Wróć na
Arkadiusz Stando
|

Czarnobyl nie jest najgorszy. Mapa radioaktywności nad Europą

24
Podziel się

Wbrew powszechnym przekonaniom, najbardziej radioaktywnym miejscem w Europie nie jest Czarnobyl. Mapa promieniowania pokazuje nie tylko, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia, ale i ujawnia, które państwa praktycznie nie obserwują przyjmowanych dawek.

Czarnobyl nie jest najgorszy. Jeden punkt wyróżnia się na mapie
Czarnobyl nie jest najgorszy. Jeden punkt wyróżnia się na mapie (https://remap.jrc.ec.europa.eu/)

Promieniowanie jonizujące to jedno z tych haseł, o których chcemy słyszeć jak najmniej. Niestety realia są inne. Katastrofy zdarzały się, zdarzają i nadal będą zdarzać. Ale czy jest się rzeczywiście czym martwić? Najlepszą odpowiedzią jest mapa przedstawiająca stacje pomiarowe promieniowania, przygotowana przez Unię Europejską.

Czarnobyl to największe zło? Promieniowanie prawie takie jak w Polsce

Mapę znajdziecie pod tym adresem. Jak widać, dawki promieniowania nawet w najbardziej zanieczyszczonych regionach Europy nie są zbyt wysokie. Najwyższą dawkę promieniowania przyjmują mieszkańcy południowej Białorusi, a szczególnie miasta Brahin. Biorąc pod uwagę niedużą odległość od Czarnobyla, prawdopodobnie to wciąż pozostałości po awarii reaktora w 1986 roku.

Mieszkańcy Brahin przyjmują około 600 nanosiwert na godzinę. To najwyższa dawka w Europie. Nawet czujniki umieszczone nad byłym reaktorem jądrowym w Czarnobylu pokazują jednak mniejsze promieniowanie - zaledwie 165 nSv/h. W Polsce najwyższą odnotowaną liczbą jest 128 nSv/h, wedle stacji pomiarowej w Sanoku.

Mapa stacji pomiarowych promieniowania jonizującego pokazuje jeszcze jedną ważną rzecz. Niewiele państw Europy naprawdę interesuje się pomiarami promieniowania. Najwięcej stacji znajduje się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i w krajach Niderlandów. To zrozumiałe, ze względu na elektrownie atomowe tych państw.

Co innego Francja. To państwo posiada 21 elektrowni jądrowych i zaledwie około 850 stacji pomiarowych, umieszczonych bardzo blisko siebie. Dla porównania, w Niemczech jest ich blisko tysiąc więcej, a czujniki rozłożono dokładnie po terytorium całego państwa. Natomiast w Polsce mamy zaledwie 32 stacje pomiarowe.

KOMENTARZE
(24)
patriotka
8 miesięcy temu
Niemcy przodują
Bary66
8 miesięcy temu
A Polska czysciutka :)
1234
8 miesięcy temu
no jak u nas wybudują elektrownie jądrową to ze 128 nSv/h zrobi się 1000 nSv/h, a tak nie jest źle u nas dzięki temu że nie ma elektrowni jądrowych w Polsce.
Adi
8 miesięcy temu
To dla tego Niemki takie brzydkie są, już się tajemnica rozwikłała
Beware the je...
8 miesięcy temu
Gut arbeit, mniej wegla szkopy!! I wlejcie sobie rope do łbów!
Najnowsze komentarze (24)
Olo
8 miesięcy temu
Kiedy powstanie elektrownia atomowa w Polsce. Dość smogu.
Traker
8 miesięcy temu
Widzę, ze niektórym komentującym brakuje nieco wiedzy teoretycznej. A zatem 600nSv/h to 0,0000006 Sv/h. Podczas jednego prześwietlenia przyjmujemy nawet 0,008 Sv, a jakoś nadal żyjemy. Żeby otrzymac dawkę promieniowania z jednego prześwietlenia trzeba by być napromeniowywanym non stop przez ponad 100000 godzin, jeśli dobrze liczę, czyli ponad 11 lat. Zatem 128 nSv/h (w Polsce) organizm ludzki nawet nie odczuje.
Bolek
8 miesięcy temu
U nas czysto bo jest tylko 21 czujników czytajcie dokładnie, tam gdzie są to nie jest wesoło.
xmalkolm
8 miesięcy temu
Miała być mapa promieniowania a jest jakieś g bez legendy - normalka u was.
yujkl
8 miesięcy temu
Ciekawe jak te czujniki zareagują jak przyleci ruska rakieta z atomową głowicą .....chyba skala sie zakończy i wygięta wskazówka to ujawni ....
advocat
8 miesięcy temu
bo to nie tak jak myślisz tylko tak jak jest zrobione... zadowolenie nie zna granic
europa
8 miesięcy temu
dobrze że chociaż świadomy człowiek jest, nie ma co przesadzać...
biały
8 miesięcy temu
jak widać na dołączony obrazku...
qwe
8 miesięcy temu
Moze co niektorzy sie zdziwia ale w polsce funkcjonuja da czynne reaktory jadrowe
qwe
8 miesięcy temu
Jesli nie mamy stacji pomiarowych to nie wiemy co nam tu moga za niespodzianki podrzucac .a moze juz jestesmy potentatem w budowie nielegalnych mogielnikow
Gapcio
8 miesięcy temu
Ciekawe, co mamy pod Sanokiem, że tam promieniowanie tak wysokie?
heh
8 miesięcy temu
"w krajach Niderlandów" - mógłbyś wymienić te kraje?
wania
8 miesięcy temu
A czy te bombki co okupanci na ruskich do nas przywlekli to już promieniują.
blee
8 miesięcy temu
'Mapa stacji pomiarowych promieniowania jonizującego pokazuje jeszcze jedną ważną rzecz. Niewiele państw Europy naprawdę interesuje się pomiarami promieniowania.'??? Czy ktoś na głowę upadł? Przecież wiadomo im mniej wiemy tym można ludzmi łatwiej manipulować.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić