Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
|

Dziś ogólnopolska akcja policji. Na celowniku piesi i rowerzyści

9
Podziel się:

Policja w całym kraju prowadzi dziś działania, które koncentrują się na niechronionych uczestnikach ruchu. Funkcjonariusze będą sprawdzać zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w okolicach przejść i ścieżek rowerowych.

Pieszy lub rowerzysta nie ma żadnych szans w zderzeniu z rozpędzoną, ważącą ponad tonę maszyną
Pieszy lub rowerzysta nie ma żadnych szans w zderzeniu z rozpędzoną, ważącą ponad tonę maszyną (Policja)

Czwartek 12 lipca policja postanowiła poświęcić niechronionym uczestnikom ruchu, czyli pieszym i rowerzystom. Działania funkcjonariuszy mają poprawić ich bezpieczeństwo na drogach. Policjanci będą przyglądać się zachowaniom uczestników ruchu w okolicach przejść dla pieszych. Dotyczy to w szczególności przejść na ruchliwych ulicach; również tam, gdzie "zebra" przebiega przez dwa pasy ruchu.

Ja pokazuje eksperyment krakowskiej policji, w takich miejscach kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że mijanie innego pojazdu lewym pasem przed przejściem dla pieszych jest wyprzedzaniem. W efekcie narażają pieszych na potrącenie, a sami mogą otrzymać dotkliwe mandaty. Częstym zaniedbaniem jest również niezatrzymywanie się przed strzałką warunkowego skrętu w prawo.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale nie przed wejściem na nie. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który nie znajduje się na przejściu, jeśli skręca w prostopadłą ulicę na skrzyżowaniu. W przypadku ulic, na których wydzielono wysepkę, pieszy po wejściu na przejście ma pierwszeństwo tylko na części jezdni do wysepki.

Dzisiejsza akcja policji będzie koncentrowała się również na rowerzystach. Najczęściej popełniany przez kierowców błąd w relacji z jednośladem polega na nieustąpieniu pierwszeństwa podczas skręcania rowerzyście, który jedzie na wprost ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż drogi, którą opuszcza zmotoryzowany. Innym częstym, choć trudnym do wykrycia przez policję i ukarania przewinieniem, jest wyprzedzanie rowerzystów ze zbyt małym odstępem. Zgodnie z prawem powinien on wynosić przynajmniej metr.

Oczywiście na celowniku policjantów będą nie tylko nieprawidłowe zachowania kierowców, ale i pieszych oraz przewinienia rowerzystów. Tym pierwszym zdarza się przechodzić przez jezdnię przy czerwonym świetle czy wbiegać na przejście. Rowerzyści nagminnie przejeżdżają przez przejścia dla pieszych - za co część winy spada na fatalną infrastrukturę - czy nadużywają jazdy po chodniku. Bywa również, że rowery nie są odpowiednio wyposażone. Zgodnie z prawem powinny mieć światła z przodu i z tyłu (odblaskowe), co najmniej jeden skuteczny hamulec i dzwonek.

Działania policji potrwają do późnej nocy. Mamy nadzieję, że tym razem nie będzie jak w ubiegłorocznych edycjach tej akcji, kiedy najwięcej mandatów otrzymali niechronieni uczestnicy ruchu, czyli ci, dla których funkcjonariusze podjęli inicjatywę. W końcu nierozsądny pieszy skazuje siebie na obrażenia i może najwyżej uszkodzić samochód. Nieznający przepisów czy brawurowo jeżdżący kierowca może z łatwością zabić pieszego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
gość
4 lata temu
często rowerzyści jadą jak im wygodnie , to po jezdni, to po chodniku i tak na zmianę a to może wywołać przykre następstwa. Niech się może określą, żeby kierowca wiedział, jak ich traktować
maciek
4 lata temu
eliminować pi eszych i rowerzystów używających telefonów na przejściach jest to plaga, taki delikwent nie zwraca na nic uwagi
diana
4 lata temu
oczywiście kobiet rowerzystek policja nie ukarze, będzie "pouczać" a facetom kierowcom pojedzie mandatami i punktami karnymi. I to jest tzw prawo i sprawiedliwość. Pamiętajmy o tym w wyborach.
axel
4 lata temu
Ok! A czy OBOK przejścia można przejechać? A co z jazdą rowerem w godz. szczytu przy dużym natężeniu ruchu? Ja jadę wtedy chodnikiem
mara
4 lata temu
Zabronić rowerzystom przejeżdżania przez jezdnię bez uprzedniego sprawdzenia czy ten manewr nie zagraża im i innym użytkownikom. Nie ważne że jest ścieżka rowerowa i przejazd rowerowy, pieszy też ma pasy, a jednak w przepisach jest napisane że nie może z marszu na nie wkroczyć tylko upewnić się że może.
xxx
4 lata temu
"nieustąpieniu pierwszeństwa podczas skręcania rowerzyście, który jedzie na wprost ścieżką rowerową" a po polsku?
???
4 lata temu
juz dostali podwyżkę
Gosc
4 lata temu
Protest jest o co kaman z tą akcją......
krystyn
4 lata temu
W praktyce prawie zawsze winien kierowca. Pieszy i rowerzysta - to święte krowy (nie wszyscy). kiedy to się zmieni ? Wmówiono młodzikom, że im wszystko wolno.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić