Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Część rodziców straci zasiłki. Rząd szykuje zmiany

34
Podziel się:

400 złotych miesięcznie mogą stracić rodzice bliźniaków - to efekt zmian w prawie, które zaproponował resort rodziny. Mają one ujednolicić przepisy i rozwiać wątpliwości gmin. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze większą stratę poniosą niektóre rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Resort jednak twierdzi, że o "stracie" nie może być mowy, bo te pieniądze w myśl przepisów się po prostu nie należały.

Część rodziców straci zasiłki. Rząd szykuje zmiany
(PAP)

O sprawie donosi środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim, że zmiany w przepisach są wprowadzane przy okazji uszczelniania programu Rodzina 500+.

Chodzi przede wszystkim o dwa przypadki. Pierwszy z nich dotyczy rodziców, którzy po urodzeniu bliźniaków są na urlopie wychowawczym. Ustawa o świadczeniach rodzinnych jasno wskazuje, że przysługuje im dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie. Warunek? Dochód na członka rodziny niższy niż 674 zł (lub 764 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).

Problem w tym, że w ustawie próżno było szukać jasnego zapisu na temat tego, czy w przypadku rodziców bliźniaków dodatek należy się tylko na jedno z dzieci, czy na każde z nich. W 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę, w której wskazał, że 400 zł powinno być wypłacane na każde dziecko. Rodzice bliźniaków, którzy spełniają kryteria dochodowe, mogli więc liczyć na urlopie wychowawczym nawet na 800 zł co miesiąc.

Ale tylko w teorii. Część gmin bowiem nie respektowało uchwały NSA i wypłacało w takich przypadkach tylko jeden dodatek. Jednak ten, kto odwołał się od decyzji gminy, zazwyczaj wygrywał przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym lub wojewódzkimi sądami administracyjnymi.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce przepisy ujednolicić i jasno wpisać w ustawie, że w takich przypadkach należeć się będzie tylko jeden dodatek. Powód? Sytuacja materialna rodzin i tak się poprawiła dzięki 500+. Bo skoro rodzina spełnia kryteria dochodowe do dodatku, to tym bardziej spełnia te wymagane do wypłaty 500 zł już na pierwsze dziecko.

Świadczenie pielęgnacyjne czy kosiniakowe?

Druga zmiana dotyczy tych rodziców, którzy muszą wybierać między świadczeniem pielęgnacyjnym a rodzicielskim (czyli tzw. kosiniakowym).

"DGP" podaje następujący przykład. Matka niepełnosprawnego dziecka pobiera na nie świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1406 zł miesięcznie. Wtedy rodzi się drugie, zdrowe dziecko. Matka nie pracuje jednak na etacie i nie może liczyć na zasiłek macierzyński. Jest dla niej jednak przewidziane tzw. kosiniakowe - czyli 1000 zł przez 12 miesięcy.

Problem w tym, że przepisy znowu są nieprecyzyjne i wynika z nich, że tych dwóch form wsparcia łączyć nie wolno i trzeba wybrać jedno z nich. Rodzice więc wybierali świadczenie pielęgnacyjne, a o rodzicielskie walczyli w sądach. I te przyznawały im rację, bo uznały, że wybierać trzeba tylko w przypadku, gdy oba świadczenia przysługują na to samo dziecko. Jeśli na dwoje różnych - powinny być wypłacane oba.

I to też się zmieni - w przepisach znajdzie się jasny zapis, który nakazuje wybór jednego ze świadczeń. I nie ma przy tym znaczenia, że przysługują one na dwoje dzieci z osobna.

_Aktualizacja godz. 14:10_

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przesłało stanowisko, w którym wyjaśnia zmiany. Zdaniem resortu, nie można mówić o "stracie", skoro są to pieniadze, które w myśl polskich przepisów się rodzicom nie należały.

Proponowana zmiana przepisu nie jest pozbawianiem świadczeń, lecz ma na celu jedynie doprecyzowanie zapisów ustawowych, którego celem jest wyeliminowanie jednostkowych przypadków nieprawidłowego stosowania tych regulacji, w szczególności przez sądy administracyjne.

Zgodnie z obowiązującym od ponad 13 lat brzmieniem art. 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych, rodzicowi korzystającemu z urlopu wychowawczego przysługuje jeden dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci i liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Wiąże się to z faktem, że ten dodatek nie jest świadczeniem z tytułu urodzenia dziecka, lecz świadczeniem z tytułu korzystania przez rodzica z urlopu wychowawczego i jego istotą jest częściowe zrekompensowanie rodzicowi dziecka utraty wynagrodzenia związanej z korzystaniem z bezpłatnego urlopu wychowawczego.

Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługuje jeden urlop wychowawczy i z tytułu przebywania na tym urlopie wychowawczym wypłacany jest przedmiotowy dodatek, a nie z tytułu urodzenia dziecka, czy też wychowywania więcej niż jednego dziecka urodzonych podczas jednego porodu. Urodzenie więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu nie uprawnia do dwóch urlopów wychowawczych, do dwóch wynagrodzeń z pracy, ani do dwóch dodatków z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
`

Podwyżek zasiłków nie będzie

W ramach tego samego przeglądu polityki prorodzinnej resort kierowany przez Elżbietę Rafalską zadecydował, że wstrzyma zaplanowane na listopad podwyżki progów dochodowych oraz samych zasiłków. Te miały wzrosnąć o kilka złotych, jeszcze według planów poprzedniej koalicji rządzącej. O decyzji MRPiPS pisaliśmy już w WP w ubiegłym tygodniu.

Zdaniem ministerstwa jednak, podwyżki są zbyt małe. "Wzrost ten trudno uznać za istotny z punktu widzenia budżetu domowego, natomiast stanowi bardzo istotne obciążenie dla budżetu państwa" - tłumaczy resort rodziny w uzasadnieniu.

Autorzy nowelizacji twierdzą, że sytuacja majątkowa polskich rodzin i tak znacząco się poprawiła dzięki programowi Rodzina 500+ i podwyżki rzędu kilku złotych niewiele tutaj dadzą z punktu widzenia planowania wydatków domowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(34)
nono :)
5 lata temu
macie swoje dobre zmiany :D hahahahahahah.
Art
5 lata temu
Jeszcze za czas jakiś wszystkim zabiorą,bo nie bedzie z czego dać......buahahahaha,a wy rodacy płodźcie się na potęgę,niech rośnie polska nasza......:)
BEATA
5 lata temu
A moze w pierwszej kolejnosci zabrac 500+ najlepiej zarabiajacym???
ANL
5 lata temu
Ja chcę na pieska 500 + - rozwojowy jest - sprzeda się , zrobi się hodowlę podatki się zapłaci , czyli praca i rozwój ale nie jak na ruskim bazarze temu daj , tamtemu , kiedyś można było coś kupić , nawet kurczaka z budki a teraz to tylko osolone drogową solą mięcho po którym nerki siadają i parówki z psa zmielone z budą
plenery net
5 lata temu
nie trac czasu - PLENERY NET
mola
5 lata temu
Co tu dużo mówić " a miało być tak pięknie" :(
pracujący
5 lata temu
A mojemu dziecku zabrali ulgę 1000 zł na rok i jest w gronie dzieci wyklętych.
legal.
5 lata temu
Po co sie tu wymadzac lepiej dasjmy rydzykowi miliony i co miesieczne w wysokosci ponad 30,000 , ale przeciesz maluch powinien placic danine za elektorat . Ale co tam gorszy sort zaplaci za wszystko co konus wymysli i za jego ochronr ktora koszyuje podatnikow prawie dwa moliony rocznie , do kitu z takim rzadem ktory tylko kradnie i klamie.
lll
5 lata temu
Zabierzcie wszystko i dajcie milionerom 500+ bo przecież im się należy na drugie i każde następne...a samotna matka niestety nie dostanie bo o złotówkę przekracza próg!!! co się tyczy zaś dzieci to uważam,że każde dziecko to inny obywatel,ma swój PESEL imię i nazwisko,więc ni można ich traktować jak jedno bo się urodziły z ciąży bliźniaczej...to chore
giguś
5 lata temu
Nie wierzę wam niemiecki portalu..i co ja na to poradzę.
k.w.g
5 lata temu
w ramach krzyczenia przez niekturych łosi dlaczego likwidować 500+? . patologie dało by sie zatrzymać wystarczy że zamiast pieniążków były by to bony za kture nieda sie kupić tv 'fajeczzek" ani wudeczki .
jxx.
5 lata temu
Manipulacja komu dać a komu zabrać zaczyna powoli źródełko wysychać było to do przewidzenia wybory dopiero będą.
X
5 lata temu
Zrozumcie jedno - wszystkie "ograniczenia" w programie 500+ to wynik działań opozycji !!! To oni mówili, że Polascy rodzice to patologia i przepiją całe pieniądze (stąd urzędnicy muszą kontrolować na co pieniądze są wydawane), to oni mówią że pieniądze dostaną bogacze (stąd próg dochodowy dla 1. dziecka). Za każdym razem, gdy PO będzie mówić że te pieniądze nie trafiają tam gdzie trzeba - PiS będzie wprowadzał obostrzenia, warunki, a nad wszystkim będzie musiała czuwać armia urzędników. Dziękujemy wam, PO ;/
Remigiusz
5 lata temu
dodatkową kwestią jest to że miasto Wrocław ośrodki Mops to kolebka złodziei z Po czy Dudkiewicza ekipa to ta sama banda złodziejaszków.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić