o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Klaudiusz Michalec
Klaudiusz Michalec
|

Donald Tusk apeluje do polityków i samorządowców: byśmy byli warci Pawła życia i, niestety, śmierci

195
Podziel się

Przyjaciele zmarłego Pawła Adamowicza, politycy i samorządowcy spotkali się po jego pogrzebie w Europejskim Centrum Solidarności. Był wśród nich przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który we wzruszających słowach zwrócił się do zebranych o pomoc w realizacji ostatniej inicjatywy prezydenta Gdańska, czyli organizacji obchodów w tym mieście 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Donald Tusk zaproponował sposób uczczenia pamięci Pawła Adamowicza
Donald Tusk zaproponował sposób uczczenia pamięci Pawła Adamowicza (PAP, Adam Warżawa)
bDJggjUB

W spotkaniu, jak widać na nagraniu zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych przez Michała Cessanisa, wzięli udział m.in. byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, były premier Kazimierz Marcinkiewicz, a także samorządowcy, m.in. wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej czy pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jedną z osób, która zabrała głos na tym spotkaniu był były premier Donald Tusk. - Mówię jako jego przyjaciel od ponad 30 lat. Czasami się kłóciliśmy, najbardziej o Gdańsk, bo każdy gdańszczanin ma własny pomysł na Gdańsk i własną wizję, jak ten Gdańsk urządzić. Paweł miał tę przewagę nad nami, że nie dość, że miał swój pogląd, ale Gdansk potrafił naprawde urządzić tak, że dzisiaj ludzie nie wierzą własnym oczom - stwierdził.

Zobacz także: Zobacz także: Rabiej o Kaczyńskim: "Zawsze, gdy umierają wielcy Polacy, jego nie ma"
bDJggjUD

- Zacznę od tego, o co Paweł prosił mnie i grono przyjaciół zaledwie 10 dni temu, mówię o tym 4 czerwca - powiedział Tusk, przypominając o ostatniej inicjatywie prezydenta Adamowicza. - Paweł z pewną wyobraźnią wiedział, że ten dzień może odwrócić zło, które w Polsce się dzieje, jeśli wszyscy do tego podejdziemy z pełnym przekonaniem - dodał.

- Ja mu wtedy obiecałem pomoc i jestem przekonany, że znajdziemy wśród Was ludzi gotowych także pomóc w tej pięknej idei, żeby z dobrych chwil naszej histroii, z dobrych momentów, z dobrych dzieł i z dobrych dat zrobić takie nieustajace dziedzictwo o Pawle - apelował były premier.

bDJggjUJ

Premier przypomniał, że miał w przeszłości okazje wydać kilka albumów o Gdańsku. - Jeden z nich bardzo mi utkwił w pamięci, o Gdańsku z roku 1945. Nigdy nie myślałem, że mój skromny, dobry, wydawałoby się, że czasem naiwny kolega z opozycji, z życia prywatnego, Paweł Adamowicz, będzie tak naprawde też bohaterem największej w historii odbudowy i budowy nowego Gdańska, a także odbudowy starego Gdańska. I za to jestem mu chyba najbardziej wdzięczny - wspominał zmarłego Tusk.

- Z polityką wielu ludzi sobie jakoś radzi, ale żeby zbudować na nowo wspaniałe miasto i ducha tego miasta, to jest rzecz bardzo wyjątkowa i dlatego, jak będziemy się z wami dzielić tym, co Paweł chciał, żebyśmy zrobili, a zaczniemy to robić w ciągu najbliższych dni, to bardzo was proszę: potraktujcie to poważnie, jak potraficie. Bo on na pewno będzie was oglądał i będzie jak zawsze bardzo szczerze mówił, czy jest zadowolony z tego, co robicie - mówił Donald Tusk. - Naprawdę, wielkie dzieło przed nami wszystkimi. Tak byśmy byli warci Pawła życia i, niestety, jego śmierci - stwierdził Donald Tusk.

bDJggjVe
KOMENTARZE
(195)
wow
2 lata temu
Plują na krzyż i klękają przed ołtarzem! Nie ma większej hipokryzji!
8 lat Afer
2 lata temu
A kto wykończył Leppera ??
Gda
2 lata temu
Dlaczego pan się kompromituje?
bDJggjVf
Ada
2 lata temu
A w kościele wszyscy Ci którzy wrzeszczeli na ulicach aby obalić rządy PIS Wałęsa Kwaśniewski Stalinska Peru Lis Schetyna Tusk sama śmietanka
geni
2 lata temu
Tworzyli wydziały d. s.kościoła , zeby zwalczać. Dzisiaj siadaja w pirwszych ławkach żeby naród ich widział
Najnowsze komentarze (195)
www
2 lata temu
zapomnieli co sami GADALI o Nim
gość
2 lata temu
Donald Tusk 13 czerwca 1992 r. na Kongresie Kaszubskim przedstawił Pomorską Ideę Regionalną – swój program pełnej autonomii dla Pomorza (Kaszub), które powinno posiadać, nie tylko własny rząd, ale własne wojsko i własne pieniądze. „Czy człowiek, który od wielu lat wykazuje działanie na rzecz dezintegracji Polski i narodu Polskiego może być premierem i kandydować na prezydenta? Gdzie i po co Polskę zaprowadzi”. Tak dzisiaj „bez strachu” przedstawia sprawę Albin Siwak – znana postać z PRL.
j22
2 lata temu
Większość komentarzy pokazuje co społeczeństwo polskie myśli o tobie i daj sobie spokój z komentarzami.
polak
2 lata temu
Oto sa zdrajcy Polski eliminowac pojedynczo
pitrek
2 lata temu
Złodziej
sed
2 lata temu
Żadnej okazji nie przepuści do promowania siebie albo siania jadu.
spoko
2 lata temu
Zawsze mam przed oczami, jak ciągnie line z samolotem i tak go będę pamiętać
r
2 lata temu
Donaldzie, ja i tak na pana w żadnych wyborach nie zagłosuję.
bDJggjUX
Halny
2 lata temu
A kto go wywalił z po dlaczego startował Wałęsa a nie on teraz chcecie ugrać na jego śmierci
miecias
2 lata temu
Wyrzucili tragicznie zmarłego z PO.
larysa
2 lata temu
he he natym zdjeciu nawet dwoch analfabetow widac
wiezień
2 lata temu
Zwolniło się miejsce na Sikawie czekamy panie Donaldzie.
2xxz
2 lata temu
No cóż, każdy słyszy to co chce słyszeć. Niektórzy nawet wzruszające wypowiedzi p. Tuska. To schizofrenia?
bb8
2 lata temu
twoja fałszywość jest wypisana na twojej twarzy a hipokryzja wylewa się z za kołnierza
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić