Wróć na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Drastyczne podwyżki cen za wywóz śmieci. "Wzrost o 1728 zł w skali roku"

24
Podziel się

Do money.pl zgłaszają się kolejne osoby, które są oburzone gigantycznymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Sprawę prześwietla już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co jednak niewiele zmienia. Wywóz odpadów jest tak drogi, że niektórzy muszą kłamać w składanych deklaracjach.

Najdroższe gminy w Polsce pod kątem wywozu śmieci. Mieszkańcy są wściekli
Najdroższe gminy w Polsce pod kątem wywozu śmieci. Mieszkańcy są wściekli (WP.PL)
bCYDdDsR

Samorządy wzięły się za podpisywanie umów z firmami wywożącymi śmieci i na tej podstawie wprowadziły nowe cenniki. Skok jest tak drastyczny, że po publikacji na łamach money.pl tekstu opisującego ten problem zaczęły zgłaszać się do nas kolejne załamane podwyżkami osoby.

Poprzez platformę dziejesie.wp.pl napisał do nas pan Michał, mieszkaniec Józefosławia w gminie Piaseczno. Informuje o podwyżce równej 3-krotności wcześniej obowiązującej stawki (nowy cennik obejmuje całą gminę). "Radni pod koniec lutego przyjęli uchwałę o zmianie stawek za wywóz śmieci. Dotąd za odpady zmieszane płaciło się 18 zł od osoby, a w przypadku segregowanych – 9 zł. Opłatę uiszcza się w oparciu o deklarację liczby mieszkańców w danym lokalu. Od 1 kwietnia opłaty wzrosły trzykrotnie, do odpowiednio 54 zł za odpady zmieszane oraz 27 zł za segregowane" – informuje czytelnik.

bCYDdDsT

"Przy 4-osobowej rodzinie, która nie segreguje odpadów, miesięczna opłata za wywóz śmieci wzrosła z 72 zł do 216 zł miesięcznie. W skali roku to więcej aż o 1728 zł. Trudno oczekiwać, że mieszkańcy będą składać deklaracje w oparciu o faktyczną liczbę osób. Ludzi po prostu nie stać na uczciwość, muszą kłamać w deklaracjach" – oburza się pan Michał, który napisał do nas poprzez dziejesie.wp.pl.

Obejrzyj: Minister środowiska: opłata za wszystkie foliówki. Oprócz tzw. zrywek

Emocji nie kryje też mieszkanka Piastowa. "Podwyżka opłat za śmieci od 1 lipca jest dla nas szokująca. Do tej pory płaciliśmy 10 zł od osoby miesięcznie, a wzrosło do 25 zł. I to za śmieci segregowane. Rodzina 3-osobowa będzie płacić teraz 75 zł co miesiąc, co daje 900 zł rocznie, a to jest już znaczna kwota w budżecie przeciętnej rodziny. Tym bardziej dziwi nas podwyżka, że dokładnie segregujemy odpady" – napisała w wiadomości do nas pani Małgorzata. Jeszcze więcej w Piastowie zapłaci rodzina, która nie segreguje odpadów – dokładnie 44 zł miesięcznie od osoby, wobec 17 zł przed podwyżką.

To jeszcze nie koniec, również za pośrednictwem dziejesie.wp.pl zwrócił się do nas mieszkaniec Sochaczewa, pan Jan. "Przed sierpniową zmianą płaciło się 12,80 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane oraz 22 zł za niesegregowane. Teraz odpowiednio 19 zł i 38 zł" – czytamy.

bCYDdDsZ

UOKiK sprawdza, skąd ta drożyzna

Pod koniec sierpnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował szczegółowy raport dotyczący wzrostu cen za wywóz odpadów w całej Polsce. Wynika z niego, że wzrosty nie dotyczą wszystkich regionów w równym stopniu. Zdecydowanie najdrożej jest na Mazowszu. W Markach opłata za śmieci zmieszane wzrosła z 17 zł do 67,50 zł, a za segregowane z 8 zł na 32 zł.

Na niechlubnej liście drożyzny znalazły się też m.in.: Mysłowice (śląskie) – wzrost z 12 zł do 25 zł od osoby za odpady segregowane oraz z 21 zł do 40 zł za niesegregowane; Chodzież (wielkopolskie) – odpowiednio z 11 zł na 22 zł oraz z 15 zł na 35 zł; Duszniki-Zdrój (dolnośląskie) – z 13 zł na 22 zł oraz z 25 zł na 35 zł.

To tylko wybrane przykłady, do których dotarliśmy lub które opisał UOKiK. Mogą być gminy, w których wzrost opłat za wywóz śmieci jest jeszcze większy. A co na to wpływa? Głównie brak konkurencji. - W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca. Jednocześnie widać, że tam, gdzie o kontrakt z gminą walczy większa liczba firm, mieszkańcy płacą mniej za odbiór śmieci. Na marginesie można zauważyć, że w 2011 r., przed zmianami, tylko w 8 proc. tych gmin usługi świadczył jeden podmiot – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

bCYDdDta

Zmiany, o których wspomina Niechciał, dotyczą ustawy śmieciowej, która weszła w życie w lipcu 2013 roku. Nałożyła na gminy obowiązek organizowania przetargów na to, kto będzie odbierał odpady od mieszkańców. Przedtem każda spółdzielnia, wspólnota czy inna nieruchomość "produkująca" śmieci robiła to we własnym zakresie.

Kolejnym powodem drastycznych podwyżek jest też spory wzrost kosztów gospodarowania odpadami, ale i nieuczciwe praktyki przedsiębiorców. Dlatego UOKiK prześwietla branżę pod kątem nadużywania pozycji dominującej lub niedozwolonych porozumień, np. zmów przetargowych. W kolejnym kroku badającym kwestie rozstrzału cenowego przy opłatach za wywóz śmieci będzie skontrolowanie RIPOK-ów, czyli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

bCYDdDtb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYDdDtu
KOMENTARZE
(24)
ubaba
rok temu
no i znowu zacznie sie sprzatanie lasów
west
rok temu
Głosowali na POstKOmunistyczne samorządy to teraz nie narzekać tylko pasek zaciskać
twoj nick
rok temu
Ludzie PIS czy PO to to samo, a politykom o to chodzi podzielic ludzi niech sie zra a oni beda nas okradac. Poitycy sie zawsze dogadaja, na wizji do gardel sobie skacza a za kulisami razem wodke pija i osmiorniczki jedza. NIE DAJCIE SIE SKLUCIC.
bCYDdDtv
Realista
rok temu
Zmiana przepisów 2013 rok.....i nie Mówcie, że wtedy rządziło Pis :) Kolesie Kolesiom załatwili łatwy zarobek, a wina Pisu taka, że powinni te przepisy odkręcić - tak myślę.
www.............
rok temu
Rafalala SHIT Czaskowski potrzebuje kasę na budowę hoteli dla p@dziow
Najnowsze komentarze (24)
zośka
rok temu
Niech ich wszystkich diabli porwą za te podwyżki.
Piotr
rok temu
Pierwsze jaskółki dobrej zmiany, po wyborach będzie jeszcze ciekawiej.
57677
rok temu
Chcieliście 500 to macie wszystko drożeje ale to dopiero początek przecież jak się daje to trzeba najpierw zabrac
1234
rok temu
Uważam, że to jakiś przekręt. U nas za osobę za odpady niesegregowane do tej pory płaciłam 16zł co miesiąc, obecnie dostałam pismo informujące, że od sierpnia kwota ta wzrasta do 30zł za osobę za odpady niesegregowane. To chyba jakieś żarty.
B52
rok temu
czerwona szarańcza szuka kasy
wyborca niezd...
rok temu
Ceny wszystkiego rosną, od paliwa, energię po płace więc nikt nie będzie za darmo wywoził odpadów mieszkańców. Sprawiedliwe jest to, że segregowane są tańsze od zmieszanych. Warszawa to duże miasto a napewno nie mają tam samochodów - śmieciarek na wodę więc przy dużych odległościach ceny też są większe. Wzrost cen wszystkiego gwarantuje wzrost wpływów z vat a wtedy i obietnice łatwiej spełnić. Samorządy dysponują wpływami z PiT o wiele niższymi niż ma budżet państwa z vat.
Bzdura
rok temu
Jak to rząd będzie tłumaczył? Ze UE nakazuje.
Wykorzystują ...
rok temu
Mafia sieciowa w Polsce jak widać dobrze się rozwija w imię heh ekologi.
bCYDdDtn
ryś
rok temu
500+ kosztuje wszystkich
tratatata
rok temu
Dopóki samorządy nie zainwestują w drodze porozumień w RIPOK-i, to cena przetwarzania 1 tony odpadów zmieszanych ciągle będzie rosła,a co za tym i ceny za odpady u Kowalskiego. Samorządy dysponują dużymi możliwościami finansowymi, tylko, że mają braki kadry inżynieryjnej, bo dla nie nie ma na godne wynagrodzenia. Dla humanistów ledwo wystarcza.
Alina
rok temu
Niestety nie PIS a PO u Nas w Łomiankach identyczna sytuacja
rrrttt
rok temu
PIS = BIEDA w kraju !!!!!!!!!!!!
cc
rok temu
Muszą kłamać :) Kretyński artykuł. Skłamcie sobie skarbówkę, to w sumie to samo !
Wroclawiak
rok temu
Wrocław 22zl za segregowane, więc chyba ceny uzyskały normalny poziom
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić