o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Zuzanna Śmigiel
|
aktualizacja

Czy Polska będzie miała obozy dla uchodźców? Błaszczak nie ma złudzeń

105
Podziel się

Specjalne obozy i blaszane kontenery to pomysł szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na powstrzymanie kryzysu migracyjnego. Czy Polska idzie w ślady Węgier - zastanawia się "Politico".

Czy Polska będzie miała obozy dla uchodźców? Błaszczak nie ma złudzeń
(PAP)
bDziMcAB

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak jasno przedstawia stanowisko rządu w sprawie przyjmowania uchodźców. - Polityka multikulturalizmu przynosi krwawe żniwo na Zachodzie Europy. Obecny rząd nie podejmie decyzji, które naraziłyby bezpieczeństwo Polski i Polaków. Nie będziemy przyjmować imigrantów zwanych uchodźcami - mówił w piątek w TVP Info.

Drugie Węgry?

Jak czytamy w "Politico" specjalne obozy są częścią zmian, które rząd PiS chce wprowadzić do rozporządzenia w sprawie ubiegania się o azyl. Nowe prawo miałoby powstrzymać falę imigrantów napływających do Europy. A dzięki zaproponowanym zmianom Straż Graniczna uzyskałaby prawo do zatrzymania i umieszczenia w przygranicznych obozach osób ubiegających się o azyl. W takich strzeżonych ośrodkach miałby się znajdować kontenery mieszkalne, w których uchodzćy przebywaliby przez okres nie dłuższy niż 28 dni.

Zdaniem Błaszczaka stworzenie kampu kontenerowego dla imigrantów jest zjawiskiem powszechnym i praktykowanym przez takie kraje jak Niemcy, czy Francja, które borykają się z kryzysem uchodźczym.

bDziMcAD

– Chodzi o to, by być przygotowanym na taką sytuację w postaci właśnie miejsc, w których uchodźcy oczekiwaliby na deportację. Ci, którzy próbowaliby dopuszczać się łamania prawa – tłumaczył we wtorek w radiowej "Jedynce" Mariusz Błaszczak.

Jednak jak zauważa "Politico" to rozwiązanie, mimo iż przyjęte przez parę europejskich krajów, w tym także Węgry, zostało ostro skrytykowane przez Brukselę, która zarzuciła Budapesztowi bezwzględność wobec osób ubiegających się o azyl.

Węgry od początku kryzysu podchodzą do kwestii imigrantów i uchodźców w zdecydowany sposób. W 2015 roku przez kraj przetoczyła się fala uchodźców wędrujących z Bałkanów do Niemiec i Zachodniej Europy. Dlatego węgierskie władze w marcu 2017 zdecydowały o umieszczeniu cudzoziemców w specjalnych, kontenerowych obozach.

Polacy nie chcą imigrantów

Z badań przeprowadzonych prze CBOS 74 proc. Polaków nie chce w swoim kraju imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. A wśród zwolenników PiS aż 90 proc. jest przeciwnych napływajacej fali obcokrajowców.

bDziMcAJ

PiS już na początku kampani wyborczej jasno dawał do zrozumienia, że jeśli tylko obejmie władzę, to odrzucić obietnicę porzedniej elity politycznej i nie przyjmie siedmiu tys. uchodźców. Zapowiedź została zrealizowna tuż po zwycięstwie w wyborach, gdy rząd PiS wycofał się z deklaracji. I tym samym Polska stał się obok Węgier i Austrii jedynym krajem, który nie przyjął ani jednego uchodźca w ramach unijnego programu relokacji.

Ta dezycja nie spodobała się wielu organizacjom pozarządowym. Ponieważ jak mówi Marta Górczyńska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka takie działania mogą doprowadzić "do systematycznego naruszania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Konwencji Genewskiej o statusie uchodźców". Fundacja jest przekonana, że rygorystyczne podejście i restrykcyjne prawo doprowadzą do internowania uchodźców.

Imigrant to pasożyt?

Jarosław Kaczyński, choć rzadko zabiera głos w sprawie ruchów migracyjnych, podczas pamiętnej kampanii wyborczej w 2015 r. nazwał imigrantów "pasożytami", które przenoszą "choroby bardzo niebezpieczne i dawno niewidziane w Europie".

bDziMcAK

Warto zaznaczyć, że Polska w ostatnich latach wyraźnie zaostrzyła kontrole na wschodniej granicy z Białorusią. I jak wynika z danych Straży Granicznej w 2016 r. na samym tylko przejściu granicznym w Terespolu Polska odmówiła wjazdu około 80 tysiącom osób. Dla porównania w 2015 r. ta liczba była czterokrotnie mniejsza. Co więcej w 2016 roku strażnicy zawrócili większość osób starających się o azyl, nie pozwalający im nawet na złożenie deklaracji. Większość cudzoziemców, która ubiega się o azyl to Czeczenii.

Co z przepisami UE?

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Human Rights Watch działania Straży Granicznej, która nie pozwala cudzoziemom nawet na złożenie stosownej deklaracji, są niezgodne z przepisami UE oraz międzynarodową konwencją o ochronie uchodźców.

Z drugiej strony przedstawiciele Straży Granicznej utrzymują, że "wnioski o udzielenie ochrony są przyjmowane od każdego cudzoziemca, który jasno deklaruje i wyraża chęć złożenia takiego wniosku, ale deklaracja nie może zawierać się w pojedynczym słowie "azyl" lub "uchodźca".

bDziMcAL

Jak dotąd europejskie władze w Brukseli nie odniosły się do sytuacji panującej na polsko-białoruskiej granicy. Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej powiedział, że "śledzi" wydarzenia, ale zapewnienie azylu leży w gestii poszczególnych krajów członkowskich.

Ponadto, jak przyznał Raphael Bossong z Niemieckiego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa, Unia nie chce mnożyć konfliktów z Polską.

Natomiast w opinii polityków PiS Polska z nawiązką wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec UE, czego dowodem jest przyjęcie ponad miliona Ukraińców oraz zapewnienie statusu uchodźcy prawie 50 obywatelom tego kraju.

Źródło: Politico / WP

bDziMcAM
bDziMcBe
KOMENTARZE
(105)
Mick
4 lata temu
Kalifat niech rozwijają u siebie Niemcy, Francuzi, Belgowie.
koniec świata
4 lata temu
nie chcę żadnych islamistów, a i tych Ukraińców też już starczy, wokół coraz częściej rosyjski słyszę, zaczynam się zastanawiać czy to nie takie zielone ludziki jak na Krymie...
takmabyc
4 lata temu
brawo PIS !!!
bDziMcBf
zenek
4 lata temu
Dominującą grupę wśród tych tzw migrantów stanowią młodzi mężczyźni i to głownie oni stanowią największe zagrożenie. Dlatego ich w pierwszej kolejności bez legitymowania i wszelkich formalności powinno się odsyłać niech w swoich krajach walczą o swoją wolność.
Polak
4 lata temu
Do Syrii odbudowywać kraj a nie uciekac od problemu ,wojna się kończy więc do ROBORY lenie
Najnowsze komentarze (105)
macki
4 lata temu
Była I i II wojna światowa gnębiono nas i inne narody-oj były to trudne czasy-i współczuję tym imigrantom-ale obawiamy się islamizacji niestety.
em
4 lata temu
niektórzy sugerują, żeby im dawać nowe mieszkania pod klucz
Elza 53
4 lata temu
dobra -dobra ale ja bym sugerowala ze na probe niech ten blaszczyk -sam siebie na jakis czas zamknie w kontenerze-moze dojdzie po rozum do glowy.Jak juz to mozemy brac osoby ktore nie stanowią zagrozenia dla polski=a na to mamy sluzby !!!!----lub juz nie ?Ci znajacy sie -na rzeczy pozwalniali sie albo sami -albo ich sie pozbyli - no to kto ma sprawdzac ? Ci mlodzi co nie mysla o pracy - sluzbie a o sms-ach z kolezankami- Tak wyglada sluzba mlodych mlokosow w policji!Wiem to bo znam sporo gagatkow
Babcia 70 tka...
4 lata temu
Cóż Pani Angela widać tak ma zakodowane w genach pomysły na obozy, że postanowiła reaktywować pomysł pana Adolfa i namnożyć obozów w Europie. Moim zdaniem wiele miejsca jest wokół dawnych obozów koncentracyjnych. Nazwę można byłoby ustalić "Niemieckie Obozy Angeli dla Imigrantów". Myślę, że imigranci tak się czują skazując się na oddalenie od własnego kraju. Polski chyba nie stać na budowanie obozów, to ma finansować pani Angela. Także w hołdzie dla niej bym tak zrobiła. Niech Europa to widzi. Imigranci mieliby możliwość oglądania prawdziwego oblicza narodu niemieckiego, do czego doprowadził tak niedawno.
kristo1981
4 lata temu
A jak tam wygląda kwestia tych 10 syryjskich sierotek??? jakoś tak o tym ucichło...
cyklon b
4 lata temu
Taki mini sondaż - czy jesteście za przyjmowaniem chrześcijan z Syrii + / Nie -
Ja
4 lata temu
Trzeba postradac zmysly aby oddac swoj kraj bez walki!!!!
kobietaczylin...
4 lata temu
trzymajcie tego błaszczaka zdala od przeciągów bo mu szkodzą na!!!!!!!!!
bDziMcAX
cc
4 lata temu
kontenery są ok,łatwiej zagazowac
Nil
4 lata temu
A co,mamy wybudować im apartamenty??
NIKT SIĘ NIE ...
4 lata temu
Nikt już na poważnie nie traktuje tego co mówi ,,BRUKSELA,,
Otaku
4 lata temu
Puścić w telewizji publicznej: Co powinniśmy wiedzieć o islamie! Ann Bernhardt! Po tym niech Polacy się wypowiedzą!
jxx,
4 lata temu
Po co kontenery przecież nie przyjmuje uchodźców Błaszczak zapomniał chyba że do innego przeznaczenia.
ZOZ Tworki
4 lata temu
My chorzy psychicznie popieramy PiS!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić