Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Der Tagesspiegel: "powolna erdoganizacja Polski"

245
Podziel się

Komentator niemieckiego dziennika uważa, że polski rząd wciela w życie plan "erdoganizacji" Polski. Jego zdaniem Angela Merkel "musi zmienić swoją strategię tolerancji".

Kanclerz Angela Merkel i premier Beata Szydło
Kanclerz Angela Merkel i premier Beata Szydło (PAP/EPA, Carsten Koall)
bCNSspBx

"Doświadczenia z narodowo-konserwatywnym rządem PiS podważają nadzieję, że ataki na demokrację i państwo prawa można załagodzić poprzez dialog, że zmiana władzy to tylko kwestia czasu a potem relacje wrócą do normy" - pisze Christoph von Marshall w dzienniku "Der Tagesspiegel". Komentator twierdzi, że rząd w Warszawie w odpowiedzi na wątpliwości Unii Europejskiej w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości "nie udzielił nawet żadnej poważnej odpowiedzi". Stąd - uważa komentator - Unia Europejska musi rozpocząć następną fazę postępowania ws. złamania unijnych traktatów. "W tej sytuacji Berlin nie może inaczej jak poprzeć UE, nawet jeśli eskalacja nie leży w naturze lubiącej harmonię Merkel" - pisze Christoph von Marshall.

Autor komentarza twierdzi, że zmieniając swoje stanowisko Merkel nie byłaby sama, bo wielu niemieckich ekspertów od spraw polskich także zrewidowało swoją ocenę rządu PiS. "Gorzki wniosek jest taki, że PiS najwidoczniej wciela w życie strategiczny plan, który można określić jako 'erdoganizację' Polski". Komentator wymienia w tym kontekście podporządkowanie rządowi mediów publicznych, Trybunału Konstytucyjnego i wymiaru sprawiedliwości. "De facto minister sprawiedliwości będzie mógł w przyszłości decydować, kto będzie pozwany do sądu i z jakiego powodu oraz jaki sędzia będzie rozpatrywał tę sprawę - tym samym otwierają się drzwi do politycznych procesów karnych" - pisze "Der Tagesspiegel".

bCNSspBz

Autor komentarza przyznaje jednocześnie, że Polska latem 2017 roku zdecydowanie różni się od Turcji Erdogana - nikt nie wsadza niewygodnych dziennikarzy do więzień, obywatele mogą swobodnie podróżować i demonstrować. Istnieją też niezależne media. "Jednak PiS stwarza właśnie prawne ramy, by rozprawiać się z opozycją jakby widział w Erdoganie przykład do naśladowania. Inaczej niż w przypadku Turcji Polska jest członkiem Unii Europejskiej. To, co się tam dzieje, nie jest polityką zagraniczną lecz europejską polityką wewnętrzną i ma poważne konsekwencje dla Europy i Niemiec jako bezpośrednich sąsiadów" - utrzymuje autor.

"Czy strategia Merkel wobec Polski była naiwna? Czy opuścił ją instynkt tak jak w przypadku polityki uchodźczej?" - pyta następnie komentator dodając jednocześnie, że jeśli dotychczasowa polityka była błędem nie był to jedynie błąd Merkel, bo wielka koalicja partii politycznych i ekspertów ds. polskich opowiadała się za zachowaniem zimnej krwi po zwycięstwie wyborczym PiS jesienią 2015.

bCNSspBF

Komentator dodaje, że nadzieje ekspertów opierały się na tym, że Polacy, jak żaden inny naród, zawsze opierał się dyktaturze i obcej władzy i także tym razem stawi czoła autorytarnym zakusom PiS. Pragmatycy z kolei podkreślali, że w razie trudności PiS sięgnie po antyniemieckie resentymenty, dlatego Niemcy powinni powstrzymywać się z krytyką, a sprawę pozostawić Brukseli. Inni wierzyli ślepo w to, że kraj, który tak długo walczył o demokrację i państwa prawa nie pozbędzie się ich dobrowolnie.

"To okazało się złudą. Unia Europejska i Niemcy muszą pomóc Polsce, by uratować ją przed autorytarnym panowaniem PiS - występując z pozwami przed europejskimi trybunałami, skreślając w miarę możności pomoc finansową oraz prowadząc wyrazistą politykę wobec łamania prawa przez PiS" - podsumowuje "Der Tagesspiegel".

opr. Bartosz Dudek

Przeczytaj także:

bCNSspBG
bCNSspCa
KOMENTARZE
(245)
Gg
3 lata temu
A ja myślałem że to Niemcy zamieniają się w kalifat.Jakby Niemcy nie pamiętali to dziś rocznica napaści na Polskę i początek eksterminacji Słowian
rara
3 lata temu
A Niemcy w trzecią rzeszę.
sk
3 lata temu
Berlin poprze UE hehe :D Przeciesz unia to wola Berlina
bCNSspCb
th
3 lata temu
Polska zaczyna być suwerennym Panstwem z nieprzekupnym polskim rządem, któym nie da się sterować z zagranicy. Wiec robi się wszystko by PiSowi przywalić. Nasze fabryki, przedsiębiorstwa dotąd zamykane bo niby niedochodowe teraz przynoszą zyski. Pieniądze zamiast do mafii vatowskich trafiają do polskich rodzin. Ludzie czy wy tego nie widzicie ? A takich ludzi jak Borys Budka, Schetyna czy Kopacz to pod Sąd.
vontusk
3 lata temu
Oto demokratyczny POrtal cenzura jak za komuny WSTYD.
Najnowsze komentarze (245)
Ja
3 lata temu
Niech niemcy zobaczą na swoje działania, wolne media itp. a od nas niech się ...
trollo
3 lata temu
Niemiecka propaganda i jeszcze cenzura jak za komuny.
Polak Duży
3 lata temu
W Niemczech żyje około 10.000.000 Turków, dziennikarzy zamyka się do więzień, kobiety są gwałcone częściej niż w Turcji a na ulice strach wyjść a ich media piszą że to u nas. Zabawne. Swoją drogą, Hitler się w grobie przewraca, gdy widzi jak Niemcy są niszczone i ich kraj pędzi szybko ku samozagładzie.
Guernica
3 lata temu
Zacznijmy wszyscy żądać rozliczenia Merkel ! Ta baba łamie prawo UE jak chce i kiedy chce Otwiera granice i stawia warunki jak cesarzowa ! Hańba tym którzy posłusznie wykonują jej zachcianki Nie jest bogiem Europy !
niemieckaTrad...
3 lata temu
Wjem kto rozkreci III WS. A wy tez juz wiecie?
VORBAN
3 lata temu
niemcy to nowotwor zlosliwy nie tylko europy, ale calego swiata!
TylkoAfD
3 lata temu
to te falszywe ..erwa doprowadzily do tego czym jest teraz to ..ambo eu! I jeszcze probuja wine innym w buty wsunac! Typowo niemieckie!
Merkel-Reich
3 lata temu
Merkel przed trybunał UE za zdradę stanu ! Kto rozliczy Angele Merkel.! Czy ona może robić co chce ! Dlaczego tylu POlaków chce trzymać w jej zadzie palec ?
bCNSspBT
pola
3 lata temu
Kłamią, własnie od 16 X ma wejść system informatyczny, który będzie poprzez losowanie wskazywał sędziów do rozpatrywania spraw. Ręcznie to sterowali sędziami POwcy
aaaa
3 lata temu
Qrfa - w połowie dzielnic w Berlinie nie usłyszysz innego języka jak turecki. Na balkonach tureckie flagi. Ale to Polska zmienia się w Turcję....
jarek
3 lata temu
ale to Turcja mieszka w Niemczech a nie w Polsce
mjhgfdg
3 lata temu
bardzo dobrze , ze wiekszosc polaków nie daje sie nabrac na niemieckie knucia.
wert
3 lata temu
Wara od Polski !
Arcus
3 lata temu
Związek wszystkich państw europejskich bez Niemiec - to byłaby zdrowa Unia Europejska. Ludzie nie zdają sobie sprawy że to niemcy pasują cały ten związek.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić