Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Łobodziński
|

Cummins wyprzedził Teslę? Pokazali elektryczną ciężarówkę

6
Podziel się:

Amerykańska firma Tesla osiągnęła sukces w dziedzinie samochodów osobowych z napędem elektrycznym i postawiła sobie za cel zbudowanie elektrycznej ciężarówki. Zaprezentowano nawet szkic, który miał zapowiedzieć taki pionierski pojazd. Miał on być oficjalnie zaprezentowany we wrześniu. Wyprzedził ich rodzimy konkurent – firma Cummins.

Elektryczna ciężarówka Cummins Aeos
Elektryczna ciężarówka Cummins Aeos (Materiały prasowe, Cummins)

Cummins to bardzo dobrze znany i ceniony producent silników Diesla, więc premiera ich ciężarówki jest dość osobliwym wydarzeniem. To tak, jakby kopalnia węgla pokazała system zasilania energią słoneczną. A jednak. Ich elektryczny ciągnik siodłowy Cummins AEOS został pokazany przed ciężarówką Tesli. Jest to pojazd do niezbyt wymagających zadań.

Cummins Aeos ma akumulatory o pojemności 140 kWh, które dają zasięg do 100 mil (ok. 160 kilometrów). Można go podwoić po wyposażeniu w generator zasilany olejem napędowym. Maksymalna masa ładunku jaki może transportować to 20 ton. Nietrudno się więc domyślić, że jest to ciężarówka do transportu na terenach podmiejskich, na krótkich dystansach pomiędzy miastami.

Czy Cummins może ogłosić sukces? Nie. Po pierwsze, jest to prototyp bazujący na standardowym ciągniku, w którym wymieniono silnik na elektryczny. Po drugie, mamy dopiero początek września, czyli Tesla możne w najbliższym czasie zaprezentować własną ciężarówkę. Według zapowiedzi Elona Muska, ma mieć ona zasięg minimum 200 mil (320 km). Po trzecie jest jeszcze jedna firma – Nicola.

Bynajmniej nie jest to Nicola Tesla, ale Nicola Motor Corporation, również ze Stanów Zjednoczonych. Planuje wprowadzenie na rynek ciężarówki Nicola One z napędem elektrycznym, pozwalającym na pokonanie dystansu 1300 km, a maksymalny ładunek jaki zabierze to 36 ton. Akumulatory o pojemności 320 kWh mają zasilać 2000-konny silnik elektryczny. Tyle tylko, że nie muszą być one ładowane, ponieważ tę kwestię pozostawiono generatorowi zasilanego gazem CNG.

Wyścig zbrojeń w wadze ciężkiej powoli nabiera rozpędu. Czy elektryczne ciężarówki będą w stanie zastąpić tradycyjne, z silnikami Diesla? Trochę w to wątpię i uważam, że wszystko jest robione głównie na pokaz.

KOMENTARZE
(6)
Bełkot
5 lata temu
Nikola One już dawno została pokazana. ..grrrr. znowu bełkot.
real
5 lata temu
technologie już są tylko koncernom naftowym bardzo mocno zależy na tym żeby nie ujrzały swiatła dziennego ..ale to kwestia czasu
Bart
5 lata temu
Kwestia czasu i technologi kiedy tak się stanie
iPr
5 lata temu
totalny bezsens, silnik na gaz napędza generator który zasila silniki elektryczne. Nie lepiej wykorzystać ruskie lokomotywy które miały taki sam układ , z ta różnica że zamiast silnika na CNG był diesel
okej
5 lata temu
za niedługo lit będzie droższy od złota :D
sddsdd
5 lata temu
Jaki ciezar i jak dlugo ona pociagnie? Dzieci bawia sie klockami....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić