o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Karolina Kołodziejczyk
|

Duda znów interweniuje ws. protestujących w Sejmie. Kieruje prośbę do Rafalskiej

54
Podziel się

Trwa kolejny dzień protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Tymczasem Andrzej Duda poinformował, że "poprosił minister Rafalską, żeby rozmawiała z premierem o spełnieniu drugiego postulatu", którego domagają się uczestnicy manifestacji.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego
Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego (PAP, Lech Muszyński)
bDnIiWpx

Prezydent uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego. Andrzej Duda poinformował, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Podziękował jej za spełnienie jednego z postulatów protestujących w Sejmie.

- Jest jeszcze drugi z tych dwóch najważniejszych postulatów, bardzo trudny do spełnienia, bo rzeczywiście w skali kraju to kwota 9 mld zł; to nie są żarty, cały program 500 plus to mniej więcej 23 mld, więc skala tego oczekiwania jest po prostu ogromna w każdym roku budżetowym - powiedział prezydent.

- Pan premier ogłosił niedawno "piątkę Morawieckiego"; mam nadzieję, że do tej piątki dołączy postulat dot. osób niepełnosprawnych i będzie "szóstka Morawieckiego", która zostanie zrealizowana - dodał. Duda podkreślił również, że "niepełnosprawnym i ich opiekunom państwo winne jest wsparcie". Powiedział, że wierzy, iż uda się te obietnice spełnić "może nie wszystko od razu, w jednym momencie".

bDnIiWpz
Zobacz także: Zobacz także: Polacy nie chcą płacić "daniny solidarnościowej". "Mi się ta propozycja bardzo nie podoba"

Przypomnijmy: osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami protestują w Sejmie od tygodnia. Deklarują, że zostaną tam do skutku, czyli do momentu zrealizowania przez rząd ich dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to właśnie wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 zł/mc. Później poszli na kompromis i zaproponowali: od maja - 300 zł, kolejne 100 zł w styczniu 2019 r. i ostatnie 100 zł w czerwcu 2019 r.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS.

bDnIiWpF

Co udało się zrobić?

Do tej pory Ministerstwo Rodziny w błyskawicznym tempie forsuje projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. To efekt wtorkowego porozumienia, podpisanego między minister Rafalską a Krajową Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zmianę kwoty renty socjalnej poprzez jej podwyższenie do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to jest do kwoty 1029,80 zł. Do tej pory była to kwota o niemal 200 zł niższa.

- To duża wygrana protestujących matek. Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych też ten postulat zgłaszała od dawna - mówiła Rafalska. - podkreślała minister Rafalska. Jednak szefowa resortu odrzuciła drugi postulat dotyczący dodatków rehabilitacyjnych.

- Dodatek dla wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności kosztowałby 9-10 mld zł. W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować - oznajmiła Elżbieta Rafalska. Wskazała również, że zrealizowanie postulatu w proponowanym kształcie mogłoby doprowadzić do kolejnych wyroków TK.

- Przez błędy poprzedników, nieprzemyślane rozwiązania prawna, niepoliczone w skutkach finansowych, były takie sytuacje, w których wprowadzano błędne rozwiązania, a które doprowadziły do tego, że mamy kilka grup. Przyjmowanie takich rozwiązań pod presją powoduje, że wszystkie pozostałe grupy mają prawa nabyte. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować i zaproponować, uwzględniając całą sytuację - tłumaczyła.

bDnIiWpG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnIiWqa
KOMENTARZE
(54)
Teksas 77
3 lata temu
"ogromna kwota"? Ogromne kwoty pchają od dawna do Torunia temu naciągaczowi starszych osób! Na to Państwo stać ?? Ja się pytam!?
Trzeżwy
3 lata temu
Po pierwsze - prezydent prosi ....To PR - owa zagrywka....O ile wiem pezydent ma również możliwości ustawodawcze,sam również może wnieść projekt ustawy - nie musi prosić....Po drugie - żenujące jest tłumaczenie Rafalskiej....Po trzecie - jak to jest ....Na wyprawki dla każdego dziecka mają,na 500+ bez progów dochodowych mają,a dla najbardziej poszkodowanych nie mają....
Niesmak
3 lata temu
Czy prominenci uczestniczyli ostatnio w szkoleniu "jak zdenerwować wyborców" ? Skala osiągnięć w tym zakresie jest naprawdę imponująca
bDnIiWqb
rrr
3 lata temu
Nie rodzić dzieci w Polsce ! To nie jest Kraj dla dzieci ,nic im nie da,zgnębi wypierze mózg potem będzie okradał, a na koniec każe zdychać z głodu i bez opieki... Uciekajcie stąd !
i dać
3 lata temu
proste opodatkować bykowych toruńskich i żoliborskich a także takich jak Godek którzy uważają że życie w cierpieniu to wyższe dobro
Najnowsze komentarze (54)
Ekonomista
3 lata temu
Powtarzam, że wyprawki po 300 zł na szkolne dziecko raz w roku, to pomoc dla rodziców, tak, jak i 500+ od urodzenia do 18 roku zycia. W dzieci Polska inwestuje, bo przyrost naturalny był bardzo mały. To się zwróci, gdy młodzi podejmą pracę. A niepełnosprawny nigdy nie zwróci, to jest tylko wydatek i to najczęściej przez wiele dziesięcioleci. Czy to tak trudno to zrozumieć?
Ewa
3 lata temu
Protestujące matki, nie chcą rehabilitacji swych dzieci, lecz chcą pieniądze!!! Na pewno z niedorozwiniętych nie zrobi ludzi pełnosprawnych; tu żadna rehabilitacja nie pomoże. Pracowałam przez rok po maturze w ośrodku z dziećmi niepełnosprawnymi. Myślicie, że rodzice do nich przyjeżdżali? W ciągu 10 miesięcy mojej pracy pamiętam odwiedziny 2 rodzin.
wojeksamozlo
3 lata temu
do paki z niepelnosprawnymi i tymi rodzicami
ehhhhh
3 lata temu
milionerom dają 500+, hipokryci
kruk
3 lata temu
Maliniak to potworny kłamca Wyliczenie : 300.000 osób niepełnosprawnych x 12 miesięcy x 500 zł to się równa = 1 miliard 800 milionów zł Maliniak wyliczył, że to jest 9 miliardów zł. Jezeli jest on takim prawnikiem jakim jest matematykiem. To my już jesteśmy w ruinie
Ased
3 lata temu
Pewnie nic z tego nie będzie, często nie mają prawa wyborczego. Mało głosów za dużą kasę.
Jan lat 70
3 lata temu
Do Golec Rynio Ryszard: nie mogę dokonać wpisu pod twymi bzdurami na onecie, więc tutaj życzę tobie aby Wszechświat właściwie ocenił twój heit i wymierzył ci sprawiedliwość, za wspieranie pisu. Pod wiadomością o referendum w sprawie zmiany Konstytucji nie mogę dokonać wpisu więc kieruję go do adriana tutaj. Przestań bawić się w misjonarza i najpierw zacznij przestrzegać aktualnie obowiązującej. Pani broszko zajmij się najpierw naszymi niepełnosprawnymi, a brytoli zostaw w spokoju, sami dadzą radę.
Tfu
3 lata temu
Państwo które zmusza kobiety do rodzenia chorych dzieci a potem zostawia je na pastwę losu jest państwem bandyckim!!! Gdzie są te baby które są przeciw aborcji dlaczego teraz nie walczą o utrzymanie tych chorych dzieci??? Hipokryzja i zakłamanie w imię Boga!!!!
bDnIiWpT
As
3 lata temu
9 mld dla Polaków się nie znajdzie, za to 1 bilion dla chodzących w za małych beretach jest od ręki.
XYZ
3 lata temu
W skali roku 12x500=6000,jesli 9mld podzielimy przez 6000 to da nam 1,5mln wiec powstaje pytanie czy w Polsce jest 1,5 mln osob trwale niepelnosprawnych i potrzebujacych calodobowej opieki?
sdfgh
3 lata temu
Duda po zawetowaniu ustawy degradacyjnej, przekonałeś mnie że jesteś WSIokiem!
$J23
3 lata temu
Blablabka a o Ustawie 447 przeciwko Polskom nie mowi sie.P iS pali glupa,nawet nie probowali zatrzymac tej ustawy ktora zrobi z Was Polacy zebrakow
v
3 lata temu
czekaja na jarka zeby mi pozwolił ,dać parę groszy ,bo reszta musi byc na nagrody
alka
3 lata temu
rozwiazanie dobre to wysąłć opiekunów do pracy a niepełnosprawnych do ośrodków opiekuńczo rechbilitacyjnych , inaczej bedzie zawsze ,mało pieniedzy ,opiekunowie beda pracowac i na siebie zarabiać a niepełnosprawni pod fachową opieką i leczenie na miejscu bedzie , teraz to zmęczeni są sobą i potrzebny bardziej psychiatra niż minister do negocjacji , obecne rozwiązanie nie ma przyszłości , trzeba kompleksowo rozwiazywac problemy i przystosowywać kto może do podjęcia pracy , pozwolić sie im rozwijać a nie jak teraz tłamszone są ,to nie jest dobra droga , rodzice muszą na dzieci pracować a ośrodki dbać ,i wszystko stanie na nogi bo na głowie stoi .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić