Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|

Donald Tusk szczerze o ojcu. "Bił mnie częściej i mocniej"

90
Podziel się

Donald Tusk przyznaje, że niewiele wie o dziadku, który służył w Wermachcie. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" przyznaje też, że miał ciężkie dzieciństwo z powodu ojca. – Bałem się go, lał mnie – mówi polityk.

Donald Tusk promuje swoją książkę "Szczerze"
Donald Tusk promuje swoją książkę "Szczerze" (PAP/EPA)
bCHqLmet

Donald Tusk zapytany o najtrudniejszy moment w życiu odparł, że było kilka takich momentów. - Wiadomo, czym jest np. śmierć matki. Moja zmarła w 2009 r., miała 75 lat. Mama – Ewa – od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem, moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci. Ojca się bałem, lał mnie – przyznaje polityk.

I dodaje: - Standardowe to nie było. Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło.

bCHqLmev

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" zapytała także byłego premiera o to, ile jego dziadek był w Wermachcie. - Do dzisiaj nie znam szczegółów. W 1939 r. trafił wpierw na gestapo i do Stutthofu, a później do kacetu Neuengamme, chyba w ’43 został wypuszczony i jesienią czy późnym latem ’44 trafił do Wehrmachtu, ale nie wiem na ile. Umarł już po moim ślubie. Wciąż łapię się na tym, dla ilu ludzi jestem niewiarygodny w tłumaczeniu, że nie znam historii dziadka, chociaż wielu ludzi nie zna historii swoich dziadków, szczególnie kiedy oni nie chcą o niej opowiadać – mówi Donald Tusk.

Były premier przyznaje, że polityka jest nudna. - Ale poszedłbym do piekła, gdybym narzekał, że zostałem politykiem, bo raczej jestem człowiekiem, któremu się udało – mówi Donald Tusk. Zapytany, czy pójdzie do piekła czy do nieba, odpowiada: - Oczywiście, że do nieba. (…) Tak sądzi moja córka. Syn – nie wiem, bo czasem się spieramy.

Donald Tusk przytacza też dzień, kiedy został wybrany na szefa Rady Europejskiej. – Wszyscy mi gratulowali. Jarosław Kaczyński podszedł do mnie i nie przeszło mu przez gardło: "Ja ciebie w sumie lubię" czy coś w tym stylu, tylko powiedział: "Ja ciebie nie nienawidzę" – przyznaje były premier.

O prezesie PiS mówi: – Uważam, że ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski – co nie oznacza, że czuję nienawiść. Osobiste relacje z Kaczyńskim nie mają dla mnie znaczenia. Mam swoje emocje, jednak w polityce udaje mi się nad nimi panować. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że przed snem modlę się za jego powodzenie.

bCHqLmeB

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Joanna Mucha zgadza się z Donaldem Tuskiem. Deklaruje: "Chcę być premierem"

bCHqLmeW
KOMENTARZE
(90)
Tusk
6 miesięcy temu
a gdzie jest złoto z AmberGoldu ??
Gość
6 miesięcy temu
Krętacz jak zwykle. Człowiek mieniący się inteligentnym powinien wiedzieć, jakie są jego korzenie inaczej świadczy to źle o człowieku. Rozumiem, że nie ma się czym chwalić, ale rodzi się pytanie, czy dziadek był aresztowany przez gestapo i co robił w obozie? Jak przypuszczam znał język niemiecki i skoro go zwolnili z obozu to musiał mieć jakieś zasługi. Skoro później został wcielony do Wermachtu to znaczy, że nie mieli zarzutu do jego niemieckości.
NSZ
6 miesięcy temu
Niemcy mają to we krwi
bCHqLmeX
Gość
6 miesięcy temu
Ciekawe, czy Jakub Berman opowiadał swoim wnukom, czym zajmował się w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego?
FGU
6 miesięcy temu
BO ZUPA BYŁA ZA SŁONA
Najnowsze komentarze (90)
8787
6 miesięcy temu
Gdyby za każde jedno kłamstwo Tuska wirnik w helikopterze obrócił się tylko o pół obrotu, to mógłby nim latać do Brukseli i z powrotem codziennie
elektryk
6 miesięcy temu
Rudy PO-winien być wychłostany na rynku publicznie za sprzedanie PO-lski i PO-laków ,aby następnym złoczyńcom nie przyszła do głowy zdrada .........
Marcin1995
6 miesięcy temu
Polska!!!
Marcin1995
6 miesięcy temu
Ogólnie patrząc na ten cały polityczny ''CYRK'' w naszym kraju! bo inaczej tego nazwać się nie da niestety!!!(np.gdy 20% posłów nie wstawia się na godz.10.30 na decyzyjne i ważne głosowanie).To można gołym okiem dostrzec że ten Pan Donald nigdy nie działał dla dobra Polski!!! Bo jest jedną szychtą z polityką Niemiecką a to że dostał się na stanowisko przewodniczącego w Euro Parlamencie to nie był przypadek.To najzwyczajniej w świecie nagroda za działania w niemieckim interesie na Polskim podwórku. Uważam że nagłe pojawienie się tego Agenta niemieckiego jest spowodowane tylko i wyłącznie brakiem jakiejkolwiek alternatywy dla PiSu jako opozycja PO jest wreszcie spalone i nawet mydlenie oczu rozłamy i ponowne łączenie się np. partia Petru śmieszne xD. Wreszcie POLSKA odzyskała suwerenność bo Ruscy już odpuścili ale szwaby do dziś chcą mącić i pokazywać Polsce palcem ale mądrze z ukrycia nienawidzę Niemiec i cieszę się widząc to co dzieje się z tym krajem gdy ich społeczeństwo wymiera zasłużyli na to....
Gosc
6 miesięcy temu
Właśnie u Polaka zemsta i katolik idą w parze tak jak w powiedzeniu . Przed ołtarzem a diabła za skóra . Wstyd mi za moich rodaków . Zdecydujcie sie kim Efez od jestescie
antoś
6 miesięcy temu
Chłopie spójrz w lustro jesteś do nierozpoznania co się z tobą robi starzejesz się w oczach.
Fry deryk 2
6 miesięcy temu
To była pru ska dys cyp lina.
Fryderyk 2
6 miesięcy temu
To była pruska dyscyplina
bCHqLmeP
Fryderyk 2
6 miesięcy temu
To była pruska dyscyplina.
Ona :)
6 miesięcy temu
Bicie dzieci niesie nieodwracalnie zmiany w ich psychice. Niszczy je co widać w dorosłym życiu. To widać na powyższym przykładzie.
Gość
6 miesięcy temu
Rany są prawdziwe.
Gość
6 miesięcy temu
Za mało go bił, to co robi Polsce.
adam
6 miesięcy temu
moje dzieci też dostawały łomot jak zasłużyły a wyszły na porządnych ludzi teraz się z tego śmieją i cichaczm dziękują tacie
hipokryta
6 miesięcy temu
to teraz wiadomo czemu jako premier robił pod górkę polakom czyli kłamał ,bo żeby nie dostać wpier@ol kłamał to nie jego wina tylko jego ojca i dziadka ordung
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić