Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Drobny szczegół ustawy o wojsku. Macierewicz właśnie odchudził zawodową armię o 20 tys.

165
Podziel się

Zawodowi żołnierze muszą ustąpić miejsca Wojskom Obrony Terytorialnej. Uchwalona w 15 września ustawa o modernizacji sił zbrojnych zakłada zmniejszenie liczby zawodowych żołnierzy ze 150 tys. do 130 tys. etatów. - To nie mogła być pomyłka. Bardzo wyraźnie i szeroko, trzy razy wskazywaliśmy, że trzeba to poprawić. Przy przedstawicielach rządu także. I nic - zapewnia Tomasz Siemoniak, były szef MON.

Antoni Macierewicz, nieoczekiwanie zmniejsza limit zawodowych żołnierzy
Antoni Macierewicz, nieoczekiwanie zmniejsza limit zawodowych żołnierzy (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bEKvjXjF

Antoni Macierewicz właśnie zbiera brawa za zwiększenie nakładów na polską armię do 2,5 proc. PKB oraz zwiększenie jej stanu liczbowego do 200 tys. Problem pojawia się, jeśli dokładnie wczytać się w treść przegłosowanych przez posłów przepisów. Ustawa zakłada bowiem, że liczba zawodowych żołnierzy wyniesie nie więcej niż 130 tys. osób.

Za to ochotnicze i amatorskie oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej mają liczyć ponad 50 tys. żołnierzy. Szef MON, Antoni Macierewicz od dawna zabiegał, by te oddziały traktować jako piąty, pełnowartościowy rodzaj Sił Zbrojnych RP obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Specjalnych. Nikt jednak nie myślał o odchudzaniu zawodowej armii kosztem WOT.

bEKvjXjH
Zobacz także: Wojska Obrony Terytorialnej - co się kryje za nowym rodzajem sił zbrojnych?

Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej w oficjalnym komunikacie cytuje zupełnie inną wypowiedź Antoniego Macierewicza: - Równocześnie Sejm przyjął zobowiązanie, że wzrośnie liczba żołnierzy do 200 tys., przy czym co najmniej 130 tys. to będą żołnierze zawodowi. To nie zamyka górnej granicy, ale daje gwarancję, że co najmniej 130 tys., to będą żołnierze zawodowi - powiedział A. Macierewicz.
W ustawie jest nie "co najmniej" ale "nie więcej niż sto trzydzieści tysięcy".

bEKvjXjN

- PiS był głuchy na argumenty. Zgłaszaliśmy poprawkę w komisji i wniosek na plenarnym wyjaśniał na Twitterze Siemoniak, pytany czy to nie pomyłka redakcyjna. Zdecydowana większość posłów zagłosowała za ustawą popierając pomysł zwiększenia wydatków obronnych.
Nowelizacja ustawy o finansowaniu i modernizacji sił zbrojnych, zakłada stopniowe zwiększanie udziału w PKB do 2,5 proc. w perspektywie roku 2030-32. Zmienia też sposób wyliczania budżetu obronnego, odnosząc go do PKB z roku bieżącego, a nie poprzedniego.

Zdaje się, że w naszej armii nie jest aż tak bogato, jak przedstawia to minister obrony. Wcześniej, podczas debaty sejmowej zniknięcie 20 tys. zawodowych żołnierzy uzasadnił Bartosz Kownacki: - Jeśli byśmy mieli 150 tys. żołnierzy służby zawodowej, to ten wzrost, który przewidujemy, de facto skonsumowałyby pensje, czyli zamiast modernizacji polskiej armii, zamiast kupna nowego sprzętu, musielibyśmy te pieniądze zabezpieczyć dla żołnierzy – przekonywał Kownacki.
Jak tłumaczył dziennikarzom, osobiście jest za zwiększeniem liczby żołnierzy zawodowych do 150 tys. Widocznie w Sejmie wypadło mu jakoś inaczej.

bEKvjXki
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(165)
Beton
4 lata temu
Znowu zakłamanie w mediach i znowu FAKE NEWS. Rozumiem że media lubią okłamywać czytelników , ale że czytelnicy lubią być okłamywani, to dla mnie nie jest i nigdy nie będzie zrozumiałe. Za czasów PO żołnierzy było , cyt: "Teoretycznie - 120 tysięcy – w tym 20 tys. to Narodowe Siły Rezerwowe. Dokładnie 96,7 tysiąca to aktywni żołnierze zawodowi – tak było w 2012 roku, dane za MON. Macierewicz odchudził limit żołnierzy zawodowych a nie armię!!!!!!
Ja
4 lata temu
I to on tez rozmontowal wsi wiec chwala mu na to
Ja
4 lata temu
Ja
bEKvjXkj
Ja
4 lata temu
Moim zadaniem to dobry pomysl i rozbudza w mlodych patriotach ducha zolnierzy wykletych ba tak poczesci odbieram WOT bo to my zwykli ludzie z podwurek zasilamy jej szeregi i tworzymy ogromna sile!!!!! Brawo Macierewicz!!!!Ja tak to wlasnie czuje i dlatego tam wlasnie wstapilem!!!!! I zachecam kazdego mlodego patriote do przylaczenia sie!!!!
cyklop
4 lata temu
W stolicy Związku Sowieckiego znów strzelają korki od szampana
PISk
4 lata temu
patRYJota ´
andrzej
4 lata temu
Poziom komentarzy - wczesna podstawówka. Zacznijcie ludzie czytać poważne źródła, jak np. Polska Zbrojna, a nie Pudelka itp. poszukiwaczy taniej sensacji.
Rav
4 lata temu
Co za bzdury. Obecnie jest około 100 000 żołnierzy zawodowych. Za Siemoniaka było około 95 000. Według ustawy ma być 130 000. Będzie więc mniej czy więcej?
nick
4 lata temu
Niedlugo nie bedzie armii wcale a pozniej nastapi 4 rozbior.
pit44
4 lata temu
caramba....
Psychiatra
4 lata temu
Szkodnik, obłąkany Antoniusz powinien trafić do Tworek i to jak najszybciej
mig
4 lata temu
on po prostu tworzy swoje bojówki
nn
4 lata temu
Kurcze to my mamy jeszcze Armię ,w ustawie jasno pisze że mamy żołnierzy bo armią to nazwać trudno ,w ogóle to stopień generała armii to fikcja dla pieniędzy.
bEKvjXkb
ala
4 lata temu
barany, czytajcie prawdziwe dane,a nie ploty.Wojsko zawodowe niczym nie uchybia poziomem.A może lolo w szeregu zbiórka.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić