Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|
aktualizacja

Czarne skrzynki i blokady prędkości. Unia Europejska chce nowych ograniczeń dla kierowców

35
Podziel się:

Komisja Europejska pracuje nad nową strategią bezpieczeństwa na drogach. Raporty wskazują, że dążenie do "wizji zero" (braku ofiar w wypadkach drogowych) wymaga zmniejszenia dopuszczalnych prędkości, rozwinięcia systemów bezpieczeństwa i instalacji "czarnych skrzynek" w pojazdach.

Już niedługo takie ograniczenie będzie coraz częściej widywane
Już niedługo takie ograniczenie będzie coraz częściej widywane (East News, PRZEMEK SWIDERSKI)

30 km/h na drogach współdzielonych z rowerzystami, 70 km/h na odcinkach, gdzie możliwe jest zderzenie czołowe - takie ograniczenia sugerowane są w raporcie, który trafił do Komisji Europejskiej. Dokument o nazwie "Preparatory Work for EU road safety strategy" przyczyni się do stworzenia strategii drogowej na lata 2020-2030. Wszystko po to, aby zminimalizować, a w końcu całkowicie uniknąć, ofiar na drogach wspólnoty. Uznano, opierając się na danych ze Światowej Organizacji Zdrowia, że wystarczy zwolnić o 5 km/h, by uniknąć 30 proc. śmiertelnych obrażeń.

Francja już zwalnia. Od 1 lipca poza obszarem zabudowanym prędkość maksymalna zostanie zmniejszona do 80 km/h. Według urzędników, uda się uratować dzięki temu nawet 400 istnień rocznie. Przepisy zostały wprowadzone pomimo dużego sprzeciwu kierowców i mają obowiązywać przez dwa lata. Jeśli się nie sprawdzą, limit zostanie zwiększony.

Polska jako jedyna w Unii Europejskiej zezwala na poruszanie się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Można to robić w godzinach 23.00-5.00. Ministerstwo Infrastruktury chciało zlikwidować ten zapis, lecz na planach się skończyło. Jesteśmy też krajem, który pozwala na osiągnięcie 140 km/h na autostradzie, choć nie uczymy na nich młodych kierowców. Dlatego nasze drogi należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie.

Oczywiście w całej Unii od 50 do 85 proc. kierowców przekracza prędkość w mieście, a w przypadku terenów podmiejskich ten odsetek wynosi aż 91 proc. Najlepiej w hamowaniu ambicji kierujących sprawdzają się fotoradary, ale analizujący sytuację drogową zauważyli, że równie dobre są blokady prędkości narzucane przez same pojazdy. Na razie ograniczają się one wyłącznie do podpowiadania zalecanej prędkości, ale rozważane jest obowiązkowe wprowadzenie takich rozwiązań, gdy kierowca chce złamać przepisy.

Badanie wskazuje, że instalacja nowoczesnych systemów bezpieczeństwa powinna pociągnąć za sobą obniżki podatkowe, tak jak w przypadku ekologicznych pojazdów. By otrzymać najwyższą, 5-gwiazdkową ocenę, producenci muszą zainwestować w sporo elektroniki. Mówimy o aktywnym utrzymaniu pasa ruchu, automatycznym hamowaniu po wykryciu rowerzysty czy przechodnia, blokadach alkoholowych, wzmocnionych słupkach oraz – a może przede wszystkim – czarnych skrzynkach rejestrujących zachowania kierowcy. Dokładne wymagania techniczne nie są jeszcze znane, ale niektóre auta – np. Citroen C3 – automatycznie zapisuje kilkanaście sekund nagrania z kamery przy wypadku.

Nadzór nie jest nowością. Wykorzystujący aplikację dla kierowców Yanosik użytkownicy dróg, mieli okazję nabyć tańszą polisę OC, jeśli nie łamali przepisów. Samochody wiedzą o nas coraz więcej. Każdy pojazd homologowany od kwietnia 2018 roku ma zainstalowany system e-call, który w razie wypadku powiadomi służby automatycznie. Plusem jest skrócenie reakcji ratowników, którzy statystycznie docierają na miejsce o 60 proc. szybciej w terenie niezabudowanym. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na ingerencję w prywatność. Zwolennicy odbijają piłeczkę, twierdząc, że e-call nie zbiera informacji o pojeździe. W nadchodzącym czasie ten system może być jednak najmniejszą bolączką kierowców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
kierowca
2 miesiące temu
super- samochody mordercy- przy wyprzedzaniu samochód sam ograniczy prędkość do "bezpiecznej " - i czołowe zderzenie jak w banku....Zlitujcie się - kierowcy nie są półgłówkami, czasem aby się ratować konieczny jest gaz do dechy....
ewcik_29
4 lata temu
zmniejszyć ruch na drogach do zera, statystyka wypadków się dramatycznie poprawi
Zz
4 lata temu
Jestem za już dawno powinni zmniejszyć prędkość bo widać a szczególnie młodzi kierowcy co wyrabiają ja bym jeszcze wprowadził utratę prawo jazdy do żywotnie i zabrać się wreszcie że te samochody tuning owalne bo to już jest nie do zniesienia podpisy już poszły w tej sprawie aby zabrać się i raz i porządnie za takie auta
trgrthth
4 lata temu
i dlatego do oporu będę jeździł swoim staruszkiem ,żeby żadna łajza mnie nie hamowała
Maciek
4 lata temu
Niech zlikwidują auta drogi i nie będzie problemu wróćmy do dorozek będzie bezpieczniej
wandal
4 lata temu
Chrońmy środowisko a przy tym nasze zdrowie! Auta elektryczne to przyszłość!
git
4 lata temu
Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja
Szym
4 lata temu
To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!
laca
4 lata temu
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Jubel1
4 lata temu
to trump podwyzszyl nam ceny paliwa
stereo
4 lata temu
ropa drożeje, paliwo na stacjach też. trzeba przeczekać. to wszystko zalezy od sytuacji geopolitycznej i żydow
git
4 lata temu
rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw
Karina
4 lata temu
przeciez to, ze paliwo jest droższe to nie jest wina oplaty emisyjnej, bo te akurat placa wielkie korporacje paliwowe tylko żydów co namowili trumpa do ataku na Iran
Irek
4 lata temu
Jeszcze nie zacząłem czytać komentarzy, wiedziałem co w nich będzie.40 lat za murzynami. My do Europy nigdy nie dojdziemy a już chcemy z niej wychodzić. t-e-t-a-t najpierw sprawdź czy włożyłeś a potem wychodź. Na razie w dziurę nie potrafisz trafić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić