Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
Tomasz Molga
|

Czy w twoim sąsiedztwie mieszka pedofil? Dziś Ziobro uruchomił publiczny rejestr gwałcicieli

51
Podziel się:

Nazwiska, fotografie oraz miejsce zamieszkania najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od dziś w pełni jawne - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Kilka minut po północy uruchomiono część publiczną rejestru, w którym każdy może sprawdzić, w jakich miejscowościach przebywają obecnie skazani przestępcy seksualni.

W publicznym rejestrze skazanych za przestępstwa seksualne ujawniono pierwsze nazwiska i twarze.
W publicznym rejestrze skazanych za przestępstwa seksualne ujawniono pierwsze nazwiska i twarze. (Agencja Gazeta)

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zawiera fotografie, nazwiska i miejscowości, w których zamieszkują przestępcy. Ta ogólnodostępna kartoteka zawiera dane 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

- Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców - podkreśla w komunikacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.
Jak dodaje Ziobro publiczne rejestry z danymi pedofilów funkcjonują na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Są dobrym sposobem na zapobieganie krzywdzie ofiar, bo pozwalają na skuteczną kontrolę takich przestępców.

Jak to działa?

Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości (tutaj link). Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

W rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie skazani za przestępstwa seksualne. Nie ukryją się, ponieważ pod groźbą kary aresztu muszą zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu. Z kolei policja na bieżąco będzie aktualizować te dane. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.

Ponadto przyjęte zmiany w prawie zakładają także, że sądy muszą obligatoryjnie orzekać zakaz wykonywania zawodu i działalności związanej z wychowaniem, edukacją i opieką nad dziećmi wobec pedofilów. Dotąd mogły, ale nie musiały tego czynić - podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Adresy tylko po zalogowaniu

Część rejestru jest zastrzeżona. Z niego, już po zalogowaniu, mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Ta część zawiera 2614 nazwisk. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania. Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak - nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Wprowadzenie rejestru to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uchwalonej 13 maja 2016 roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Weszła ona w życie 1 października 2017 r. Od tego dnia dane sprawców najpoważniejszych przestępstw na tle seksualnym są dostępne w Rejestrze z dostępem ograniczonym.

Do niedawna przestępcy, którzy zostali prawomocnie skazani za czyn popełniony przed wejściem w życie ustawy, mogli wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia ich danych w rejestrze publicznym. Dlatego do końca ubiegłego roku, w rejestrze nie było jeszcze żadnych danych. Teraz dane sprawców będą trafiać do odpowiednich rejestrów bezpośrednio po uprawomocnieniu się wyroków i rozpoznaniu na bieżąco wniosków o wyłączenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(51)
ObywatelBuryM...
9 miesięcy temu
Muszę sprawdzić czy w rejestrze nie ma Ziobry
realista
4 lata temu
Ale nie dotyczy to księży, ci mogą gwałcić dzieci ile wlezie i na listę nie trafią...........
Archanioł
4 lata temu
Ciekaw jestem czy wszyscy kapłani pedofile są tez umieszczeni....Wątpie w to
yan
4 lata temu
ale Kosciół broni swoich księży pedofilów. Na liscie nie ma ani jednego !!!
Margo
5 lata temu
To nie jest cała lista tych zwyrodnialców. Wiekszość utajniona, ksieża nie wpisani. KAŻDY KTO TKNIE DZIECKO POWINIEN BYC NA TEJ LIŚCIE BEZ ŻADNYCH WYJĄTKÓW!!!!!
ecik
5 lata temu
Ciekawe ilu księży zakonników i zakonni oraz czy Jarek i Antek też są na tej liście. ?. Ja pytam a nie oskarżam i rzucam podejrzenia. Ja chcę wiedzieć to co wszyscy wiedzą a ukrywają przed nami . No Ziobro do dzieła.
Pietruszka
5 lata temu
To jest sprzeczne z prawem i się zemści, jak w USA i Anglii, jeszcze bardziej , bo to państwo jest sprzeczne z polskim prawem. To, że ktoś ma gadanie w TVP i w polskim sejmie, to jeszcze nie wszystko
Wioletta
5 lata temu
Bardzo dobrze! Od dawna tak powinno byc.
szkoda_czasu
5 lata temu
Nie sprawdzę czy blisko mieszka pedofil, jest tylko miejsce urodzenia, nie zamieszkania.
ja
5 lata temu
Ciekawe ilu jest tam tych w koloratkach.
Izu34
5 lata temu
Z tym akurat się zgadzam, popieram upublicznienie tych danych!
marek
5 lata temu
Bardzo ciekawe czy dane księży, też są dostępne. Znając życie oni będą chronieni żeby ich nikt miłosiernie nie utłukł.
xddf
5 lata temu
Do autora tych wypocin, niejakiego T. Mologa. Nie Ziobro a pan minister Zbigniew Ziobro. To że jesteś żałosną namiastką dziennikarzyny piszącej dla niemieckiego pracodawcy, nie daje ci prawa obrażania polskiego ministra
jdk
5 lata temu
Zyczę naszemu ministrowi 0 w sąsiedztwie wylęgarnię PEDOFILÓW aby miał prawdziwe zajęcie do którego się nadaje jak nikt!!!!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić