Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Romik
Katarzyna Romik
|

Czystsze kąpieliska w całej Europie. Oprócz Polski

0
Podziel się:

Bezpiecznie dla zdrowia i czysto – tak wygląda ogromna większość europejskich kąpielisk. Wymogi sanitarne UE spełnia ponad 95 proc. miejsc spośród 22 tys. skontrolowanych kąpielisk. Polski w zestawieniu nie uwzględniono z powodu braku danych.

GIS kontroluje polskie kąpieliska
GIS kontroluje polskie kąpieliska (SPL/East News, ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS)

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego wyjaśnił w rozmowie z Wirtualną Polską, dlaczego tak się stało. – Komisja Europejska kontroluje kąpieliska, które działają od minimum 5 lat. W Polsce zmieniliśmy przepisy dwa lata temu i wszystkie miejsca zarejestrowano właśnie wtedy. Więc ze względów formalnych, polskie kąpieliska nie mogły zostać sprawdzone przez KE – uzupełnia Jan Bondar.

Rzecznik GIS-u uspokaja: wszystkie miejsca były sprawdzane przez służby sanitarne i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi. Nie były jedynie zgłoszone do Brukseli.

GIS: sezon jeszcze nie ruszył, prowadzimy kontrole

Jan Bondar podkreślił, że kontrole kąpielisk trwają. – Sezon w teorii rozpoczyna się 1 czerwca, ale większość miejsc otwiera się na początku wakacji. Czyli w tym roku będzie to 19-20 czerwca, w niektórych miejscach 1 lipca – przypomina rzecznik GIS-u.

Zobacz także: Zobacz także: Sprytny ruch Giertycha ws. Falenty. Reakcja B. Sienkiewicza

Służby prowadzą badania jakości wody i warunków sanitarnych. – Od ich wyniku zależy otwarcie danego miejsca. To kontrole wykonywane zwyczajowo 2-3 tygodnie przed sezonem. Potem pobiera się jeszcze trzy próbki, w czasie gdy kąpieliska działają. Odstęp między badaniami nie może przekraczać miesiąca – podkreśla Bondar w rozmowie z WP.

Na Mazowszu działa już jedno kąpielisko. To Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Kąpielisko otwarto w niedzielę, 9 czerwca. Warszawiacy i przyjeżdżający do stolicy będą mogli korzystać z plaży przy ul. Jeziornej do połowy września.

Rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie zapewniła, że kąpiel w Jeziorku Czerniakowskim jest bezpieczna. – Wstępne badania laboratoryjne nie wykazały istnienia żadnego zagrożenia – zapewniła Joanna Narożniak.

W innych miastach, np. Żywcu czy Giżycku kąpieliska są jeszcze zamknięte. – Mamy podpisane umowy z WOPR-em, trwają badania jakości wody. Nie przyspieszamy otwarcia kąpielisk, nawet z powodu upalnej pogody – przyznają pracownicy giżyckiego MOSIR-u.

W Polsce działa na razie kilkanaście kąpielisk. Pełna lista jest na stronach GIS-u.

Najczystsza woda na Cyprze

Komisja Europejska sprawdziła czy woda w najpopularniejszych miejscach kontynentu jest bezpieczna dla zdrowia. Wyniki są lepsze niż rok temu (84 proc. kąpielisk dostało najlepszą notę). Eksperci podkreślają, że jakość kąpielisk ciągle wzrasta.

Jako "doskonałe" określono kąpieliska na Cyprze (ponad 99 proc.), na Malcie, w Austrii i Grecji. Najwięcej kąpielisk o "niedostatecznej" jakości wody jest we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Tam władze powinny wprowadzić zakaz kąpieli i kontrolować czy sytuacja się poprawi.

Eksperci oceniają, że dobre wyniki raportu KE to zasługa 40 lat działań dot. oczyszczania ścieków. – Obecnie większość Europejczyków cieszy się doskonałą jakością wody w kąpieliskach. Jest to jednak tylko jeden z wielu elementów, od walki z zanieczyszczeniem plastikiem po ochronę życia w morzu, o które musimy zadbać, aby poprawić stan mórz, jezior i rzek – podkreślił Hans Bruyninckx z Europejskiej Agencji Środowiska.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić