o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|
aktualizacja

Donald Trump nie pomoże PiS odzyskać wraku tupolewa

106
Podziel się

Mimo wielu apeli i wniosków Stany Zjednoczone nie pomogą PiS odzyskać wraku tupolewa, który cały czas znajduje się na terenie Rosji. Politycy partii rządzącej od wielu miesięcy próbują nakłonić Amerykanów, by wywarli nacisk na naszego wschodniego sąsiada. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Donald Trump nie przychyli się do wniosków m.in. szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Donald Trump - mimo zabiegów Witolda Waszczykowskiego - nie pomoże Polsce odzyskać wraku tupolewa
Donald Trump - mimo zabiegów Witolda Waszczykowskiego - nie pomoże Polsce odzyskać wraku tupolewa (PAP, Marcin Obara)
bDgVcURN

Od czasu, gdy Donald Trump został prezydentem, przedstawiciele polskiego rządu próbują namówić stronę amerykańską, by wywarła nacisk na Rosję w sprawie odzyskania wraku tupolewa. Politycy, w tym szef MSZ Witold Waszczykowski, rozmawiali o tym z prezydentem USA, gdy był w lipcu w Polsce.

"Mamy bezpośredni kontakt"

Ich starania nie przyniosły jednak rezultatu. - W odpowiedzi na prośbę polskich władz o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy oraz wywarcie nacisku na Rosję w sprawie zwrotu wraku samolotu, strona amerykańska poinformowała, że wszystko czym dysponowała w tej sprawie, zostało już przekazane stronie polskiej – odpisało biuro rzecznika prasowego MSZ, gdy zapytaliśmy, czy administracja amerykańska pomoże Polsce odzyskać wrak. Po tej odpowiedzi raz jeszcze zapytaliśmy o jasne stanowisko ministerstwa spraw zagranicznych w tej sprawie. - Wszelkich informacji w przedmiotowej kwestii udzieliliśmy w przesłanej odpowiedzi - usłyszeliśmy.

Już rok temu szef MSZ podkreślał, że Polska stara się o pomoc u Amerykanów. - Mamy bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy są wokół Trumpa. Jest nadzieja, że Trump pomoże odzyskać wrak tupolewa. Nie oczekujemy, że sam prezydent będzie o to zabiegał. Oczekujemy pomocy, wsparcia technicznego - mówił w listopadzie 2016 r. w TVP Witold Waszczykowski.

bDgVcURP

Jarosław Kaczynski co miesiąc zapewnia, że PiS jest bliżej prawdy o Smoleńsku:

To samo powtarzał pół roku później. - Liczymy na pomoc polityczną USA w sprawie odzyskania wraku tupolewa, którą można przekuć na presję dyplomatyczną na Rosję - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

W lipcu, tuz przed spotkaniem z Donaldem Trumpem w Warszawie Waszczykowski zapowiedział, że ta sprawa zostanie poruszona w czasie rozmowy dwustronnej. - Podnosiłem to wcześniej na spotkaniach z Johnem Kerrym, również w czasie moich spotkań z Rexem Tillersonem, sekretarzem stanu w administracji prezydenta USA - mówił szef MSZ.

Rosja nie reaguje

MSZ podkreśla, że o wrak upomina się na każdym spotkaniu ze stroną rosyjską. "Od początku kadencji obecnego rządu strona polska domagała się zwrotu wraku samolotu Tu-154M podczas wszystkich spotkań z przedstawicielami strony rosyjskiej, w szczególności: wiceministrów SZ Polski i Rosji (22.01.2016, 12.07.2016), wiceministra SZ z ambasadorem FR (ostatnio 28.12.2015, 17.02.2016, 4.04.2016, 21.09.2016, 30.05.2017, 29.08.2017), dyrektora departamentu terytorialnego z ambasadorem FR (4.02.2016, 4.04.2016, 31.01.2017, 5.04.2017), konsultacji dwustronnych dyrektorów departamentów terytorialnych MSZ RP i FR (19.04.2017)" - pisze w odpowiedzi na interpelację poselską wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

bDgVcURV

"Strona rosyjska konsekwentnie odrzuca jednak argumenty, na które powołuje się strona polska i prezentuje stanowisko, że wrak samolotu Tu-154M musi pozostać na terytorium Federacji Rosyjskiej z uwagi na prowadzone przez organy tego państwa śledztwo" - dodaje polityk PiS.

bDgVcUSq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(106)
facet
3 lata temu
Bo chodzi o to żeby gonić a nie złapać :) A ciemny lud to kupuje....
ew
3 lata temu
Tak samo jak PIS odzyskało tupolewa od Rosjan tak samo dostaniemy reparacje z Niemiec. Wnioski można samemu wysnuć!!!. Samo lanie wody nie wystarczy !!!!
Harry
3 lata temu
A kto normalny chce mieć z PiSem do czynienia?? Nikt
bDgVcUSr
PISowskiciemn...
3 lata temu
A czy ktoś normalny wierzył że Trumpa ta sprawa wogóle interesuje???
BBB
3 lata temu
Durnota PiSowska.
Najnowsze komentarze (106)
stefan
3 lata temu
ten wrak kryje jakąś tajemnice , a rosja to tajemniczy kraj
qiv
3 lata temu
przysługa za przysługę
I have to go
3 lata temu
Etiopia of Maliniaka ma szansę na ten wrak.
MM
3 lata temu
zastanowcie sie ????? z jakiego powodu mialby prezydent USA nam pomoc. On tu niema z tego zadnego zysku.
Anna
3 lata temu
Zwrot tego samolotu to byłby koniec możliwości grania tą tragedią.
trt
3 lata temu
Pis jest dobry tylko w obietnicach i krytykowaniu.
gość
3 lata temu
Wrak wróci jak tylko PiS straci władzę. Tak było poprzednim razem, jak PiS stracił władzę, Rosja natychmiast zniosła embargo na polską wieprzowinę.
gość
3 lata temu
Waszczykowski, przestań robić wstyd Polsce. Proszę wymienić tego pajaca na kogoś godnego reprezentować nasz kraj i przestańmy szukać pomocy u innych. Jako suwerenny kraj posiadamy inne metody jak chociażby Międzynarodowy Trybunał,a my zawsze jak zagubione dzieci pukamy do cudzych drzwi, wstyd.
bDgVcUSj
Spartakus
3 lata temu
Na uj na ten tupolew mało mamy wraków . Ludki z pisu chcą z niego zrobić mauzoleum ludzkiej głupoty i nieodpowiedzialności bo jak inaczej można nazwać to co sie wydarzyło w Smoleńsku .
karla
3 lata temu
tylko jarosław w worku pokutnym jest zdolny wybrać się na pielgrzymkę i odzyskać wrak, a gdzie był cały pis ze swoimi mądrościami jak doszło do tragedii wtedy trzeba było zawiązać komitet i doradzać
sd
3 lata temu
Czy oni poza rozdawaniem naszych "publicznych" pieniędzy coś w ogóle potrafią załatwić ????
asds
3 lata temu
Jak to? Przecież wraku nie mamy przez PO, a PO już nie rządzi. Więc nie ma przeszkody, żeby wrak trafił do Polski.
bob
3 lata temu
przeciez tupolewa juz tam nie ma .... dawno na złomie
Stach
3 lata temu
Przykro o tym pisać,lecz może to i dobrze,że nie mają tego wraku.Bóg jeden raczy wiedzieć co by z tym zrobili? Ze szczątków tej "relikwi"...może jakaś bazylika, itp...a reszta na pomniki w całym kraju,lub?...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić