Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Co się stało z 5 mln kart kredytowych?

25
Podziel się:

Dekadę temu za hotel, w wypożyczalni samochodów czy za zakupy w internecie mogliśmy zapłacić tylko kartą kredytową. Dziś wystarczy do tego karta debetowa. To główna przyczyna lawinowej rezygnacji Polaków z kart kredytowych. Ale niejedyna - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Co się stało z 5 mln kart kredytowych?
(WP.PL)

Aktualnie w naszych portfelach jest blisko 5,8 mln kart kredytowych (dane NBP). Jednak w szczytowym momencie - pod koniec 2009 roku - Polacy mieli ich aż 11 mln.

Co się stało, że od tamtego czasu z rynku "wyparowała" niemal połowa kredytowych plastików?

- Część z nich zniknęła na skutek działań samych klientów, którzy często mogli dostać kartę w pakiecie, ale później jej nie używali - tłumaczy Mateusz Oleksy, dyrektor zarządzający portfelem kredytów niezabezpieczonych w banku Citi Handlowy.

Karta kredytowa ma kilka funkcjonalności. Można nią płacić, ale jest też formą kredytu. - Pożyczki gotówkowe w części zastąpiły karty kredytowe - mówi Andrzej Sowa, dyrektor centrum kredytów detalicznych w ING Banku Śląskim.

Powodem spadku dynamiki sprzedaży kart jest też konkurencja dla kredytówek w postaci kart debetowych bezpośrednio powiązanych z rachunkiem osobistym. Od 2009 roku ich liczba zwiększyła się z 22 do ponad 28 mln.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
gość
5 lata temu
Banki znajdą inne rozwiązanie na grabienie Polaków oczywiście bezkarnie za przyzwoleniem wybrańców
jery
5 lata temu
gotówka tylko miałem kiedys karte skubali mnie za wyrobienie 100 zeta od stycznia znów 100 zeta jak nie zapłaciłem nic kartą to 50 zeta miesiecznie
Franek
5 lata temu
wszystkie banki to złodziejska szajka
KOK
5 lata temu
.............PLASTIKOWE PIENIĄDZE ........PLASTIKOWY UMYSŁ ..............dojenie bydła "
Rencista
5 lata temu
Ja kupuje za gotówkę i na kartę kredytową mnie nie stać zresztą nie mam nawalone, by brać kartę kredytową, czy debetową, kredytu też nie mam spłaciłem w poprzednim roku drugi kredyt i jak na razie ostatni. Nie rozumiem głupoty ludzkiej gdzie ludzie zadłuża się po uszy zamiast odłożyć parę groszy i dopiero w coś inwestować, czy też kupować
internauta
5 lata temu
karty kredytowe to złodziejstwo
jan
5 lata temu
Tylko gotówka.
punkty
5 lata temu
To mniut na moje serce.Zeby tak jeszcze wybierali natychmiast kazdy grosz jak tylko przyjdzie na konto i nie brali kredytow.I kupowali wszystko do jedzenia u rolnika przy plocie.Nawet nie maja pojecia jakby sobie pomogli.
szechter
5 lata temu
gazeta wyborcza............ te ich teorie :)
B52
5 lata temu
Następna wiadomość: Polacy masowo opuszczają Kaczogród
iwcia
5 lata temu
ludzie biorąc kredyt muszą mieć zdolność kredytową a karta kredytowa zaniża tą zdolność
DO CIEMNYCH
5 lata temu
KAŻDY MĄDRY POZBYWA SIE TEGO PLASTIKU KTÓRY SLEDZI WYDATKI I DAJE ZNAĆ SKARBÓWIE
Jaro
5 lata temu
Mam nadzieję, że pozostali też zmądrzeją.
Nicko
5 lata temu
Miałem kiedyś kredyt odnawialny, gdzie nawet nie zadłużając się ponosiło się coroczną opłatę 2 %. Za odnowienie ! Podziękowałem za taką usługę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić