Wróć na
oprac. Natalia Durman
|

Czarny scenariusz dla Europy. Brexit to dopiero początek

65
Podziel się

Brexit nie jest jedynym problemem trapiącym Unię Europejską. 30 lat po upadku żelaznej kurtyny Europie ponownie grozi podział z czasów zimnej wojny - na Wschód i Zachód. Symptomem notorycznych napięć jest konflikt z Fideszem Viktora Orbana - pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Na celowniku "FAS" znalazł się Victor Orban
Na celowniku "FAS" znalazł się Victor Orban (PAP, ARIS OIKONOMOU)
bCYItOet

Połowiczna decyzja w sprawie partii Orbana, która nie została wykluczona z Europejskiej Partii Ludowej, lecz jedynie zawieszona w prawach członkowskich, wynika z obawy przed przyłączeniem się Fideszu do eurosceptycznej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - pisze Ralph Bollmann.

Do EKR należą PiS i brytyjscy konserwatyści - przypomina "FAS". "Brexit stworzył nadzieję na osłabienie frakcji eurosceptyków, jednak w przypadku zaostrzenia sytuacji, mogą ją zasilić nowe partie" - ostrzega autor. Oprócz Fideszu potencjalnymi kandydatami są zdaniem autora Akcja Niezadowolonych Obywateli (ANO) Andreja Babisza oraz socjaldemokraci z Rumunii i Słowacji.

Bollmann zwraca uwagę na fakt, że eurosceptyczne partie utrzymują ze sobą raczej luźne kontakty. Jedynie kraje Grupy Wyszehradzkiej tworzą bardziej zintegrowaną strukturę.

bCYItOev

Jeżeli wszystkie te partie stworzą bardziej zwartą formację, to Europa może znaleźć się w poważnych tarapatach - ocenia "FAS".

Jednym z powodów ponownego pęknięcia Europy na Wschód i Zachód jest ekonomia. Wschodni Europejczycy od 2004 roku co prawda zrobili duże postępy w pościgu za Zachodem, jednak wyraźna różnica między obu częściami kontynentu utrzyma się jeszcze przez długi czas.

"Kto chce dostawać pensję na zachodnim poziomie, ten musi poszukać sobie pracy na Zachodzie" - pisze Bollmann.

bCYItOeB

Różnice kulturowe między Wschodem a Zachodem

Ważniejsze od pieniędzy są prawdopodobnie czynniki kulturowe. Wielu zachodnich Europejczyków nadal mówi z lekceważeniem o "braciach i siostrach" ze Wschodu.

"W Brukseli parlamentarzyści, unijni komisarze a nawet szefowie rządów (z Europy Wschodniej) traktowani byli długo jak osoby potrzebujące korepetycji z zachodniej demokracji i gospodarki rynkowej" - pisze dziennikarz "FAS" zaznaczając, że chodzi przecież o kraje, który wyzwoliły się od komunizmu, a następnie przeszły przyspieszony kurs kapitalizmu.

Politycy i urzędnicy w Brukseli przyznają, że ton w kontaktach z krajami wschodnioeuropejskimi był niewłaściwy. Zmiana podejścia jest jednak obecnie bardzo trudna, gdyż wiele z tych krajów zwróciło się w kierunku nacjonalizmu - czytamy.

Zdaniem "FAS" eurosceptycyzm na Wschodzie Europy ograniczany jest przez płynące z Zachodu unijne fundusze.

bCYItOeC

"Nawet Viktor Orban wie, że bez pomocy UE sytuacja gospodarcza jego kraju byłaby dużo skromniejsza. Dlatego premier Węgier rzadko blokuje podejmowane w Brukseli decyzje, jeśli nie dotyczą polityki uchodźczej lub jego własnych działań w dziedzinie praworządności" - podsumowuje "FAS".

Zobacz także: Patryk Jaki zapowiada pierwszą aktywność w PE. "Koledzy przecierają oczy ze zdumienia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYItOeW
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(65)
wwj
2 lata temu
Zaraz będzie: Grexit, Itexit, Espexit, a dalej to już z górki. UE to sztuczny wytwór wymyślony przez Niemców by zagarnąć całą Europę bez jednego wystrzału
taaa
2 lata temu
Niektórym "naszym" POlitykom w Unii bardziej jest do Niemiec niż do Polski.
hoooop
2 lata temu
Co to niemcy robia po gaciach.Bo sie okaze po wyborach,ze przestana miec przewage:))). Jak mnie to cieszy.
bCYItOeX
ska.
2 lata temu
To nie koniec Europy, tylko koniec Europy makreli, makarona i Tuska.
Artaxerxes
2 lata temu
Niemcy są bezczelni. Sami dzielą Europę ale winę starają się zwalić na innych. Wszystkie kraju nowej Unii chcą tylko normalności i zasady równości wpisanej do traktatów europejskich. Obrzydliwy jest zwłaszcza pouczający ton i traktowanie Niemców jak świętych krów mających zawsze racje.
Najnowsze komentarze (65)
europejczyk
rok temu
Europa Ojczyzn - TAK! Kalifat Berlin-Paryż - NIE!
stefan
rok temu
ue vonnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
xxx
rok temu
Europę dzielą Niemcy i Francuzi.
Jan
2 lata temu
Orban i Kaczyński to V kolumna Putina w UE.
xcvbnm
2 lata temu
Europa to Niemcy i Francja i ogrywaja wszystkie panstwa bogacac sie na tym
qqqqqqqq
2 lata temu
Jaja jak berety. Gdy my chcemy dbać o nasz kraj, to nazywają nas nacjonalistami. Gdy oni chcą nami sterować, to to się nazywa: bratnia pomoc bardziej oświeconych krajów zachodnich... Obudźcie się ludzie! Oni chcą mieć niewolników, a nie partnerów!
Gość 1
2 lata temu
Zgadzam się z Markiem,John,i Sebastianem-trzeba stworzyć mocne Truj Morze,zacząć mocno handlować z Rosją i spieprzać z tej zgniłej,czarnej muzułmańskiej uni.To rak nie,dobry twór!! Bardziej oni nas potrzebują-niż my ich!!!
Tadeusz
2 lata temu
My i kraje pokomunistyczne poradzą sobie z tym wszystkim co zagraża tzw. starej unii. Oni nawet nie mają pojęcia jak przeżyć żeby zarabiać 1/5 tego co mają budując dom, wysłać dzieci na studia, mieć auto, spędzać urlop w górach i nad morzem no i nie chodzić głodnym, obdartym i zawszonym !!! To wszystko jest przed nimi Putin ich tak czy inaczej dopadnie !!!
bCYItOeP
k
2 lata temu
Musicie zrozumieć, że EU zmierza w tej chwili już dużymi krokami w kierunku totalitarnego ustroju. Co raz bardziej ogranicza się wolność słowa. Nowy trend mowa nienawiści, wg pro unijnych mediów i polityków każda wypowiedź krytyczna pod adresem ich poglądów to właśnie mowa nienawiści. Zauważcie, jak ogromny spadek intelektualnego poziomu telewizji i radia dokonał się w przeciągu ostatnich lat. Wszystko to służy ogłupianiu społeczeństwa. Fala nielegalnej imigracji pod przyzwoleniem eurokratów. Ma na celu wymieszanie etniczne i wynarodowienie europy tak aby społeczeństwa nie mogły się organizować i buntować. Pomysł stworzenia armii europejskiej jako narzędzia kontroli reżimowej (np wyślą francuzów do Polski a polaków do Francji w razie buntu obywateli francuz będzie miał mniejsze opory strzelać do polaka niż do Francuza i vice versa). Naprawdę dziwią mnie te pro unijne komentarze na forum. W szczególności w kraju, który całkiem nie dawno był państwem totalitarnym.
Citizen
2 lata temu
Europą jest ok, to durni europarlamentarzyści komplikują wszystko idiotycznymi pomysłami.
papa
2 lata temu
Czyli Marek ,John,Sebastian to ta sama osoba.
sdf
2 lata temu
tego orbana to nic tylko za jaja i na pierwsza lepsza topole
Wybryk
2 lata temu
Polski nie ma, teraz to zabory pierwszego sortu.
Pan Tadeusz
2 lata temu
POLACY WRACAMY DO KRAJU....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić