o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Anna Kozińska
|

Donald Tusk przyznał się do błędu. Wysłał list do przywódców UE

33
Podziel się

Problem migracji doskwiera Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wysłał w tej sprawie list do liderów Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie.

Od 2014 roku przewodniczącym Rady Europejskiej jest Donald Tusk
Od 2014 roku przewodniczącym Rady Europejskiej jest Donald Tusk (East News, ISOPIX/EAST NEWS)
bDmCtRPF

Jeśli do czerwca 2018 r. sprawa obowiązkowych kwot uchodźców nie zostanie rozwiązana, Tusk przedstawi "dalsze działania". Tak szef RE zadeklarował w liście do liderów UE.

O sprawie pisze TVN 24. Tusk jest za tym, by przeznaczyć na ten cel miliony euro. - Chodzi o duże środki finansowe w nowym budżecie UE, mające na celu powstrzymanie migracji. Mówimy o miliardach euro w długoterminowej perspektywie - powiedziało w rozmowie z PAP osoba z instytucji unijnych.

Według Tuska "zobowiązania finansowe ad hoc (wobec problemu migracji) są niewystarczające wobec skali wyzwań". Dlatego jego zdaniem trzeba stworzyć "stabilny i długoterminowy mechanizm finansowania w o wiele większej skali". - Instrument finansowy ukierunkowany w szczególności na przeciwdziałanie nielegalnej migracji powinien stać się jednym z kluczowych priorytetów nowego budżetu UE" - podkreślił w liście.

bDmCtRPH

Jak zaznaczył, kraje UE są w stanie poradzić sobie z kryzysem migracyjnym, a Unia powinna je w tym wesprzeć. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Bruksela nie ma zdolności ani możliwości prawnych zastąpienia w tym zakresie państw członkowskich. Dodał, że potrzebna jest odbudowa zaufania miedzy nimi.

Wspomniał też o długofalowym partnerstwie z sąsiadującymi z UE krajami. Przyznał też, że choć liczba nielegalnych imigrantów, którzy są odsyłani do swoich krajów, rośnie, to ciągle za wolno.

Trzy pytania

Tusk chciałby, by przywódcy UE odnieśli się do jego listu. Zapytał ich, czy zgadzają się z przedstawioną przez niego diagnozą, czy ich zdaniem trzeba stworzyć specjalne instrumenty finansowe do walki z nielegalną migracją w przyszłym budżecie UE oraz czy ich zdaniem należy pracować razem, by osiągnąć konsensus w sprawie reformy systemu azylowego UE, w oparciu o solidarność i odpowiedzialność.

Przypomnijmy, że w czwartek Komisja Europejska pozwała Polskę, Czechy i Węgry przed do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewykonaniem decyzji o relokacji uchodźców.

bDmCtRPN

Źródło: TVN 24

bDmCtRQi
KOMENTARZE
(33)
Tato kto to?
3 lata temu
Tak wygląda zdrajca synu!
mnmnmnmnmn
3 lata temu
Jak chcielismy zaskarzyc niemca o odszkodowanie to powiedzial ze panstwa nie da sie zaskarzyc do sadu. Dlaczeo unia chce nas zaskarzyc????
lokajstwo nie...
3 lata temu
Nawet Brexit i jego szczęśliwe zakończenie zagarną sobie Junker. Tusk dalej nie widzi że staje się "kozłem ofiarnym" brukselskiej świty. Oj będzie miał twarde lądowanie.
bDmCtRQj
nick
3 lata temu
Rudy Dziaad !!! Zabrac mu polskie obywatelstwo!!!
anty PO
3 lata temu
rudy zdrajca !!!!
Najnowsze komentarze (33)
romek
3 lata temu
Tusk to jest pomyłka makrala dała mu posadke jako przewodniczacemu za zasługi dla IV RZeszy a on ochoczo oczernia i sprzedaje nasz kraj i nas
Ewe
3 lata temu
Zdrajcą byl jest i będzie precz z nim
D
3 lata temu
Powinienem przeprosić pis i pogratulować madrosci że niewpuscili do Polski bydła
zaz
3 lata temu
Tusk najwyraźniej się boi tego nowego programu cela + i dlatego mięknie, bo być może liczy na łagodniejszy wyrok po powrocie do kraju ! Ale wątpliwie jest, aby Pan Piotrowicz i Ziobro nabrali się na prymitywne sztuczki Tuska !!!
Anka
3 lata temu
Precz z Unią
wiesiek
3 lata temu
zostawcie tych uchodzcow sobie,bedziecie mieli duzo rak do pracy ,tak chciala makrela niech tak sie stanie
mnb
3 lata temu
Najpierw należy zabezpieczyć byt swoim obywatelem,a w dalszej kolejności zadbać o innych,nie szkodząc sobie. Przeciwny tok myślenia ,to samobójstwo. Pomagamy innym -u nich na miejscu,a nie wyrywamy ludzi z ich gleby. Bo w Europie szybciej wyschną niż na pustyni/
inz.
3 lata temu
czekamy na powrot meza stanu na rakowieckiej ma przygotowany apartament
bDmCtRQb
gość
3 lata temu
Przecież ten lokaj Makreli mówi to co ona chce, a ona właśnie chce wybrnąć z emigranckiego impasu, więc ten folksdojcz na zawołanie przyznaje się do winy.
Fak
3 lata temu
Najwiekszy blad to popelnili rodzice rudego plodzac to
Gość
3 lata temu
Nieskuteczne- to nie znaczy błędne. To był dobry pomysł- tylko populiści w Europie go nie zrozumieli.
hehe
3 lata temu
co za głupki , wystarczy nie wpuszczac bez wiz i paszportow - czyli zgodnie z prawem , i problem sie sam rozwiaze
Mrx
3 lata temu
Tusk to chodzaca pomylka
asee
3 lata temu
No i co z tego,że się przyznał, czy nie przyznał. Kogo to teraz ma obchodzić ? Czas leci do przodu, NIGDY SIĘ NIE COFA, tak,że te jego błędy, czy Wałesy, czy innych nie mają dla mnie znaczenia.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić