Wróć na
oprac. Natalia Durman
|
aktualizacja

"Die Welt" krytykuje rząd PiS

40
Podziel się

Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość reaguje powściągliwie na antysemickie wybryki lub je bagatelizuje. Powodem jest polityka historyczna i tożsamościowa oraz konkurencja ze strony Konfederacji - pisze "Die Welt".

"Die Welt" pisze też o Joachimie Brudzińskim
"Die Welt" pisze też o Joachimie Brudzińskim (East News, Andrzej Iwanczuk)
bCXvLRed

Materiał ukazał się w internetowym wydaniu niemieckiego dziennika.

Warszawski korespondent "Die Welt" Philipp Fritz nawiązuje do "sądu nad Judaszem" - antysemickiego spektaklu, który miał miejsce w Wielki Piątek w Pruchniku na Podkarpaciu. Uczestnicy wydarzenia, w tym miejscowe dzieci, okładali kijami kukłę Żyda, a następnie podpalili ją i "wśród okrzyków gapiących się rodzin" wrzucili do rzeki.

Fritz pisze, że zarówno politycy opozycji, jak i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, potępili całe zajście jako antysemickie. "Jednak zdecydowana większość członków narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS milczała" - podkreśla autor.

bCXvLRef

"Ta wstrzemięźliwość jest typowa dla partii potężnego przewodniczącego Jarosława Kaczyńskiego, przynajmniej od jej zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Do tego czasu trudno byłoby jej zarzucić, że nie dba o polsko-żydowskie relacje" - czytamy w "Die Welt".

Zobacz także: Emocjonalna reakcja Cymańskiego na najnowszy sondaż

Zasługi Lecha Kaczyńskiego

Szczególne zasługi położył na tym polu, zdaniem Fritza, Lech Kaczyński - brat Jarosława, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Jak podkreśla niemiecki dziennikarz, Lech Kaczyński wielokrotnie zwracał uwagę na znaczenie historii żydowskiej dla Polski i nie zaprzeczał, że po napadzie Niemiec na Polskę poszczególni Polacy popełniali zbrodnie na Żydach.

Obecnie jednak narodowi konserwatyści popadają stale w konflikty z rządem Izraela premiera Benjamina Netanjahu. Przyczyną jest polityka tożsamościowa i historyczna - wyjaśnia Fritz. Jak zaznacza, oba kraje uważają się za bliskich partnerów. Jednak w polityce wewnętrznej PiS ignoruje antysemickie gafy członków parlamentu lub - jak w przypadku Pruchnika - bagatelizuje je - czytamy.

bCXvLRel

Jak pisze Fritz, od uchwalenia tzw. ustawy o Holokauście w lutym 2018 roku w mediach społecznościowych dochodzi raz po raz do fali antysemickiego hejtu. "Pierwotnym celem ustawy był zakaz głoszenia opinii, że Polacy uczestniczyli podczas II wojny światowej w zbrodniach popełnionych przez Niemców" - tłumaczy autor zaznaczając, że pod naciskiem Izraela i USA tekst ustawy został złagodzony.

Fritz przypomina o demonstracji polskich nacjonalistów zorganizowanej w maju pod ambasadą USA. Na plakatach niesionych przez uczestników widniały hasła: "Polska nie będzie waszą drugą Palestyną" i "Nie dla przemysłu Holokaustu". "Polski rząd wykazał wstrzemięźliwość w potępianiu (tej demonstracji)" - ocenia autor.

"Die Welt" przytacza opinię badacza antysemityzmu Michała Bilewicza, który twierdzi, że takie przypadki w minionych latach stały się częstsze. Jego zdaniem polscy Żydzi mają mniej zaufania do swojego rządu, że obroni ich przed atakami, niż Żydzi w innych krajach.

Zdaniem Bilewicza tradycja "sądu nad Judaszem" jest "fatalnym sygnałem" pod adresem społeczności żydowskiej. "Poczucie braku bezpieczeństwa wzrosło" - ocenia naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego.

bCXvLRem

Fritz przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że to Polacy byli największymi ofiarami, zastrzega jednak, że "własna historia (Polaków) jako ofiar" nie jest jedynym powodem "milczenia PiS o antysemickich incydentach".

PiS boi się Konfederacji

Jego zdaniem przyczyn takiej postawy PiS należy szukać w istnieniu "prawicowo-radykalnej" Konfederacji. "Jej członkowie są otwarcie antysemiccy, a PiS stał się ich głównym wrogiem" - tłumaczy. Konfederacja próbowała przedstawić PiS jako "partię żydowską" i w ten sposób odebrać jej głosy.

Grzegorz Braun, zwolennik teorii spiskowych, twierdził, że PiS planuje osiedlać w Polsce Żydów z Izraela. Konfederacja zabiegała w wyborach europejskich o poparcie "ukierunkowanych narodowo młodych mężczyzn", o których walczył także PiS. "Dlatego liderzy partii nadzwyczaj rzadko głośno krytykowali antysemityzm" - tłumaczy Fritz. W wyborach Konfederacja nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego.

Fritz powołuje się na opinię Jonny Danielsa - Żyda i przewodniczącego fundacji From the Depths, który zwykle broni polityki PiS podkreślając, że w Polsce Żydzi mogą czuć się bezpieczniej niż w Niemczech czy Francji.

bCXvLRen

"Partia (PiS) ponosi bez wątpienia współodpowiedzialność za stan polsko-żydowskich i polsko-izraelskich relacji, które dawno nie były tak złe jak obecnie" - powiedział Daniels "Die Welt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXvLReG
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(40)
Greg199
rok temu
Jeżeli niemiecka gazeta krytykuje tzn, że jest dobrze. Zdecydowanie gorzej gdyby zaczęli nas chwalić. Idziemy w dobrym kierunku, niech sobie sami szparagi zbierają.
Die Welt czeg...
rok temu
A tylko przypomnę gdzie to się odbył zjazd partii SS (miecz i honor) czy jakoś tak? w zeszłym tygodniu w Niemczech. To jest największy zjazd tej partii. Poza tym odbywa się ponad 100 innych imprez gdzie propaguje się nazizm. Do tego jeszcze partia AfD która jawnie wychwala osiągnięcia Wermachtu i hitlerowskich Niemiec.
as
rok temu
WARA OD POLSKI NIEMIECKIE KU WY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bCXvLReH
RIP
rok temu
Niedługo ,, di SS welth '' napisze że to Polska napadła na niemcy i rozpentała II wojnę światową a nie s z w a b y
asd
rok temu
zaczynaja sie nas BAC , i nie tylko oni jest super do boju PiS
Najnowsze komentarze (40)
batem burka
rok temu
Chcecie powiedziec, ze niemiecka bojowka probuje nas pouczac, jak mamy obchodzic obrzedy historyczne? Mowimy zoldakom WEG!
polkuc
rok temu
niech szwabstwo pilnuje siebie
gość
rok temu
Większego steku, bzdur, dopatrywania się sensacji, manipulacji i niemieckich pomyj już dawno nie czytałem!!! Dlatego pytam jak długo niemiec będzie pluł nam w twarz i kiedy zapowiadana repolonizacja mendiów bo to przecież nie media.
Ale żart
rok temu
Okazuje się, że największym żydożercą jest Żyd Braun - nie pierwszy raz zresztą.
AKo
rok temu
Jakoś dziwnie brzmi troska o Żydów że strony Niemców.
Seniorka
rok temu
W Niemczech odradza się faszyzm i antysemityzm. Niech rząd nad tym panuje, oczywiście niemiecki, bo robi się groźnie.
tak
rok temu
szukanie dziury w całym !
gerw
rok temu
Na Podkarpaciu okładają kijem kukłę a w Niemczech żydów!
bCXvLRez
ja
rok temu
PIS to takie samo dno jak PO, PSL i SLD. w zasadzie wszystkie partie polityczne w tym kraju to jedno wielkie nieporozumienie ...!!!
lera1980tsw
rok temu
Niemcy jako zbrodniczy narod powinni miec calkowity zakaz wypowiadania sie w kwestiach Polski i kwestiach antysemityzmu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lolo
rok temu
W niemczech do polowy lat 70-tych,scigano za dezercje z wermachtu...
mak
rok temu
"Obecnie jednak narodowi konserwatyści popadają stale w konflikty z rządem Izraela premiera Benjamina Netanjahu"Tu chodzi o PIENIĄDZE przez duże "P" ,które POLKI I POLACY mają zapłacić Izraelowi za mienie ,które przepadło po tym jak Niemcy napadły na Polskę .Niemcy Oddadzą za totalne zniszczenie Polski w II Wojnie Światowej a Polska ureguluje "wyimaginowane " pretensje Izraela. Afera z początku lat 90-tych Oscylator.Pan Gąsirowski zrobiła "biznes" na ,którym Polki i Polacy stracili pieniądze,a potem pił drinki z palemką siedząc w Izraelu.
marek
rok temu
wyborcy pisu siedzą na ławeczkach w parku i popijają zimne piwko :-) cały dzień bo stać ich :-)
ak001
rok temu
A kto nie krytykuje tych rządów - chyba tylko plebs wyciągający łapę po "pińcetplusbosienależy".
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić