o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Dymisja szefa ABW. "Ukryte" powody rezygnacji Piotra Pogonowskiego

14
Podziel się

Piotr Pogonowski - dotychczasowy szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - zrezygnował z funkcji. Komunikat ze strony służb był czytelny - dymisja spowodowana jest "względami osobistymi". Wygląda jednak na to, że przyczyna mogła być zupełnie inna.

Były szef ABW Piotr Pogonowski (zdj. arch.)
Były szef ABW Piotr Pogonowski (zdj. arch.) (East News, Adam Guz/Reporter)
bEiFhXVh

Wirtualna Polska jako pierwsza informowała o dymisji szefa ABW. - Obecny szef rezygnuje z własnej inicjatywy - twierdził rozmówca WP z kręgów Prawa i Sprawiedliwości, a do jego pracy "minister Kamiński nie miał zastrzeżeń". Jednak, jak ujawnia portal onet.pl, to właśnie konflikt na linii Pogonowski-Kamiński przyczynił się do dymisji tego pierwszego z funkcji.

Zarzewiem rozbieżnych zdań między szefem ABW a ministrem-koordynatorem ds. służb specjalnych, było wiele spraw. Jedną z nich była sprawa Mariana Banasia. Jak ustalił reporter WP Sylwester Ruszkiewicz, Pogonowski stracił funkcję właśnie z tego powodu, że nie w porę odkrył aferę. Po tym zdarzeniu miał stracić poparcie u swojego przełożonego, co poskutkowało szybką dymisją.

Choć wcześniej oboje darzyli się wzajemnym zaufaniem. To właśnie z rekomendacji Kamińskiego Pogonowski został powołany na szefa najważniejszej służby w kraju. Media szeroko opisywały awans szefa ABW o 19 stopni od kaprala do pułkownika. Jednak w miarę rozwoju wydarzeń, Kamiński miał zacząć nabierać podejrzeń wobec Pogonowskiego.

bEiFhXVj
Zobacz także: Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Szybko zorientowano się, że to właśnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma najszerszy spośród polskich służb zakres działania. Dodatkowo z budżetu państwa więcej pieniędzy szło do ABW niż do CBA (gdzie Kamiński kiedyś był szefem). Czarę goryczy przelała także decyzja ministra koordynatora ds. służb specjalnych o likwidacji wielu delegatur terenowych kontrwywiadu. Oficjalnym powodem było "odbiurokratyzowanie struktury ABW".

- W pewnym momencie Mariusz Kamiński stracił nad nim kontrolę, co zaczęło zagrażać bezpieczeństwu państwa i samej partii - przyznał w rozmowie z onet.pl jeden z najważniejszych polityków obozu rządzącego. - Ta niezależność urosła do takiego stopnia, że ewidentne wpadki ABW, wynikające z błędów i złych procedur na wyraźne polecenia naprawy były ignorowane - dodał.

bEiFhXVp

Według nieoficjalnych informacji dymisja Pogonowskiego ma nie być jedyną. Prawo i Sprawiedliwość ma w "nieodległym czasie" podjąć decyzję o wymianie
kilku wiceministrów lub urzędników wysokiego szczebla, którzy zostali oddelegowani do poszczególnych ministerstw lub instytucji publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: onet.pl

bEiFhXVK
KOMENTARZE
(14)
miś
rok temu
Obaj... a nie oboje. Chyba, że któryś jest kobietą.
ak001
rok temu
Oj! facio zawiódł towarzyszy. Brak kontroli, to najgorsze co może towarzysza Jarosława spotkać.
za potem
rok temu
czas na służbę zdrowia; z salowej ordynatora neurochirurgii. Tylko w pisie
bEiFhXVL
teraz
rok temu
czas na wymiar sprawiedliwości. z parkingowego na naczelnika sądu!
tylko
rok temu
w pisie: od kaprala do pułkownika hahahahaha
sbek
rok temu
PISowskie służby specjalne to żenada
Marian
rok temu
Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera. Chazarzy już wszystkie wyższe stanowiska w Polsce zajęli
Jarkaczy
rok temu
To wszystko nieważne, że ten kapral, z którego piss zrobiło w parę dni pułkownika, odszedł ze stołka szefa ABW. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Najważniejsze jest jedno - jak tylko piss dorwał się do władzy, zaczął "restrukturyzować" ABW, wyrzucając ludzi z pracy i zatrudniając tam swoich katechetów, alumnów, religioznawców, bibliotekarzy, magistrów katechezy i techników hodowli królików. A wszystko po to, by w tym zamęcie przykryć jedną, najważniejszą akcję, którą było zlikwidowanie komórki ABW, zajmującej się zwalczaniem rosyjskiej agentury i jej działań w Polsce. To był najważniejszy cel, gdy tylko piss dorwał się do ABW. I tej komórki już nie ma. Dla tego w imieniu Władymira Władymirowicza i jego mołojców, dla wszystkich pissmannów piszę trzy razy: "Spasiba, spasiba, spasiba!"
noxio
rok temu
pewnie z awansami w parze nie szedl rozum u tego ''błyskawicznego''pułkownika.Takie awanse tylko w pisie .
afrykaner
rok temu
tak było za komuny,nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera,tak jest w RPA gdzie generałami zostają dzicy bez szkoły a policjanci maja problem z pisaniem czego byłem świadkiem zgłaszając wypadek samochodowy który spowodowałem po kielichu,nikt nie ucierpiał tylko latarnia i samochód,a ja tak napisałem że uniknąłem uderzenia pieszego i zatrzymałem się na słupie na przeciw sex shop.
człowiek
rok temu
Postawił się ...Kamińskiemu.
cała prawda
rok temu
Macie swoje PO - teraz wyszło na jaw że skarżą nie tylko do Berlina, Brukseli ale nawet do Moskwy na swój własny kraj. Kto normalny oddał głos na te hieny? Izrael znów zaczyna nas atakować o jakieś "kościoły za blisko Aushwitz". Ataki z każdej strony. Czy tego nie widzicie jak wygląda nowoczesny rozbiór Polski ??? Szarpią nas ze wszystkich stron. To padalce nie ludzie. Nikt normalny tak nie robi ze swoim krajem. Wszystko w imię władzy i kasy a czasem tylko "lizania butów carowi". Skandal i jeszcze raz skandal !!!
???
rok temu
PiS to mafia
bEiFhXVD
H4848
rok temu
KIEDYŚ W PODOBNYM DO DZISIEJSZEGO USTROJU ( choć nazwa inna )TO BYŁY REZYGNACJE ZE WZGLĘDÓW ZDROWOTNYCH. WIDAĆ, ŻE NASTĘPUJE POSTĘP W NAZEWNICTWIE?.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić