REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas04.07.19 (09:31)

Czarnobyl. Nad reaktorem wyrosła gigantyczna budowla

Nowa konstrukcja powstała w Czarnobylu, aby zabezpieczyć rdzeń stopionego reaktora, który eksplodował na Ukrainie w 1986 roku. To największa ruchoma platforma lądowa jaka kiedykolwiek powstała.
Maxim Polyshuk / East News

Budowa obiektu w Czarnobylu trwała 9 lat. Za jego powstanie odpowiedzialny był Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Głównym celem było osłonięcie rdzenia i 200 ton wysoce radioaktywnego materiału. Konstrukcja pokryła tymczasowy, betonowo-stalowy schron, stworzony bezpośrednio po katastrofie. Jego stan zaczął ulegać pogorszeniu w latach 90.

To był bardzo długi projekt - powiedział Balthasar Lindauer, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMA

Na budowę w Czarnobylu wydano ogromne pieniądze. Władze odpowiedzialne za stworzenie gigantycznej budowli twierdzą, że kosztowała ona prawie 2,5 mld dolarów. Fundusze rozdysponowane były z wkładu finansowego 45 krajów członkowskich. Do projektu dołożyły się również wadze Ukrainy, które przekazały niecałe 115 mln dolarów.

Zobacz też: Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Jedyny taki obiekt na świecie. Twórcy uważają, że jest on największą ruchomą konstrukcją lądową na świecie. Jej łączna masa to ponad 36 tysięcy ton, a rozpiętość wynosi aż 255 metrów - donosi agencja Associated Press.

Od katastrofy minęły 33 lata. Reaktor numer cztery znajdujący się w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wybuchł 26 kwietnia 1986 roku. Wskutek choroby popromiennej, eksplozji lub poparzeń zmarły 62 osoby. Szacuje się, że łącznie poszkodowanych zostało od 4 tysięcy do 200 tysięcy ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij