Wróć na
Helena Łygas
Helena Łygas
|
aktualizacja

Dziewczyna ścięła włosy dla organizacji charytatywnej. Szkoła kazała jej okręcać głowę chustką

23
Podziel się

14-latka z małego miasteczka w Kornwalii postanowiła ogolić głowę i przekazać swoje włosy na rzecz Little Princess Trust. Organizacja zajmuje się robieniem peruk dla dzieci chorych na raka, które straciły włosy na skutek chemioterapii. To jednak nie spodobało się dyrekcji szkoły, do której uczęszcza dziewczynka.

Niamh Baldwin ma 14 lat i mieszka w Kornwalii. Szkoła ukarała ją za nieprzepisowy wygląd, mimo że włosy obcięła, żeby pomóc organizacji charytatywnej.
Niamh Baldwin ma 14 lat i mieszka w Kornwalii. Szkoła ukarała ją za nieprzepisowy wygląd, mimo że włosy obcięła, żeby pomóc organizacji charytatywnej. (Facebook.com)
bCGheoZh

O sprawie zrobiło się głośno za sprawą matki 14-latki, Anneki Baldwin, która kilka dni temu opublikowała na swoim profilu na Facebooku emocjonalny wpis.

"Słucham właśnie jak Niamh gra na gitarze i śpiewa i myślę sobie, jakie to szczęście być jej mamą. Jest najsilniejszą, najodważniejszą i najbardziej niezwykłą osobą, jaką znam. Ostatnio Niamh postanowiła zgolić swoje włosy, żeby przekazać je organizacji charytatywnej robiącej peruki dla dzieci po chemii. Byłam niesamowicie dumna z jej decyzji i tym bardziej zabolał mnie sposób, w jaki potraktowano Niamh w szkole. Usłyszała, że jej włosy muszą być o centymetr dłuższe, niż obecnie, żeby mogła uczęszczać na lekcje z rówieśnikami! Niamh zawsze miała świetne relacje zarówno z rówieśnikami, jak i z nauczycielami, którzy zawsze bardzo chwalili ją i to, jaka jest grzeczna i wrażliwa. Czy fryzura miałaby to zmienić? To zwyczajna dyskryminacja! Zarówno ja, jak i nasza rodzina i przyjaciele jesteśmy dumni z zachowania Niamh i nie pozwolimy, żeby ktokolwiek karał ją z takiego powodu. Jestem bardzo zawiedziona i rozgoryczona reakcją szkoły Mounts Bay!” – napisała 32-latka.

bCGheoZj

Władze szkoły kazały nastolatce zakrywać podczas lekcji ogoloną głowę szalem, do czasu aż jej włosy odrosną do ujętej w regulaminie długości. Dyrektorka szkoły, Sara Davey, nie uważa, że postąpiła niewłaściwie, podkreśla, że wszyscy uczniowie znają politykę szkoły i są świadomi konsekwencji, jakie będą wyciągane z łamania regulaminu. Niamh miała przed obcięciem włosów poinformować o zamiarach nauczycieli, którzy doradzili jej znalezienie "alternatywnej metody pomocy”.
W czasach, w których głównym zainteresowaniem nastolatek zdaje się kreowanie własnego wizerunku w mediach społecznościowych i dbanie o wygląd, gest Niamh wzrusza szczególnie. Biurokratyczne podejście do ludzi, podobnie jak stawianie kindersztuby nad empatię nie jest, jak widać, domeną polskich szkół.

bCGheoZK
KOMENTARZE
(23)
LYsa
2 lata temu
dzielna dziewczyna
x
2 lata temu
Kornwalia nie jest w Polsce :)))))))))))))
kozaznosa
2 lata temu
Kornwalia to wiejskie zadupie Anglii, wiec nie dziwi mnie ta historia. W naszym kraju tez jeszcze sa takie zadupia
bCGheoZL
DD
2 lata temu
To gdzie to było w Polsce czy w Angli redaktorku
Mama Łysola
2 lata temu
Mój syn jest chory na raka i stracił włosy. Odrosną najprawdopodobniej dopiero pół roku po zakończeniu chemioterapii. Czy też dostałby zakaz chodzenia do szkoły albo musiałby nosić perukę?
Najnowsze komentarze (23)
Karcia
2 lata temu
Jano33 a gdyby tak ta dziewczynka z powodu choroby musiała ściąć włosy a dla dyrektorki regulamin byłby najważniejszy to ta szkoła nadal była by w porządku?
k.w.b.
2 lata temu
Kiedy to kupiliśmy ? no bo chciałbym zwiedzić nowy kawałek Polski. cyt.:"14-latka z małego miasteczka w Kornwalii..." - "Biurokratyczne podejście do ludzi, podobnie jak stawianie kindersztuby nad empatię nie jest, jak widać, domeną polskich szkół."
Pit
2 lata temu
Aż miło wiedzieć , że są jeszcze ludzie tacy jak Ona:)))) BRAWO!!!!
ewa
2 lata temu
Pani redaktor, jak można w artykule o Kornwalii napisać "Biurokratyczne podejście do ludzi, podobnie jak stawianie kindersztuby nad empatię nie jest, jak widać, domeną polskich szkół."??? Czy Pani przeczytała przed opublikowaniem swój tekst?
Hmmm...
2 lata temu
Regulamin to regulamin- przegięła, by zabłysnąć w mediach; przecież ten centymetr odrośnie migiem (wiem po chemii)
opo
2 lata temu
szkoła do natychmiastowej likwidacji, osoby winne dożywotnio pozbawione możliwości wykonywania tego i pokrewnych zawodów
Prawie "Skinh...
2 lata temu
Moja starsza siostra podkochiwała się w idolu z westernów o nazwisku Jul Bryner, który (jak wiadomo) był łysy. Mama wysłała mnie z nią do fryzjera, żeby mnie ostrzygł. Siostra poszeptała coś do ucha fryzjerowi i zakładu fryzjerskiego wyszedłem z fryzurą "na Jula Brynera". W szkole dostałem od nauczycielki solidny "opieprz", bo ona myslała, że przystąpiłem do "skinheadów".
mihał
2 lata temu
Panu dyrektorowi zabrakło zdrowego rozsądku. Niech zmieni regułami i zrobi wyjątki dla szczególnych przypadków np takich jak ten.
bCGheoZD
vasco
2 lata temu
regulamin nie powinien dyskryminować
Kazik
2 lata temu
Ale o co kaman bo nie kamam autorce artykułu i o jaka domenę "domenę polskich szkół " chodzi?? Chyba zapomniała dodać "tylko" ...lipa, żenada !!
Mama Łysola
2 lata temu
Mój syn jest chory na raka i stracił włosy. Odrosną najprawdopodobniej dopiero pół roku po zakończeniu chemioterapii. Czy też dostałby zakaz chodzenia do szkoły albo musiałby nosić perukę?
rafcio
2 lata temu
niech sobie zrobi 2 tyg wolnego od szkoły i tych "mądrych" nauczycieli.. akurat odrosną o 1cm. A tak na marginesie. Czym mierzą te włosy? Suwmiarką?
jyk
2 lata temu
piękny gest chora szkoła
Tisane
2 lata temu
Gdyby ktoś zapisał się do tej szkoły z genetyczną chorobą że nie ma się włosów ciekawe czy mógłby się tam uczyć :). Pewnie nie bo regulamin.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić