o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Kołodziejczyk
Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Dramatyczny stan powietrza w stolicy. Normy znów przekroczone

18
Podziel się

Uwaga, alarm smogowy! Poniedziałkowa prognoza wskazuje na bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza - zarówno w Warszawie jak i na Mazowszu. Czy stołeczny ratusz wprowadzi darmową komunikację miejską?

Dramatyczny stan powietrza w stolicy. Normy znów przekroczone
(WP.PL, Wawalove.pl)
bECLjJDV

"Powietrze stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. To, co wyprodukowaliśmy od wczorajszego popołudnia w piecach i kominkach, rozlało się nad Warszawą. Dziś dojdą do tego samochody, bo ile osób odpowie na apel o rezygnację z auta?" - podkreślają aktywiści z formacji "Warszawa Bez Smogu" na Facebooku. Dodają również, że aplikacja "Jakość powietrza" od niedzieli nie działa.

Problemy z powietrzem pojawiły się już w niedzielę, gdy wieczorem wskaźniki wskazywały na to, że normy zostały poważnie przekroczone. W Warszawie przy al. Niepodległości poziom pyłu PM2,5 osiagnął 288 proc., z kolei w Otwocku sięgnął prawie 1000%.

bECLjJDX

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że tragiczne powietrze jest także w poniedziałek m.in. w Grudziądzu, Żyrardowie, Otwocku, Krakowie i na Śląsku. Zła jakość powietrza jest m.in. w Pruszkowie, Pabianicach, Nowej Rudzie, Gliwicach, Zabrzu, Mielcu i Tarnowie. Niestety w najbliższych dniach zabraknie wiatru, który rozprasza zanieczyszczenia. Bez wiatru pyły mogą się znacznie dłużej utrzymywać.

Co więcej, na stronie Ministerwstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawiło się ostrzeżenie dla całego województwa mazowieckiego, które obowiązywało jedynie do poniedziałku. Z kolei stołeczny ratusz poinformował, że w Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. "Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" - czytamy w specjalnym komunikacie.

bECLjJEd

Gdy pojawia się smog, mieszkańcy zanieczyszczonych miast powinni unikać dlugotrwałego przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń, ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. Zalecenia kierowane sa szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osob starszych i chorych.

bECLjJEy
KOMENTARZE
(18)
Minotaur
4 lata temu
Połóżmy sie na ulicy jak KODeraści-10cm od podłogi jest powietrze super:)
Alberto
4 lata temu
Jak PO dumnie kradło przez 8lat nikt nie mówił o smogu.Teraz gdy liczba pieców z roku na rok spada bo ludzie decyduja sie na inne ogrzewanie nagle smog jest problemem.Nigdy wiecej PO KODu i Nowoczesnej.Donoszą na swój kraj ile sie da niemcom.Wstyd.Polska staje na nogi co widac.Pozwólmy obecnemu rządowi wytrwać.Na 500plus pieniazki sie tez znalazły-zabrane złodziejom a dane dzieciom.A tak sie zarzekali ze nie bedzie a teraz sami popierają.
omg
4 lata temu
Odczepcie się od samochodów i zajmijcie starymi piecami opalanymi butami i innym śmieciem. Co ma dać damorwa komunikacja??
bECLjJEz
vb
4 lata temu
No a wystarczyło te 70mln nagród rządu przeznaczyć na wymiane instalacji grzewczych w stolicy i tak każdego roku jakieś miasto mogłoby oddychać powietrzem.
VASCO
4 lata temu
one są przekroczone cały czas, dlaczego dopiero od niedawana się ktoś tym zainteresował
Bolo
4 lata temu
Powinno wydusić tą pisowską tłuszcze.
Ja
4 lata temu
Wy tu naprawde jestescie pomyleni. Czy wy tego nie widzicie , nie czujecie . Zdechniecie w tym syfie.
gość
4 lata temu
pany samochodami plebs na pieszo
,,,,,,,
4 lata temu
Zaleca sie wietrzenia pomieszczen?
uff
4 lata temu
tylko nie piszcie że to z powodu pieców węglowych z poza Warszawy
obserwator sm...
4 lata temu
Niech rzad podniesie normy zanieczyszczen i bedzie mozna odwolac alarm.
Antua
4 lata temu
Jaki rząd takie powietrze:)
Hora madka
4 lata temu
Wyngiel je we wiosce!
bECLjJEr
jshktl
4 lata temu
Ciekawa sprawa z tym smogiem, objawił się mocno w mediach jakieś 1,5 roku temu, a przecież istnieje w większości miast od ponad 40 lat. Presja producentów kotłów?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić