o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|
aktualizacja

Dziadek Wielkiej Brytanii odchodzi na emeryturę. Książę Filip kończy działalność

1
Podziel się

Pałac Buckingham poinformował, że jesienią książę Filip, mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II, zakończy oficjalne obowiązki. Mimo blisko 96 lat jest jednym z najbardziej aktywnych członków rodziny królewskiej, a jego wypowiedzi nadal wywołują kontrowersje.

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, przechodzi na emeryturę
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, przechodzi na emeryturę (Getty Images)
bDTlbVfV

- Brytyjczycy widzą w księciu Filipie starego ekscentryka, który od 70 lat stoi u boku królowej oraz służy krajowi i koronie – mówi Wirtualnej Polsce John Beauchamp, dziennikarz polsko-brytyjski. – To człowiek, który od dekad wypowiada się na wiele tematów i nie zawsze robi to w sposób politycznie poprawny. To jest po prostu dobry dziadek Wielkiej Brytanii i relikt dawnych, imperialnych czasów, który nie zawsze nadąża za zmieniającym się światem.

Brytyjskie media wielokrotnie wytykały mu wpadki. Podczas wizyty w Papui Nowej Gwinei w żartach dziwił się, że tubylcy jeszcze nie zjedli jego rozmówcy. Z kolei w Pekinie, w obecności chińskich dygnitarzy zastanawiał się, co robi wśród „skośnookich”. – Możemy się z tego śmiać, ale w sumie jest to poważna sprawa – uważa Beauchamp. – On zawsze był prostolinijny i mówił to, co myśli, ale czy na pewno w dzisiejszych czasach człowiek, który reprezentuje koron, powinien tak się wypowiadać?

bDTlbVfX

Równocześnie książę Edynburga formalnie stoi na czele blisko 800 organizacji na terenie całej Wspólnoty Brytyjskiej. - Trudno, aby z dnia na dzień porzucił swoje obowiązki – podkreśla Beauchamp. - Pamiętajmy, że pomimo wieku miał jeden z najbardziej napiętych kalendarzy spośród wszystkich członków rodziny królewskiej. W 2016 roku uczestniczył w 110 imprezach wyjazdowych.

Pałac Buckingham zaznacza, że książę Filip pozostanie patronem, prezydentem czy członkiem tych organizacji. Jednak jego oficjalny kalendarz na jesień jest już pusty. Książę Filip będzie uczestniczył tylko w imprezach, na które będzie miał ochotę i to pod warunkiem dobrego samopoczucia.

Nieprzypadkowy termin oświadczenia

Nieprzypadkowy jest termin ogłoszenia zaplanowanego zakończenia oficjalnych obowiązków przez księcia Filipa. W Wielkiej Brytanii odbywają się wybory lokalne, a prasa ma zakaz publikowania informacji politycznych. Oświadczenie Pałacu Buckingham wypełniło media, a dramatyczna forma przekazania wiadomości spowodowała, że cała uwaga skupiona była na dworze królewskim.

bDTlbVgd

Rano do Pałacu Buckingham zaproszono dziennikarzy, którzy podkreślali niezwykły sposób organizacji spotkania. Pojawiła się nawet plotka o opuszczeniu flagi do połowy masztu. Tę informację szybko zdementowano, podobnie jak pogłoski o tym, że spotkanie dotyczy stanu zdrowia królowej lub jej męża. "Nie ma powodów do niepokoju” – informowały służby prasowe dworu.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 r. w Grecji jako członek duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. W wieku 18 lat wstąpił do Marynarki Królewskiej, lecz obywatelstwo brytyjskiej uzyskał dopiero w 1947 r. Wtedy też zrzekł się greckich i duńskich tytułów oraz przyjął nazwisko Mountbatten. W tym samym roku ożenił się z późniejsza królową, Elżbietą. Mają czworo dzieci, Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

bDTlbVgy
KOMENTARZE
(1)
cyklon b
4 lata temu
W tym przypadku,śpiewanie sto lat było by niezłym faux pas :)
Najnowsze komentarze (1)
cyklon b
4 lata temu
W tym przypadku,śpiewanie sto lat było by niezłym faux pas :)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić