o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Magda Pomorska
|
aktualizacja

Dzień Kotleta Schabowego. Oto, w czym tkwi sekret jego smaku

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
8
Podziel się

Idealny kawałek wieprzowiny, panierka i dobre wysmażenie. Kotlet schabowy to jeden z klasyków w polskiej kuchni. I chociaż hasło z czasów PRL "Schabowy - raz!" odeszło nieco w zapomnienie, nadal chętnie przygotowujemy tę propozycję na niedzielny obiad. Nic więc dziwnego, że 7 listopada obchodzimy Dzień Kotleta Schabowego. Z tej okazji zapraszamy Was do dzielenia się zdjęciami lub/i przepisami na kotlety na adres dziejesie@wp.pl. Najlepsze zgłoszenia opublikujemy. A poniżej kilka smaczków na temat dania.

Schabowy to klasyk w polskich kuchniach
Schabowy to klasyk w polskich kuchniach (iStock.com)
bECKAIol

Historia schabowego w polskiej kuchni

Może trudno w to uwierzyć, ale jedna z najpopularniejszych potraw kuchni polskiej ma stosunkowo krótką historię. Receptury schabowego na próżno szukać w najstarszych rodzimych książkach kucharskich, np. "Kucharzu doskonałym" Wojciecha Wielądka z 1786 r. czy "Compendium Ferculorum" Stanisława Czarnieckiego z 1682 r. Przepis na kotlety wieprzowe zamieściła dopiero Lucyna Ćwierczakiewiczowa w słynnym poradniku "365 obiadów za pięć złotych", który ukazał się w 1860 r. "Wziąść część schabową, to jest kotletową: pokrajać tak, aby przy każdéj kostce było mięso, zbić dobrze, osolić, opieprzyć, maczać w jajku rozbitém, osypać bułką tartą i smażyć na rozpaloném maśle lub gorącym szmalcu. Szarlotki (cebule szalotki – przyp. red.) usmażone osobno w maśle, wszelkie sosy cébulowe, musztardowe lub ostre służą do kotletów wieprzowych. Można również robić kotlety siekane wieprzowe, zupełnie tak jak baranie i dawać je z sosem lub użyć do obłożenia jarzyny" – opisywała Ćwierczakiewiczowa.

bECKAIon

Schabowy wg Gessler

Kotlet schabowy z kością to jedna z polecanych potraw przez Magdę Gessler. Słynna restauratorka włączyła ten przysmak w menu kilku lokalu po "Kuchenny rewolucjach". Smażyła go m.in. w "Babim dole" na Kaszubach i "Obiady domowe po jabłonką". Sekret smaku to odpowiednio wybrane mięso. Wieprzowina na kotlet schabowy powinna być matowa, z widoczną warstwą tłuszczu, a w środku zawierać włókna. Tłuszcz w trakcie smażenia wytapia się, a dzięki czemu schabowy zyska wyjątkową soczystość. Ponadto wieprzowinę moczy się przed smażeniem w mleku z dodatkiem cebuli lub marynuje w cebuli. Ważne, aby mięso smażyć na smalcu, a nie na oleju.

_Przesyłając zdjęcie lub filmik na adres dziejesie@wp.pl potwierdzasz, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na jego wykorzystanie na portalu Wirtualna Polska, naszych profilach na Facebooku i Instagramie oraz w Telewizji WP, jak również, że wszystkie osoby utrwalone w tych materiałach wyraziły zgodę na takie wykorzystanie. _

bECKAIot

Zobacz wideo: Antrykot z rozmarynem i tymiankiem

bECKAIoO
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
KOMENTARZE
(8)
hehehe
4 lata temu
wieprzowina pokarm nieczysty, poczytajcie w Piśmie, ale katolik Pisma nie czyta ona ma mądrość na ambonie.
bremen
4 lata temu
schabowy na chemii hodowany
hihi
4 lata temu
szarlotki do schabowego no cóż ciasto z jabłek może i dobre do kotleta
bECKAIoP
kuchmistrz Me...
4 lata temu
Marynata do mięsa = woda + ocet (5% do wody) + sól (5% do wody). Moczymy jedne dzień w lodówce. Potem wyciągasz kotlety i mają minimum godzinę stać, żeby się odsączyły i nabrały temperatury pokojowej. Mięso osuszyć, np papierowym ręcznikiem. I smażenie - najpierw kotlety w mąkę, najzwyklejszą. Udzuigać z obu stron, nadmiar strzepać. Potem kotlety w roztrzepane jajko. Jajko ma być porządnie roztrzepane, aż nabierze powietrza. No i potem w bułkę. Bułka ma być sucha i najlepiej, samemu mielona z ususzonych bułek, jak są razowe, tym lepiej. No i smażenie. Patelnię dobrze rozgrzać, ogień średni, jak więcej kotletów, mocniejszy nieco. Tylko olej, smalec to świństwo, masło nie nadaje się. Olej rzepakowy. Kładziesz kotlety i smażysz. Tylko jeden raz z każdej strony. Smażysz tak, aż bułka zrobi się złoto-brązowa, ale nie czarna. I przerzucasz na drugą stronę i tak samo smażysz. I od razu z patelni - na talerz, dla tego smażenie zaczyna się, gdy ziemniaki już dochodzą. I tyle!
hkgf
4 lata temu
Dobry schab!!!! Nigdy sie nie moczy w mleku!!! Watrobka, lin, karp owszem!!!!
asa
4 lata temu
Dobry schabowy to tylko z własnej świnki-reszta to mięcho faszerowane chemią i antybiotykami
s
4 lata temu
lubię :)
Bywalec
4 lata temu
Najlepszy schabowy jest w Melisie w Krakowie:) z kapustką i ziemniaczkami, do tego rosołek. Zawsze w czwartki. Niestety to dopiero za dwa dni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić