REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk21.05.19 (18:17)

Dzień Matki 2019. Zobacz, kiedy wypada. Poznaj historię tego święta

W Dzień Matki ręce zacierają przede wszystkim sprzedawcy. Z szacunków Open Finance wynika, że Polacy przeciętnie wydają na prezent 67 zł, co w skali całego kraju daje 750 mln zł. Właśnie komercjalizacji tego święta, które w Polsce jak co roku obchodzimy 26 maja, najbardziej obawiała się Anna Jarvis.
Getty Images

Gdyby Amerykanka wiedziała, jak wygląda Dzień Matki w 2019 roku, byłaby załamana. Kobieta, która zorganizowała pierwsze święto na cześć rodzicielek, już pod koniec życia wspominała, że żałuje wcielenia w życie pomysłu swojej mamy.

Ann Reeves Jarvis była aktywistką. Jednym z jej marzeń było właśnie wprowadzenie święta, które uczciłoby wszystkie matki. Gdy w maju 1905 roku zmarła, Anna postanowiła je spełnić. Pierwszy Dzień Matki zorganizowała w swoim rodzinnym mieście Grafton w Wirginii Zachodniej. Świętowano w kościele metodystycznym, do którego uczęszczały Ann i Anna.

REKLAMA

W 1914 roku prezydent Woodrow Wilson uczynił Dzień Matki świętem narodowym. Jarvis szczególnie upierała się przy nazwie nowego święta. Chciała, by każde dziecko mogło uczcić nie wszystkie matki w ogóle, ale "najlepszą matkę, jaka kiedykolwiek żyła - swoją".

Jej pomysł szybko przyjął się na całym świecie. Dzień Matki stał się o wiele popularniejszy niż mogła się spodziewać. Jarvis nie potrafiła jednak znieść myśli o tym, że ludzie wydają dużo pieniędzy na strojne bukiety, ckliwe kartki pocztowe czy eleganckie czekoladki. Najpierw skupiła się na kwiaciarzach, którym zarzucała nachalny marketing. Z biegiem czasu przybywało grup zawodowych, przeciwko którym organizowała protesty. Niektóre z nich kończyły się dla niej aresztowaniem za zakłócanie spokoju.

Anna Jarvis zmarła w sanatorium w 1948 roku. Święto, o które walczyła, obchodzimy do dzisiaj. Dzień Matki 2019 będziemy świętować już 26 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij