Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|
aktualizacja

Donald Tusk proponuje rozwiązanie kryzysu migracyjnego. "Regionalne platformy wysiadkowe"

84
Podziel się

Stworzenie "regionalnych platform wysiadkowych" to pomysł Donalda Tuska na kryzys migracyjny. To miejsca gdzie dochodziłoby do oddzielenia uchodźców od migrantów ekonomicznych. O takie rozwiązanie od dawna zabiegał m.in. Viktor Orban.

Donald Tusk
Donald Tusk (East News)
bEIMuiVx

Plan stworzenia ośrodków przejściowych dla migrantów znalazł się w opublikowanym przez szefa Rady Europejskiej wstępnym projekcie konkluzji z nadchodzącego szczytu Rady 23 czerwca.

"Rada Europejska wspiera rozwój koncepcji regionalnych platform wysiadkowych w bliskiej współpracy z UNHCR [Biurem Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. uchodźców] i IOM [Międzynarodową Organizacją ds. Migracji]. Takie platformy powinny zapewnić szybki proces rozróżniania między migrantami ekonomicznymi i tymi, którzy potrzebują ochrony międzynarodowej" - czytamy w projekcie.

Dodatkowym celem stworzenia takich placówek ma być zniechęcenie migrantów przed podjęciem podróży przez Morze Śródziemne. Jak podaje portal Politico, według wstępnych planów, jeden ośrodek miałyby powstać w Albanii, a drugi w Tunezji. Ale ostateczna decyzja na temat lokalizacji jeszcze nie została podjęta.

bEIMuiVz

Pojawienie się tej propozycji w dokumencie Tuska to znak, że w europejskiej debacie na temat migracji przewagę zyskali zwolennicy twardego podejścia. Projekt konkluzji jest wynikiem zakulisowych rozmów przewodniczącego Rady z przywódcami państw członkowskich.

Triumf Orbana

Pomysł tworzenia przejściowych obozów poza granicami Europy był dyskutowany od dawna, jednak często spotykał się z krytyką m.in. międzynarodowych organizacji. Jednym z największych zwolenników takiego rozwiązania był Viktor Orban, który po raz pierwszy otwarcie zgłosił ten pomysł w 2016 roku.

Plan powinien też zadowolić nowy rząd w Rzymie, który zapowiadał chęć zmiany dotychczasowego status quo w sprawie migracji. Zbudowanie ośrodków zapobiegłoby też takim sytuacjom jak z ubiegłego tygodnia, kiedy Włochy i Malta odmówiły przyjęcia statku Aquarius z ponad 600 migrantami na pokładzie. W rezultacie statek przez prawie tydzień krążył po Morzu Śródziemnym, aż w końcu na jego przyjęcie zgodziła się Hiszpania. Według nowego rozwiązania, takie statki byłyby od razu kierowane do "platform".

bEIMuiVF

Drugą częścią planu jest reforma systemu azylowego, czyli konwencji dublińskiej. Z dokumentu wynika, że unijni liderzy jeszcze nie porozumieli się jednak w tej sprawie. Ta kwestia stała się ostatnio jeszcze bardziej pilna ze względu na kryzys w Niemczech, gdzie Horst Seehofer, szef MSW i lider współrządzących chadeków z Bawarii (CSU) zagroził przywróceniem kontroli granicznych i zawracaniem nieuprawnionych imigrantów. Chodzi o tych przybyszów, którzy wcześniej składali wnioski o azyl w innych krajach lub ich prośby zostały odrzucone.

Po negocjacjach CSU zgodziła się jednak wstrzymać z tym ruchem i dać czas Angeli Merkel na znalezienie europejskiego rozwiązania. Jeśli kanclerz tego nie zrobi, przyszłość rządzącej koalicji w Berlinie stanie pod znakiem zapytania. A chaos i konsekwencje mogą wpłynąć na resztę Europy.

Według dr Alexandra Clarksona, politologa z King's College w Londynie, plan zaproponowany przez Tuska jest próbą pogodzenia postulatów Wschodu i Zachodu Europy. Ale może natrafić na problemy.

- Jeśli Tunezja i Albania będą gościć te obozy, będą zapewne domagać się znaczącej finansowej rekompensaty i większego dostępu do unijnego rynku. W końcu to one trzymałyby w ręku wszystkie karty - zauważa Clarkson.

bEIMuiWa
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(84)
osa
3 lata temu
ale czy ten pomysł Węgier dobry zaakceptują panstwa nie związane z Unią ? im to się nie opłaci !!! zwyczajnie poinformować chętnych płynąć do Unii,że w3 miesiące po przybyciu musi podjąć pracę zarobkową i nauczyć sie języka danego kraju do którego płynie bo jak nie to powrót do domu , rodziny może sprowadzić ten co ma środki na utrzymanie i pracuje i ma mieszkanie ,nie wcześniej niż 3 lata po przybyci bo musi sie wykazac stabilnością finansową , rodzina socjalu nie dostanie , sam musi ją mieć za co utrzymać , musi podjąć pracę i nie stracić jej przez 3 lata a pracodawca musi wystawić zaświadczenie ,że solidny pracownik -- szybko chętnych nie bedzie płynąc do Unii.koniec będzie z migracją socjalną !!!
SS
3 lata temu
CIESZĄ SIĘ POrąbani NOWOCZEŚNIkodowczykiUBEKOesbeckie którzySRAJĄweWŁASNEgniazdoWRAZ z klikąBRUKSELKI KTÓRA CHCIAŁA WYPRZEDAĆ I ZGŁADZIĆ POLSKĘ I ZROBIĆ KOLONIĘ III RZESZY RUDEGO Z WERMACHTU
Merr
3 lata temu
Buhaha tusku skradles pomysl Orbana ! Tak czy siak od Polski z daleka w
bEIMuiWb
nina
3 lata temu
zajadle paszczyle
ccc
3 lata temu
ryży to największa żENADA Nowoczesnej Europy.
bbb
3 lata temu
cioci nie odpaliła tania siła robocza? ryży to ciocia odpali ciebie. Jak Orban wymyślił to ryży straszył zasadami a teraz ryży wymyśnił co Orban Wymyślił
se
3 lata temu
Panie Tusk, trzymaj ich z dala od Polski, bo Polska cię nie obchodzi, ale nas obchodzi.f
eh
3 lata temu
my wiemy co to komuna , a tu mamy typowy przykład - wywołac problem , a poźniej go dzielnie zwalczać , precz z eurokołchozem , czas to zmienic
sensomj
3 lata temu
WON z mojej ojczyzny zdrajco.
stefan
3 lata temu
mądry on ci jest .... mądry ...
tesa
3 lata temu
przesiadkowe na posiadkowe w celi to jest cos dla pana.
ak001
3 lata temu
Żenujące te wasze teksty. Może wasz Jaruś Kolanko poda lepsze rozwiązanie problemu? Oczywiście po za użyciem gazów bojowych i kałasznikowów dla "rozwiązania problemu uchodźców"
axel
3 lata temu
Wtedy, po kilku latach, Afryka z jej zasobami surowcowymi stałaby się najbogatszym kontynentem na Ziemi, a w Europie pod rządami muzułów znowu zrobiłoby się dziadostwo brud smród i ubóstwo, bo tu nie ma ropy. Zaczęli by się bić i uciekaliby do Afryki, gdzie byłby raj ekonomiczny. Chociaż nie, jakby tam znowu Donaldinio był to i tak by wszystko rozkradli.
bEIMuiVT
Saper
3 lata temu
Wp usuwy komentarze chyba rudy im placi
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić