Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dwa pierwsze miesiące roku to 656 potrąconych na przejściach. Piesi nie mogą czuć się bezpiecznie

21
Podziel się

Przejście dla pieszych powinno być najbezpieczniejszym miejscem przekroczenia jezdni. Niestety w Polsce bardzo często tak nie jest. Statystyki są porażające – wynika z raportu brd24.pl.

Wypadki na przejściach dla pieszych nie należą do rzadkości
Wypadki na przejściach dla pieszych nie należą do rzadkości (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bETYECHV

W styczniu i lutym 2019 r. na samych przejściach dla pieszych potrącono aż 656 osób, z których przynajmniej 48 zginęło (dane są jeszcze niepełne). Oznacza to, że nadal wiele rzeczy w tej kwestii zostało do poprawienia. Infrastruktura drogowa powinna być lepsza, a kierowcy uważniejsi. Mimo iż wchodzący na przejście pieszy ma pierwszeństwo, to też powinien zachować ostrożność i upewnić się, że może bezpiecznie pokonać ulicę.

Od lat w Polsce to właśnie piesi są wyjątkowo częstymi ofiarami wypadków i niestety to się nie zmienia. Przez pierwsze dwa miesiące 2019 r. śmierć na naszych drogach poniosło 170 pieszych, a to stanowi 41 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych w tym czasie – informuje brd24.pl.

W 2017 r. doszło do 8197 wypadków z udziałem pieszych i niemal równo połowa z nich miała miejsce na przejściach.

bETYECIy
KOMENTARZE
(21)
msm
3 lata temu
To efekt wmawiania pieszym że mają pierwszeństwo na przejściu. Zgodnie z kodeksem drogowym pieszy NIE MA PIERWSZEŃSTWA przy przechodzeniu przez pasy. Może przejść przez jednie upewniwszy się wcześniej że jego wejście nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym. Podobnie kierowca samochodu. Jesli pieszy jest już na pasach to ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa co nie oznacza, że pieszy bez patrzenia może nagle wskoczyć pod koła samochodu.
Instruktor
3 lata temu
To niech patrzą gdzie idą, a nie nosy w telefonie trzymają, wchodzą jak święte krowy, samochód trudniej zatrzymać. Więc trochę rozumu i wyrozumiałości się przyda!! Patrz pod nogi nie w telefon!
kiki
3 lata temu
Zabrać im telefony z przed nosa , bo lezą jak święte krowy!!!
bETYECIz
Pieszy
3 lata temu
Wchodzący na przejście pieszy nie ma pierwszeństwa. Może wejść tylko wtedy, kiedy nie wymusi pierwszeństwa lub samochody przejadą. Dopiero kiedy przechodzi po przejściu, to ma pierwszeństwo. Media podają część zasad i to powód wielu wtargnięć na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem. Art.14.
jan
3 lata temu
TO PIS WINNY BO NIC Z TYM NIE ROBI. POWINNY BYĆ PRZEPISY, ŻE NIE MOŻNA WEJŚĆ PRZED SAMOCHÓD JEŚLI SAMOCHÓD MA 50m do przejścia bo auto się w miejscu nie zatrzyma tylko cię zabije. Pierwszeństwo na pasach to zły pomysł. Przez pierwszeństwo zginęłł wiele ludzi. Uczcie w szkołach, że trzeba najpierw się upewniać a nie wchodzić pod nadjeżdżającego który w miejscu nie stani
Sailor-johny
3 lata temu
Wydaje się, że błąd polega na marnej edukacji, do pieszych dotarł przekaz 'pieszy ma pierwszeństwo' lecz nikt nie mówi o skutkach bezwzględnej egzekucji tego pierwszeństwa.Moim zdaniem wszystkie przejścia powinny być wyposażone w sygnalizację 'na życzenie' ,osobna para kaloszy to rowerzyści na przejściach a także 'smartfonowe zombi'.Nieustanne przepuszczanie pieszych nie pozostaje bez wpływu na środowisko /największa emisja spalin przy ruszaniu-hamowaniu/, lokalizacja niektórych przejść woła o pomstę do nieba ,znam przejście usytuowane między wydzielonymi miejscami parkingowymi przy ruchliwej drodze-pieszy na środku drogi wyskakuje jak diabeł z pudełka.
bremen
3 lata temu
to piesi są zagrożeniem samochód 3 metry przed pasami a tu wbiega święta krowa na pasy
n
3 lata temu
Tylko tunele i tylko dla samochodów.
maciek
3 lata temu
za bardzo uprzywilejowano pieszych , wchodzą na przejścia nie patrząc w stronę z której może jechać pojazd ,stojąc przy przejściach nie mając zamiaru przechodzić,wchodzą rozmawiając przez telefon bez względu jakie światło pali się na sygnalizatorze
masza
3 lata temu
Młodzież wogóle nie ma pojęcia jak przechodzić prawidłowo na przejściu !
koko
3 lata temu
Karać za telofony na przejściach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nolepiok
3 lata temu
Lewactwo chce wprowadzić wbrew naturze przepis ,że pieszy ma pierwszeństwo już od momentu zbliżania się do przejścia. A nie lepiej by było wynaleźć system ABS do laczków, gumiaków czy trampek by pieszym ułatwić hamowanie i dać czas na rozejrzenie się?
jery
3 lata temu
niektorzy piesi myslą ze samochód jak zabawka zatrzyma sie na metrze jak kto nie zna fizyki pojazd ktory wazy ponad tone predkosc reakcja kierowcy warunki atmosferyczne niektorzy kierowcy przepuszczają pieszego robią to wbrew przepisom
bETYECIr
omena
3 lata temu
Ja jestem jedną z tych osób. I jakby tego było mało, trafiłam nie do szpitala, tylko do wykańczalni. Kierowcy i personel medyczny powinni przechodzić bardzo szczegółowe badania. Głównie kontrolę empatii i wyobraźni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić