Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|

Drużynowy gwałcił harcerki. Groził i upijał

31
Podziel się

Jest prawomocny wyrok w bulwersującej sprawie byłego drużynowego hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie. Mężczyzna został uznany winnym 11 przestępstw seksualnych wobec swoich podopiecznych. Michał K. za zgwałcenie nieletnich harcerek trafi do więzienia, a później na przymusowe leczenie.

Drużynowy gwałcił harcerki. Groził i upijał
(Fotolia)
bCPcNHAR

Publikacja wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach była jawna, natomiast jego uzasadnienie, podobnie jak kluczowa część postępowania, ze względu na charakter sprawy zostały utajnione.

Michał K. był harcerzem od 1998 r., a w 2008 r. założył swoją drużynę harcerską w jednej z podczęstochowskich miejscowości. Jak relacjonowała w 2015 r. prokuratura, oskarżony był zaangażowany w pracę z dziećmi i potrafił organizować im czas. Rodzice mieli do niego zaufanie.

"Zdobywał zaufanie i gwałcił"

Dwudziestokilkuletni wtedy mężczyzna szczególnie angażował się w kontakty z dziewczętami, które wkraczały w okres dojrzewania. Wysłuchiwał ich problemów, był przyjacielski, doradzał i jako starszy mężczyzna był dla nich autorytetem. Według ustaleń śledztwa po zdobyciu zaufania harcerek były już drużynowy wykorzystywał je seksualnie. Działo się to w latach 2009-2014, a dziewczyny miały od 14 do 17 lat.

bCPcNHAT

Zobacz też: Leszek Pękalski. Gwałciciel, zabójca, nekrofil…

Jak podawała prokuratura, dziewczęta, którymi interesował się drużynowy, były wyróżniane w grupie harcerskiej, a osoby niepodporządkowujące się jego woli były przez niego publicznie wyśmiewane i zastraszane wyrzuceniem z harcerstwa. Drużynowy organizował z podopiecznymi biwaki i wyjazdy, które nie były zgłaszane w hufcu, a także zapraszał harcerki do swojego mieszkania, gdzie pił z nimi alkohol.

Zatrzymanie i odwołania

Policję o "drugiej twarzy" drużynowego powiadomiła jedna z jego ofiar. Mężczyzna został aresztowany w październiku 2014 r. Kilka miesięcy wcześniej sam zrezygnował z funkcji drużynowego. Swoją decyzję motywował podjęciem nowej pracy i brakiem czasu na dalsze prowadzenie drużyny.

bCPcNHAZ

Podczas śledztwa oskarżony nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, twierdził, że jest pomawiany przez harcerki. W pierwszym procesie Sąd Okręgowy w Częstochowie również skazał Michała K. na łączną karę 8 lat więzienia. Od wyroku odwołał się jednak zarówno obrońca, jak i prokurator.

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że mężczyzna jest winny 11 przestępstw natury seksualnej i skazała go na karę 8 lat więzienia. Zaliczył też na poczet kary okres przebywania oskarżonego w areszcie - nieprzerwanie od października 2014 r. Oznacza to, że byłemu drużynowemu pozostało jeszcze do odbycia ponad 5 lat kary pozbawienia wolności.

Sąd apelacyjny utrzymał także w mocy orzeczony wobec Michała K. środek zabezpieczający: terapię związaną ze zdiagnozowanym u niego schorzeniem - pedofilią w formie nimfofilii. Środek ten zostanie zastosowany po odbyciu kary.

bCPcNHBa

Źrodła: PAP, "Dziennik Zachodni"

bCPcNHBu
KOMENTARZE
(31)
Daria
3 lata temu
"Po zdobyciu zaufania" czyli same szły z nim do łóżka, a jak się okazywało, że mu nie zależy na tej jedynej to wtedy czuły się zgwałcone? Chory świat. I jego i te dziewczyny powinni wysłać na leczenie.
kot
3 lata temu
nie ma druha BOrucha x
san
3 lata temu
facet to śmieć ale i te panienki to puszczalskie.
bCPcNHBv
Gad
3 lata temu
Też chyba mam taka nimfofilię czy jak to się mówi :-) a harcerki to wiadomo jakie są ;-)
waaagh
3 lata temu
ale harcerki zyskaly nowe zdolnosci
Najnowsze komentarze (31)
osa
3 lata temu
nie dość że harcerz to jeszcze z Częstochowy. arcybiskup michalik powiadał, że dzieci są winne ich pedofilstwa bo " "Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga "
OP
3 lata temu
Może szły i same ale to dzieci... Świat faktycznie jest chory, upadł moralnie zupełnie. Liczy się tylko nowomowa medialna czyli prostactwo i popularność w pogoni za pieniądzem.
rodzic
3 lata temu
Taki to nie powinien wyjść z więzienia. Nastoletnie dziewczyny rodzice wysyłają w nagrodę na obozy harcerskie z poczucia patriotyzmu, w zaufaniu do państwa, a tam zatrudniają takie śmiecie. Państwo i tu zawodzi obywateli. Hańba!!!!
carlos
3 lata temu
druh boruch ...nie ma druha bo rucha -go cały oddział aresztu śledczego
Ja
3 lata temu
Nie rozumiem czy 14nasto, czy w góre nie rozumieją co to sex? Ej a gdzie ta nauka wychowania seksualnego co wprowadzono w szkolach? Myślę że dzięki temu że 10cio latki kształcone są jak uprawiać sex i co to jest sex to chcą tym bardziej przeżyć go i zobaczyć jak to jest. Tu trzeba dzieci zająć czymś a nie na pastwe losu pozostawi a po szukać winnych. 17nastka to nie dziecko. Facetowi się nie dziwię, ale i on kare powinien ponieść. A gdzie tu rodzice? Jestem kierowca i widze idzie mama w kiecce za kolano obok 14nasto letnia córka co widoku nie szczędzi łonowego wzgórka, pól posladka ze spodenek wystaje. W latach 80dziesiątych żeby zobaczyć posladki trzeba było odsłonić majtki a teraz żeby zobaczyć majtki trzeba odsłonić pośladki.
O3
3 lata temu
A niby dlaczego potraktowano gwałty łącznie? to były osobne przestępstwa- o przepraszam,jakby było za sprawiedliwie to adwokaci i radcy prawni nie zarobili by. Mamy państwo prawników a nie państwo prawa.
hej
3 lata temu
a mnie się widzi ,że dziewczyny takie bez winy nie są dorastały i każde portki je interesowały a jak poczuły się porzucone to wtedy z zemsty oskarżały i winiły ,że zgwałcone , same pchały mu się do łóżka - on powinien nie wykorzystywać burzy hormonów młodych dziewczyn był dorosłym człowiekiem i znał prawo i za to powinien siedzieć.
stefan
3 lata temu
znajac polskich sedziów szybko wypuszczą swojego kolege
bCPcNHBn
erty
3 lata temu
Rzeczywiści sądownictwo na najwyższym poziomie,...
AS.
3 lata temu
..to taki dobry katolik był.
egonik_27
3 lata temu
dobrze wiedziec ze wychodzi wczesniej wykastrujemy chama
biskup
3 lata temu
Michał K. to święty człowiek mający poparcie miejscowej kurii .
asd
3 lata temu
Czyli w sumie to tam nikt nikogo nie zgwałcił a wszystko odbywało się dobrowolnie bo 14 letnie i starsze pannice to nie małe dzieci i doskonale wiedziały co robią.
bbcia power
3 lata temu
ciekawe jak to robili? stawiam, ze na stole
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić