o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Coraz mniej ofert pracy. Firmy boją się spowolnienia gospodarczego i nie zwiększają zatrudnienia

2
Podziel się

Wydłuża się statystyczny czas poszukiwania pracy. Dziś jej znalezienie zajmuje średnio trzy miesiące, czyli o miesiąc dłużej niż rok temu. To dlatego, że ofert jest coraz mniej – i właściwie niezależnie od branży.

Koniec rynku pracownika powoli się kończy - liczba ofert pracy spada
Koniec rynku pracownika powoli się kończy - liczba ofert pracy spada (East News, Bartosz Krupa/East News)
bECEMHud

Oznaki słabnącej koniunktury w ostatnich miesiącach najbardziej odczuli handlowcy i specjaliści od sprzedaży, inżynierowie i pracownicy produkcji – wylicza "Rzeczpospolita", ale dodaje, że mniej ofert w III kwartale dotyczy większości branż.

- Zegar rynku ofert pracy od kilku ostatnich miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury – ocenia Robert Pater z Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor dokumentu Barometr Ofert Pracy.

bECEMHuf

Wyjaśnia, że w ostatnich miesiącach na ogólny spadek liczby ogłoszeń największy wpływ mają duże branże, szczególnie handel i sprzedaż, gdzie wybór ofert tradycyjnie był największy. Zaostrzenie ograniczenia handlu w niedziele wpłynęło na mniejsze zapotrzebowanie na handlowców i sprzedawców.

Zobacz także: Obejrzyj: Jak zmieniło się podejście do pracy. Raport pracuj.pl

Rezultat? Handlowcy i sprzedawcy mieli do dyspozycji o 6 proc. ofert pracy mniej niż rok temu.

bECEMHul

Najbardziej – aż o ¼ w skali roku – zmniejszyła się liczba ofert w produkcji. Mniej było propozycji dla pracowników działów obsługi klienta i specjalistów w działach inżynieryjnych.

Obawy o skutki spowolnienia na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech, skłaniają pracodawców do rozwagi w zwiększaniu zatrudnienia. Dlatego warto przemyśleć decyzję o odejściu o pracy zanim nie będziemy mieć pewności, że czeka na nas stanowisko w innej firmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECEMHuG
KOMENTARZE
(2)
Sława Ukraini...
2 lata temu
To nie koniunktura ani spowolnienie rozwoju gospodarki, ale najazd dziczy z Ukrainy. Zdrajcy rządowi sprzedali kraj potomkom zbrodniarzy spod znaku tryzuba.
O mamo
2 lata temu
To gdzie ci ludzie szukający pracy, ja ich znaleźć nie mogę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić