o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Co dalej z Westerplatte? Gorąca dyskusja w Sejmie i decyzja

1
Podziel się

W Sejmie toczyła się gorąca dyskusja wokół przyszłości Westerplatte. Minister Piotr Gliński mówił o "wstydzie". W głosowaniu Sejm przyjął ustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Głos zabrał m.in. minister Piotr Gliński
Głos zabrał m.in. minister Piotr Gliński (East News, Jacek Domiński)
bDYWMQAB

Rząd zarzuca miastu Gdańsk zaniedbanie Westerplatte. PiS złożył do Sejmu projekt ustawy, który zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa". Opozycja oraz samorząd mówią o próbie przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. W końcu projktem zajął się Sejm.

Przyjął ustawę. Za głosowało 262 posłów, przeciw było: 164, wstrzymał się jeden.

Zanim posłowie zdecydowali w sprawie Westerplatte, zabrali głos. Zamiast jednak podawać argumenty za bądź przeciwko zmianom, politycy krytykowali siebie nawzajem.

bDYWMQAD

"Powinniśmy sie wstydzić"

- Nie chcecie rozmawiać z panią Aleksandrą Dulkiewicz - zwróciła się do posłów z obozu rządzącego Małgorzata Chmiel z PO. Politycy PiS zareagowali śmiechem. - Z czego się śmiejecie? Tylko śmiać się potraficie - odpowiedziała im Chmiel.

Marek Jakubiak powiedział, że miasto Gdańsk robi z Westerplatte "śmietnik". Zwrócił się też do Agnieszki Pomaskiej, która wcześniej zabrała głos w Sejmie, cytowała list "prześladowanych polskich patriotów". Jak powiedział posłanka powinna iść z kwiatami do lasu, gdzie wymordowano wielu Gdańszczan.

- Chciałbym przeprosić wszystkich, którzy słuchają tych niepoważnych opinii. Powinniśmy milczeć i wstydzić się za to, jak upamiętniane jest to miejsce - stwierdził z kolei minister Piotr Gliński. Zaapelował, by pozwolić PiS przywraca ład w polskiej historii.

bDYWMQAJ

Na wynik głosowaniu Sejmu zaregowało miasto Gdańsk. Rzecznik prezydent Aleksandry Dulkiewicz napisał na Twitterze: "W piątek o godz 10 na Westerplatte briefing po dzisiejszych głosowaniach w sprawie odebrania miastu tego symbolicznego terenu i odrzucenia kompromisu".

bDYWMQAK

Wpis zamieścił też sama Dulkiewicz. "Przed chwilą w Sejmie byliśmy świadkami troski o pamięć w wydaniu PiS-u. Mimo to wierzę, że można inaczej i się nie poddam...".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYWMQBe
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(1)
PATRIOTA
3 tyg. temu
ta dulkiewicz i cała ta jej banda tęskni za frajsztadem ale to już nie wróci i to właśnie boli.Niech w końcu ta germańska suka pogodzi się z tym , że WESTERPLATTE jest na TERENIE POLSKI i to się nie zmieni nigdy!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić