o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Duża warszawska piekarnia podnosi ceny. Czy inne pójdą w jej ślady?

58
Podziel się

Duża warszawska sieć piekarni „Grzybki” podnosi ceny pieczywa. Klienci odczują wzrost - nawet o 20 proc. - już od poniedziałku. Piekarnia uzasadnia to wzrostem cen surowców. Czeka nas powtórka z masła?

Taką informację przeczytali klienci sieci piekarni "Grzybki" w Warszawie
Taką informację przeczytali klienci sieci piekarni "Grzybki" w Warszawie (Materiały prasowe)
bDZSxFuJ

- Do końca roku rzeczywiście możemy się spodziewać wzrostu cen pieczywa, ale powinien on pozostać w granicach 1-2 proc. - wyjaśnia WP Finansom Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Wprawdzie zbiory w 2017 r. były wyższe niż w roku poprzednim, ale z powodu małych zapasów na początku roku podaż zbóż była mniejsza niż w 2016 r. - dodaje Świetlik.

Dodatkowo jakość tegorocznych zbóż - a przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej - jest gorsza niż rok temu. Ma to związek z niesprzyjającą rolnikom pogodą w pierwszych miesiącach roku.

Skontaktowaliśmy się ze Stowarzyszeniem Młynarzy i zapytaliśmy, czy ma sygnały o przewidywanym wzroście cen mąki. Przedstawiciel SM przyznał, że można zaobserwować wzrost cen ziarna, który bezpośrednio przekłada się na ceny mąki. Jako jeden z powodów wskazał niechęć rolników do sprzedawania ziarna młynom po bardzo niskich cenach, jakie obserwowano w tym roku. SM nie dysponuje jednak danymi mówiącymi o tym, w których regionach panował niedobór.

bDZSxFuL

Każdy młyn we własnym zakresie ustala ceny mąki i zależy ona od wielu czynników, np. wielkości zamówienia czy regionu.

Krystyna Świetlik dodaje, że na ostateczną cenę pieczywa wpływ ma nie tylko cena surowców, ale też koszty transportu, utrzymania punktów sprzedaży i wreszcie - wynagrodzenia pracowników, które od wielu miesięcy rosną.

Oglądaj też:

Zobacz także: Przedsiębiorcy są gotowi podwyższyć pensje pracownikom
bDZSxFuR

Zadzwoniliśmy do kilku największych warszawskich piekarni. Nie planują podwyżek w najbliższym czasie. Piekarnia „Grzybki”, która zapowiedziała podwyżkę cen wybranych produktów (np. chleba zaścianek z 6,8 zł do 8,2 zł), odmówiła skomentowania podwyżki, więc nie dowiedzieliśmy się, które składniki zdrożały tak bardzo, że uzasadniają podwyżkę o 20 proc. (podwyżki nie będą dotyczyły białego, a jedynie droższych typów ciemnego pieczywa). Pracownik firmy powiedział nam, że informacje trafiły przed kilkoma dniami do kontrahentów, a sklepy firmowe poinformowały klientów za pośrednictwem ogłoszeń – takich jak na zdjęciu.

Sprawdziliśmy. Nie wszędzie taka informacja została zamieszczona, więc klienci dowiedzą się o nowych cenach dopiero płacąc za zakupy w najbliższy poniedziałek.

bDZSxFvm
KOMENTARZE
(58)
cud
4 lata temu
tańsze zboże...= tańsza mąka ....tańsz paliwo ...tańszy gaz ....tania siłą robocza... podatki bez zmian ... to czym są motywowane ciągłe podwyżki ? iii nie tylko w piekarniach
Adam
4 lata temu
brawo PIS dzięki za 4 zl podwyżki emerytury
An
4 lata temu
Jakie bezsensowne są ceny pieczywa.Z białej mąki czyli takiej gdzie z tony ziarna jest 0,5 tony mąki chleb jest tani. Z mąki razowej gdzie tona ziarna to tona mąki -chleb drogi. Dlaczego? Pojąć nie mogę
bDZSxFvn
lubuszanin
4 lata temu
Chleb o 15% kosztuje więcej
Kolejką do DN...
4 lata temu
OMIJAĆ TAKIE ''PAZERNE NA KASĘ DOROBKIEWICZOWSKIE SKLEPIKI'' = STRACA KIJENTÓW TO SZYBKO SIĘ ZREFLEKTUJĄ !
www.
4 lata temu
Fajny sposob myslenia - czy od podwyzki cen chleba przybedzie maki?
polak z jedny...
4 lata temu
wzrost cen jest spowodowany 500+ ,darmozjady dostają a ty rób na nich i płać podatki.zarabiając tyle co wcześniej .
jaa
4 lata temu
i komuna juz tuz tuz to dzieki pisowi zenada,poierajcie ich dalej to bedziecie jedli szczaw
Jerry
4 lata temu
A co ma PIS do lewackiej jakieś dojnej piekarni. Na lekarzy jedźcie bo nie leczą a pieniądze chcą.
As
4 lata temu
A jak w przyszłym roku zbiory dopiszą, to będzie obniżka?
Pasztet I Suc...
4 lata temu
Masło i chleb podrożało,ale konie i honor Polaków potaniały
dojna zmiana
4 lata temu
To są efekty dojnej zmiany...propaganda sukcesu,te miliardy niby zaoszczędzone na uszczelnieniach VAT-u to nic innego jak pieniądze wyłudzone z kieszeni podatników. Zarobki sztucznie podwyższone,automatycznie większy podatek płacą pracownicy,wszystko drożeje bo się zwiększają koszty i znów na tym traci Kowalski... PIS to banda nieudaczników,dlatego muszą coraz więcej wydawać na propagandę bo inaczej Polacy by nie wiedzieli jak im dobrze.A złodzieje jak kradli tak kradną,a ciemny lud to kupuje...
L-4
4 lata temu
Dobra zmiana się wyczerpała ? Czas dowalić ludziom .
bDZSxFvf
Plebs dzięku...
4 lata temu
PiS uszczelnia dochód Państwa system podatkowy dla dobra suwerena
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić