o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Patryk Wieczorek
|

Czysty kominek w zasięgu ręki. Pomyśl o wersji bio

1
Podziel się

Słupki rtęci utrzymują się na niskim poziomie, a aura za oknem nie zachęca do opuszczania domu. Jeśli zimą marzysz o trzaskającym ogniu w palenisku, możesz postawić na tańszą i przede wszystkim czystszą alternatywę – kominek w wersji bio.

Biokominek to gwarancja czystości
Biokominek to gwarancja czystości (iStock.com)
bDJiTASt

Takie rozwiązanie nie tylko zapewni ci ciepło w chłodniejsze dni, ale może również stać się interesującym elementem wystroju. Nie musisz wdawać się w kosztowne remonty i odprowadzanie spalin. Biokominek to rozwiązanie o wiele czystsze niż klasyczny wkład kominkowy.

Biokominek to specyficzny rodzaj paleniska, który zamiast drewna czy węgla potrzebuje do działania biopaliwa w postaci żelowej lub płynnej. Płyn ten powstaje przeważnie na bazie alkoholu etylowego, które podczas spalania nie tworzy ani dymu, ani charakterystycznego zapachu spalenizny. Co za tym idzie nie musisz martwić się o odpływ powietrza, a sam proces spalania odbywa się bez popiołu. Zaletami takiego rozwiązania jest więc o wiele większa czystość, a także mobilność sprzętu. Jeśli często zdarza ci się zmieniać ustawienie mebli w salonie, nie musisz montować kominka na stałe przy ścianie.

bDJiTASv

Rodzaje biokominków

Spośród urządzeń tego typu możemy wyróżnić przede wszystkim biokominki ścienne i wolnostojące. Pierwsze z nich przypominają płaski telewizor i dostępne są w wielu różnorodnych rozmiarach. Duża powierzchnia to z jednej strony nieco większy wydatek na paliwo, a z drugiej kominek tego typu daje więcej ciepła. Możesz więc traktować go jako ekologiczne zastępstwo dla klasycznego kominka. Z drugiej strony jeśli kominek ma pełnić wyłącznie funkcję estetyczną, warto wybrać niewielki model wolnostojący, który możesz postawić na stoliku do kawy bądź komodzie.

bDJiTASB

Wśród urządzeń tego typu wyróżniamy również modele automatyczne i manualne. Biokominki automatyczne wymagają minimalnej ingerencji użytkownika. Wystarczy jedynie pilnować tego, by zbiornik na paliwo był zapełniony, a urządzenie odpala się jednym przyciskiem. Wersje manualne wymagają natomiast użycia zapalniczki, samo rozpalenie nie jest jednak ani trudne, ani niebezpieczne, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad.
Zarówno manualne, jak i automatyczne urządzenia pozwolą na ręczne sterowanie wysokością ognia, a w razie potrzeby automatycznie odetną dostęp powietrza i wygaszą się. Przed zakupem zwróć również uwagę na sposób zasilania kominka.Większość modeli jest wyposażonych w specjalną rynienkę, w której należy umieścić paliwo, choć można również znaleźć modele, do których należy kupować specjalne wkłady.

Czy biokominek grzeje

Każdy sprzęt charakteryzuje się określoną mocą grzewczą, zwykle wynosi ona minimum 1,5 kW, czyli tyle, ile mały grzejnik pokojowy. To natomiast spokojnie starczy na ogrzanie pomieszczenia o wielkości 20-25 mkw. w ocieplonym budynku.

bDJiTASC

Biokominek jest więc doskonałym rozwiązaniem do słabo dogrzanych lub rzadko używanych pokoi. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wielkości, biokominek może nie poradzić sobie z samodzielnym ogrzaniem całego pomieszczenia i wciąż trzeba będzie polegać na grzejnikach.

bDJiTASW
Źródło:
WP Dom
KOMENTARZE
(1)
Adzet
rok temu
A podczas procesu spalania alkoholu nie wydzielają się szkodliwe substancje? Zapraszam na lekcje chemii. Może warto zwrócić uwagę na sprawną wentylację nawiewną i wywiewną w pomieszczeniu gdzie taki kominek chcemy użytkować, a nie wypisywać bzdury, że nie ma potrzeby odprowadzania spalin.
Najnowsze komentarze (1)
Adzet
rok temu
A podczas procesu spalania alkoholu nie wydzielają się szkodliwe substancje? Zapraszam na lekcje chemii. Może warto zwrócić uwagę na sprawną wentylację nawiewną i wywiewną w pomieszczeniu gdzie taki kominek chcemy użytkować, a nie wypisywać bzdury, że nie ma potrzeby odprowadzania spalin.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić