Borowiak do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, tuż po głosowaniu nad kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa.

Z kontekstu wynikało, że część posłów PiS pomyliła się i wynik sprzyjający partii stoi pod znakiem zapytania. Marszałek Elżbieta Witek zarządziła powtórzenie głosowania. Miała włączony mikrofon, dlatego słowa "anulowaniu" usłyszeli obecni na sali posłowie.

Awantura w Sejmie. "Trzeba anulować, bo przegramy"

Na nowego bohatera nocnego głosowania wyrasta Dariusz Salamończyk, jeden z wiceszefów Kancelarii Sejmu. Na filmie z zamieszania widać i słychać skierowane do niego pytanie marszałek Witek: "to przegłosujemy przez reasumpcję?".

Odpowiada: - Nie, nie, nie, musi być wniosek. To nie można tak. Pani Marszałek, ja traktuję, że wszyscy posłowie zagłosowali.

W tym momencie Elżbieta Witek zasłoniła swój mikrofon, aby jego głos nie był słyszalny na sali
- Jak jest? - spytała.
- Wszyscy oddali głosy. No wyniki mogą być różne - odparł zafrasowany Salamończyk.

Elżbieta Witek zdecydowała o powtórzeniu głosowania ze względu na problemy z urządzeniami do głosowania. Zrobiła to, nie odczytując wyników głosowania, które wiceszef Kancelarii Sejmu miał już na stole. Na filmie widać, jak pochyla się nad nimi, by potwierdzić, że wszyscy zagłosowali.

Zobacz także: Zobacz też: Zamieszanie w Sejmie

Burza wokół marszałek. "Ewidentnie złamano regulamin Sejmu"

Według ekspertów prawa taka sytuacja jest złamaniem regulaminu Sejmu. - Marszałek nie może powtarzać głosowania, aż wynik zadowoli partię rządzącą. Ewidentnie złamano regulamin Sejmu - uważa dr Ryszard Balicki, prawnik i konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Głosowanie odbyło się i marszałek powinna podać jego wynik. To, że nie podano wyniku, bo był nieatrakcyjny dla partii rządzącej, jest czymś skandalicznym - dodaje dr Balicki. Podkreśla, że sam obserwował nocne głosowanie w Sejmu. Słyszał wypowiedź wiceszefa Kancelarii Sejmu, że "wszyscy posłowie zagłosowali".

- Jedyne co mogła zrobić Marszałek zgodnie z regulaminem, to podać wyniki głosowania. Ewentualnie później zarządzić reasumpcję, czyli ponowne głosowanie, ale to już na wniosek minimum 30 posłów - wyjaśnia dalej dr Ryszard Balicki.

Według eksperta wyniku pierwszego głosowania nie da się wykasować z sejmowego systemu informatycznego. Wciąż jest zapisany i będzie dowodem w sprawie. Dane mogą wyciągnąć pracownicy Kancelarii Sejmu. Dodajmy, że politycy lewicy zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury. Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej zapowiedział wniosek o wotum nieufności wobec marszałek Elżbiety Witek.

Jarosław Kaczyński się pomylił. Co mógł przegrać PiS?

Trudności z głosowaniem miała spowodować nietypowa, bardziej skomplikowana procedura. Głosowano nad sześcioma kandydatami do KRS. Posłowie mieli zatwierdzać lub odrzucić każde z nazwisk. Według posła Grzegorza Brauna (Konfederacja) jednym z posłów, który nie ogarnął "przyciskologii" był Jarosław Kaczyński. Braun widział to, bo siedzi w ławach niedaleko prezesa PiS.

Według stenogramu z posiedzenia Sejmu na sali dwukrotnie padały głosy "prezes się pomylił".

Do Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi czterech posłów i dwóch senatorów. W powtórzonym głosowaniu wybrano zgłoszonych przez PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego. Większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz kandydatka Lewicy - Joanna Senyszyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(62)
jerry
3 lata temu
I pomyśleć, że jako Marszałek Sejmu mogła się wybić ponad przeciętność swojego obozu politycznego! Szkoda!
Złodzieje
3 lata temu
Wszyscy pod ścianę..
alerod53
3 lata temu
przez złamaniem procedur - kto tak pisze?
hm hm
3 lata temu
Maja wiekszosc i tak wygraja co trzeba wiec robienie szopki ze niby cos przegraja jest zalosne ze strony opozycji i robieniem sztucznej sensacji
Jan
3 lata temu
Tragedia, bezprawie w sercu Polski. Witek wcześniej czy później trafi do paki.
JA
3 lata temu
Pewna Krystyna stwierdziła, że po 65 roku życia człowiek ma różne problemy. Zachowanie Kaczyńskiego potwierdza trafnosc tej diagnozy .
aha
3 lata temu
Odczasow PZPR nie bylo takiej manipulacji i takiego skandalu!!!!
maniek795
3 lata temu
ja jak nie zdążyłem to też chciałem anulować no ale się nie dało i teraz mamy z dziewczyną 500+
żorż
3 lata temu
Jeśli leśne dziadki z PiS nie ogarniają "przyciskologii" to czas na emeryturę!
jak stalin
3 lata temu
dla Kaczyńskiego nie ma nie można, on kanały kopie rzeki zawraca, wieże stawia, brata na Wawel zaciągnął....
Jurand
3 lata temu
Pani Marszałek zalecam !!!! Kompleksowe badania lekarskie !!!! A już na pewno zalecam wizytę u laryngologa !!!!!! "W trakcie nocnej awantury w Sejmie, gdy padło "trzeba to anulować, bo przegramy", tylko jedna osoba zachowała zimną krew i powstrzymywała marszałek przez złamaniem procedur. To Dariusz Salamończyk, zastepca szefa Kancelarii Sejmu, który zwrócił jej uwagę: "Pani Marszałek, tak nie można"." .......To co Pani zaprezentowała, to jest ŻENADA !!!!!! ..... HIPOKRYCI !!!!!!!!!!!
piotr
3 lata temu
Niezależność Witek pokazała z jakiego sortu się wywodzi a nie jest to twór demokracji . Dyktatury zostają obalone a winni surowo karani .... co zrobią wyznawcy kaczyzmu jak Duce zamknie oczy ?
black
3 lata temu
Tylko kałach i krótka seria, bo inaczej wlezą nam na głowy, wrrr...
joda
3 lata temu
Jeżeli żyjemy w państwie demokratycznym to ja jestem baletnica. Nawet komuna tak nie kantowała. A "ciemny lud" się cieszy zamroczony jabolem za 500+.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić